وای اگر از پس امروز بود فر دایی...

وای اگر از پس امروز بود فر دایی... دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

 

 

وای اگر از پس امروز بود فر دایی...

روایت است روزی حضرت داوود (ع) از کنار گورستانی عبور می کرد و پیرزنی را دید که کنار مزار فرزندش در حال اشک ریختن است، سئوال فرمود مادر فرزندت چند ساله بود که برایش اشک می ریزی و آن زن پاسخ داد که جوانم تنها سیصدو پنجاه سال عمر کرده بود و من داغ او را دیده ام...

حضرت داوود فرمود :مادر در پیامبر آخرزمان عمر ها کمتر از صد سال می شود و بین شصت تا هفتاد سال مردم می میرند .

پیرزن با تعجب پرسید آیا وقت می کنند که برای خودشان سرپناهی هم فراهم سازند؟ من اگر آن زمان زنده بودم تنها این مدت به عبادت و سجده خدا می پرداختم!

جای تعجب ندارد اگر نوح (ع) بیش از نهصد سال عمر کرد مردم هم بیش از پانصد سال عمر می کردند این گونه نبود که بهترین دعای ما به هم این باشد که بگوئیم انشاءالله بعد از صد و بیست سال!عمرهای ما کوتاه شده خیلی هم کوتاه و عجبا که دراین عمر کوتاه به هر کاری دست می زنیم تا مثلاً زندگی کنیم...دروغ –ریاء – مال مردم خوردن- رشوه- زنا- تهمت و هزار کار دیگر که تنها بتوانیم داشته باشیم و عجبا وقتی داریم که دیگر هیچ چیزی نداریم.

روایتی است که می فرماید :در آخرالزمان زمین ثروت را می بلعد ! باورش مشکل نیست همین دیروز تکه زمینی را متری پانزده میلیون تومان معامله کردند !بی شک تا این زمین ساخته و آماده سکونت شود همین اندازه هم برای هر مترش باید هزینه شود و این گونه است که زمین ثروت و مال را می بلعد ... و جماعتی مشغول خاک بازی هستند ،چند هزار سال نوری باید من و تو آدم ساده و کارمند تلاش کنیم تا بتوانیم یک متر زمین خدا را صاحب شویم؟

سال 1372 در یک مجموعه نیمه دولتی مدیر بودم روزی با یکی از کارکنانم که همواره یا دیر می آمد و یا زود می رفت به گفت وگو نشستم و با لحنی توبیخ آمیز به او گفتم:حضرت امام خمینی (ره) می فرمود سر وقت آمدن و سر وقت رفتن وظیفه است دیر آمدن و زود رفتن خیانت و زود آمدن و دیر رفتن ایثار !او پاسخی به من داد که هنوز به آن می اندیشم .پس از رفتن او من محاسبه ای ساده انجام دادم که به شرح زیر بود .اگر من ماهی صد هزار تومان حقوق دریافتیم می بود که نبود و اگر من هر ماه این رقم را کامل پس انداز می کردم که غیر ممکن بود و اگر تورم تا ده سال آینده همانی بود که آن سال بود که این هم غیر ممکن بود من بعد از ده سال با اندوخته حاصله صاحب چه چیزی خواهم بود؟ یک اتومبیل معمولی و پول پیش یک آپارتمان دو خابه اجاره ای! شایان ذکر است آن زمان من مدیر نمونه و شایسته ای بودم که حدود بیست هزار تومان حقوق دریافت می کردم و تازه داماد هم بودم!

یک عروسی ساده و کم خرج با کمترین جهیزیه و امکانات زندگی برای کدام خانواده آبرو داری امکان پذیر است مسکن و گرانی زندگی کمر آبرو داران را می شکند و اینجاست که فاجعه ای به نام آدم خواری صورت می گیرد . دیگر رحم و مروت کم رنگ می شود هر کس به خود حق می دهد که به خودش و خانواده اش بیندیشد و مجوز بیشتر مفاسد اخلاقی صادر می شود .حمایت های شایسته و بایسته و برنامه ریزی شده در کشوری که سرشار از نیروی پتانسیل بالا برای روشد و پیشرف دارد از اهم واجبات است .توجه به نیاز های مهم وضروری مردم از مسکن تا تغذیه و لوازم اولیه و مهمترا ز همه داشتن شغل و ثبات شغلی است که به ثبات و استواری خانواده کمک می کند.بیان اینکه چگونه قناعت کرد و صبور بود بسیار شایسته است اما چیزی برای قناعت باید باشد که قناعت و متانت طبعی هم صورت گیرد! با نگاه به جامعه کنونی متاسفانه مشاهده می شود که مشکلات به درون خانواده ها وارد شده دیگر برادر به برادر رحم نمی کند و یا فرزند به پدر و یا بلعکس اگر روزی پدری فرزندش را به عشق پادشاهی کور و یا می کشت اینک هم به نوعی دیگر اتفاق می افتد کافیست به دادگستری ها و یا دادگاههای نزدیک خانه خود سری بزنید اگر خودتان در گیر این موضوعات نیستید . هزارها پرونده قطور سیستم قضا یی کشور را با کلی نیرو در گیر حل این معضلات نموده که بنوعی خودمان بانی به وجود آوردن آن هستیم .

اینکه به سادگی به حقوق یکدیگر از صف نانوایی گرفته تا ترافیک و رانندگی تجاوز می کنیم شاید کوچک باشد اما آغازی برای کارهای زشت تر و حق کُشی های بیشتر خواهد بود. حق کُشی ها و نا دیده گرفتن حقوق دیگران گرچه در نگاه سطحی مهم نیست اما در واقع نوعی آدم خواری و نابود کردن نسل بشر است . و وای اگر از پس امروز بود فردایی!

اگر مسیر آب روان را درست طراحی ننمائیم یا آب به هدر می رود و یا در جایی انباشته می شود که به مرور آسیبی بیشتر به جامعه وارد می سازد . امید است مسئولین محترم در این روز های شروع سال جدید بیش از گذشته به فکر حل مشکلات مردم باشند ...انشاءالله

جعفر صابریبرچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین