جعفر صابری/دختر در روز دختر...

جعفر صابری/دختر در روز دختر... دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

سر مقاله ۳۵۲

 

دختر در روز دختر

 

 

آدم بودن  عبارت قشنگیه  چون فرقی بین زن و مرد نمی گذارده قلب  و مغز آدم ها جنسیت  نداره:

 

شاید بهتر بود از خوبی ها و احساسات زنانگی می نوشتیم و حقوق از دست رفته نیمی از جامعه  بشری ،اما  به بهانه روز دختر طرف صحبت ما به نسل آینده زنان جامعه بشری است که بیش از آن که به جنسیت خود فکر کنند به انسانیت خود بیندیشند. به این که در کنار مادر بودن و زن در خانه بودن وظایف دیگری هم دارند .وظایفی که خیلی بیشتر از مسئولیت های جنس مخالف آنها است اگر مرد ها دغدغه زندگی و مخارج و هزینه ها را دارند زنها نقش پرورش نسلی سالم و درستکار را برای آینده نیز به دوش می کشند و با تربیت و آموزش لازم می توانند آرامش و آسایش را نه تنها به خانواده  خود، بلکه به جامعه نیز هدیه نمایند،اینکه چگونه به این خود باوری برسند از همین امروز شروع می شود و بیش از هر کس در جامعه هم جنس های خودشان هستند که به درست شکل گیری ایشان کمک می کنند ،آموزش و پرورش از ارکان اصلی این تربیت است و بعد از آن نقش مهمی را رسانه ها بویژه صدا و سیما  و بعد  مطبوعات بر عهده دارند ،فعالیت های اجتماعی با رو یکرد توجه به نیاز های آموزش ،بهداشتی  که در انجمن های مردمی بخصوص ویژه بانوان و دختران باید به وجود بیاید از نکات مهم این خدمات اجتماعی است.اما همه ی این ها به اندازه پرورش درست مادران امروز تأثیر گذار نیست.شکل گیری نقش انسان از کودکی است و نوجوانی و جوانی هر کدام کامل کننده  قسمت بعد است .توجه به رابطه مادر با کودک بویژه دختران باعث می شود تا نیاز های عاطفی وی در همان شروع  توسط مادر شناخته شود و با توجه به تجربه قبلی، مادر  می تواند به ایجاد آرامش و پیشرفت برای شناخت خود به فرزندش کمک شایسته ای انجام دهد ،این کمک و یاری با کمک به خود شناسی و عبور بهتر از سن بلوغ گرفته تا شناخت و خود باوری شخصیتی  دختر کمک می کند،متأسفانه کم نیستند خانواده هایی که دچار بحرانهای خانوادگی و مشکلات فراوان هستند و همین مسئله باعث می شود که توجه لازم به فرزندان و بویژه دختر بچه ها نشود،یکی از مهمترین و خطرناک ترین این بحران ها هیجانات سن بلوغ است که در اشکال مختلف مانند آرایش کردن ،ایستادن در مقابل آینه  و حتی پر خوری است... دختران بویژه در جوامع مذهبی مانند ایران که حساسیت های بیشتری روی ورد و خروج دختر خانم ها است با مشکلات درونی بیشتری رو برو هستند که بدترین شکل تربیتی است و درست بستر خطر ناکی است برای افراد سودجو که در کمین این دختر بچه ها هستند و در ست در این زمان است که دختران زیادی دستخوش روابط بسیار خطرناکی می شوند . متاسفانه نقش تربیتی و دلسوزانه مادران و والدین به مرور کم می شود و معلمین نیز بدلایل فراوانی از ایجاد رابطه عاطفی خود داری  می کنند و همه اینها دست به دست هم می دهند تا به بحران و خطر نزدیکتر  شوند.در بهترین شرایط تأثیر منفی این رفتار و گفتار دوستان  مشکل دار هستند که بلا شک در زندگی و آینده فرد تأثیر فراوانی دارد .امکانات و تکنولوژی امروز نیز علی رغم شایستگی ها یش خطرات فراوانی را به همراه دارد که در آینده خانمان سوز خواهد بود. متأسفانه تکنولوژی روز که برای موفقیت و پیشرفت بشر به وجود آمده در جوامعی مانند ایران  زمان طولانی تری برای شناخت درستش نیاز دارد و در این زمان آزمون و خطا خطرات زیادی دامن گیر افراد می شود . بی شک فاجعه ی بلوتوٍث را مردم به یاد دارند و امروز  تکنو لوژی وایبر و تانگو و ... باعث می شود که در اندک زمانی  فرد نیاز مند به توجه و محبت ،در منجلابی از فساد های اخلاقی  و رفتاری قرار بگیرد .که  در ابتدا هم  باورش برایش غیر ممکن است.

 

اگر به این پرورش شخصیتی به عنوان یک آینه نگاه کنیم ، هر خشی که بر روی این آینه وارد می شود  درآینده از شفافیت و نورانی بودن آینه می کاهد و روابط زنا شوئی را دچار بحران های شدیدی می نماید.

 

هر رابطه ای که امروز شکل میگیرد هر چقدر دوستانه باشد در آینده درروابط بین همسران و حتی تربیت فرزندان تاًثیر می گذارد. دختران در جوامع مذهبی مانند ایران  باید بدانند که  این تربیت تنها برای ایشان تعریف نشده بلکه برای پسر ها نیز هست و  حتی اگر آنها و خانواده شان با موضوع روابط  بین پسر و دختر کنار بیایند  بعضی از پسر ها و خانواده ایشان این رابطه  ها را نمی شناسند!و در دراز مدت دچار مشکل می شوند...

 

پرخاشگری و این که احساس کنند چون یک زن هستند پس از حقوق بیشتری در جامعه  برخوردارند قبل از اینکه به نفعشان باشد به ضررشان خواهد بود اگر باور کنند که یک انسان هستند و حقوقی دارند مشترک و باید به جایگاه اجتماعی شان توجه کنند می توانند پیشرفت بیشتری داشته باشند. متاسفانه این گونه بینش ها در جوامعی مانند ایران در دراز مدت به خود فرد لطمه می زند و از چاله به چاه می اندازدش!

 

در هر صورت روز میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر را تبریک عرض می نمائیم و امید واریم دختران امروز زنان مدیر و مدبر و مادران دلسوز آینده موفق ایران عزیزمان باشند.

ارادتمند

 

جعفر صابری

طبیعت مردها چنین است که وقتی نیازهایشان برطرف شد گرسنگی را انکار میکنند.

گابریل  گارسیا مارکز

 

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین