11 september

11 september دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

 

11 september

 

 

«اِعمال ظلم در گوشه‌ای از جهان، عدالت را در گوشه‌ای دیگر مورد تهدید قرار می‌دهد.»

 

صبح آن روز، آن گوشه از دنیا آسمانی آبی و زیبا داشت ، زندگی در جریان بود ،که در کمتر از چند دقیقه دهها نفر به خاک و خون کشیده شدند و در تاریخ بشریت یکی از  فجیع ترین  حرکات انسانی  ثبت شد و آن حمله تروریستی بود که در جایی دیگر از دنیا رهبری می شد و سرآغاز جنایات بشری دیگری بود که با عنوان تلافی جویی شروع شد...فروریختن دو برج و کشته شدن بیش از 1300 انسان  را می شود از جوانب گو نا گون دنبال کرد، اما از همه مهمتر نگاه بشر قرن بیست و یک به جنگ و خونریزی است .نگاهی که نه مردم، بلکه  مدیران کشور های بزرگ به جوامع و انسان  ها دارند، مارتین لوترکینگ  به عنوان یک نظریه پرداز مدافع حقوق بشر با توجه به شناخت کاملش از سیا ست های مدیران جهانی بخصوص دولتمردان آمریکایی  جمله بالا را  در یکی از سخنرانی هایش گفته بود  .من هم عرض می کنم ملت شریف آمریکا ،اگر در جای جای جهان به پرچم کشور شما توهین می شود و آن را می سوزانند بی شک منظور ملت آمریکا نیست سیاست های غلط دولتمردان و سیاستمداران مورد تنفر مردم جهان  می باشد و در این جنگ ملت ها، متاسفانه مردم دچار رنج می شوند، کشته شدن یک خبرنگار آمریکایی در عراق همان اندازه درد ناک است که خبر نگار ایرانی در افغانستان شهید شد... امید واریم هرگز ملت ها روزی چون 11 سپتامبر را در هیچ جای جهان نبینند.

 

 جعفر صابری 

برخی از سخنان  مارتین لوترکینگ:

«دوستان من بدانید، زمانی خواهد آمد که مردم از خرد شدن در زیر چکمه های آهنین ستم رهایی یابند...»

«صلح، تنها غیاب تنش نیست، حضور عدالت است.»
«به شما می‌گویم، اگر انسانی چیزی نیابد که جان خویش بر آن ببازد، شایسته زیستن نیست.»
«اِعمال ظلم در گوشه‌ای از جهان، عدالت را در گوشه‌ای دیگر مورد تهدید قرار می‌دهد.»
«باید پرسید: چرا ملت ما خود را نماینده لشکر خدا بر روی زمین می‌داند؟»
«تا زمانی‌که انسان‌های ستم‌کشیده نتوانند مهر دشمنان خود را به دل گیرند، نژادپرستی هیچ‌گاه ریشه‌کن نخواهد شد.»
«سنگینی بار ستمی را که بر شانه‌های خویش می‌کشیم، به عظمت ستمی است که برما روا می‌دارید. هرکاری که مایل هستید بکنید، بااین وجود بازهم شما را دوست خواهیم داشت. ما را به بند بکشید، بازهم شمارا دوست خواهیم داشت. خانه‌های مارا با بمب‌هایتان به آتش بکشید، کودکان ما را تهدید به مرگ کنید، بازهم شمارا دوست خواهیم داشت.»
«ما آموختیم تا همچون پرندگان در آسمان بال بگشائیم و پهنه اقیانوس را چون ماهیان درنوردیم، اما هنر سادهٔ زندگی برادرانه را یاد نگرفتیم.»
«مردم آمریکا به درد نژادپرستی مبتلا شده‌اند - این زنگ خطر است. هرچند متضاد، اما مردم این سرزمین به آرمان‌های دموکراتیک نیز آراسته‌اند - این طلیعه امید است.»
«عشق تنها قدرتی است که دشمن را به دوست بدل می‌کند.»
«تاریکی، نمی‌تواند بر تاریکی غلبه کند، تنها روشنی می‌تواند آن را انجام دهد؛ نفرت، نمی‌تواند بر نفرت غلبه کند، تنها عشق می‌تواند آن را انجام دهد»
«عشق، پایدارترین قدرت جهان است.»
«باید پیوسته به ایجاد سد جرأت در برابر سیل ترس اقدام کنیم.»
«بخشش، عملی یک‌باره نیست، بخشش روشی است برای زندگی.»
«سرانجام، حکم شرعی «چشم در برابر چشم» همه را کور خواهد کرد.»
«قدرت علمی ما از قدرت معنوی ما پیشی گرفته‌است. [اکنون] سلاح‌های هدایت‌شونده داریم و مردان هدایت‌نشده.»
«مرمان ساده‌لوح به سادگی در دام خرافات گرفتار می‌آیند.»


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین