جشن قرآن در مسکو

جشن قرآن در مسکو دو شنبه 7 اردیبهشت 1394
19 سپتامبر, 17:03

جشن قرآن در مسکو

جشن قرآن در مسکو

سال جاری در روسیه، سال فرهنگ در باره قرآن اعلام شده است

مسلمانان داغستان و چچن، دو جمهوری قفقاز شمالی نمایندگان فدراسیون روسیه در 15 – مین کنکور بین المللی قاریان قرآن خواهند بود که 20 ماه سپتامبر در یکی از بزرگترین تالارهای مسکو به گنجایش بیش از 6 هزار نفر برگزار خواهد شد.

در سال 2000 میلادی وقتی برای نخستین بار با دعای خیر شیخ راویل عین الدین رئیس شورای مفتیات روسیه مسابقه حافظان قرآن برگزار شد، عمدتا محصلان مدرسه و مکاتب مسکو در آن شرکت داشتند. در آن زمان هیچ کس نمی توانست تصور کند که این کنکور به یک جشن بزرگ بین المللی قرآن مبدل شود.

روشن عباسوف رئیس کمیته سازمانی کنکور و معاون رئیس شورای مفتیات روسیه در مصاحبه با خبرنگار صدای روسیه گفت: این کنکور، سالگرد است. برای ما این یک مرحله معین است که از سال 2000 میلادی پشت سر گذاشتیم. حالا میزبان حافظان و قاریان از 35 کشور و قاره های گوناگون هستیم. آنها در دو عنوان - حافظ و تلاوت - مسابقه خواهند داد. شرکت کنندگان علاوه بر نمایش بهترین دانش خود در خواندن متون قرآن، زیبایی قرائت قرآن را نشان خواهند داد. بدین ترتیب این یک جشن واقعی برای ماست.

دو شرکت کننده 15-مین کنکور بین المللی قاریان قرآن از روسیه بر طبق نتایج مراحل انتخاباتی انتخاب شدند: این مسابقات اوایل ماه ژوئیه در روزهای ماه مبارک رمضان در مسکو برگزار شد. در آن زمان محمد علی حاجیف 23 ساله از جمهوری داغستان و وحید اصحابوف قاری از جمهوری چچن بهترین حافظان و قاریان شناخته شدند.

- چندی پیش سفری به جمهوری چچن داشتم و در مراسم گشایش 5 – مین مرکز آموزش حافظان حضور یافتم. هرسال 100 محصل از این مدرسه فارغ التحصیل خواهند شد. 5 مرکز از این نوع در چچن وجود دارد. یعنی هر سال 500 کودک در جمهوری چچن با متون قرآن آشنا خواهند شد. داغستان نیز به موفقیتهای خوبی در این زمینه دست یافته است. مدارس آموزش حافظان در دیگر مناطق روسیه، تاتارستان و مسکو وجود دارد. امیدوارم که شرکت کنندگان ما رقبای شایسته ای برای برادران خارجی خود باشند.

جشن قرآن در مسکو همیشه با برنامه فرهنگی وسیعی همراه است. کنکور سالگرد نیز استثنا نیست. تماشاچیان مانند سالهای گذشته که تعداد غیر مسلمانان نیز در بین آنها زیاد است می توانند هم قرآن را بشنوند و هم ببینند.

- سال جاری در روسیه، سال فرهنگ در باره قرآن – بخشی از میراث فرهنگی ما - اعلام شده است. هدف ما تعریف در باره قرآن است و ما همراه نمایندگان فرهنگی ایران در مسکو نمایشگاه قرآن را تهیه دیدیم. فیلم جالبی در باره گذار اسلام به خاک روسیه نشان داده خواهد شد. یکی دیگر از نکات مهم برنامه ما چنین است: چندی پیش، شورای مفتیات روسیه موافقت نامه ای با بنیاد کودکان دکتر روشال به امضا رساند. جهت کمک به کودکانی که دچار آسیب های سخت شده اند و دوره معالجه را در نزد جراح مشهور در انستیتوی علمی – پژوهشی کمک فوری جراحی به کودکان و درمان شکستگی ها می گذرانند برنامه بزرگ مقیاس خیریه سازماندهی خواهیم کرد. در جریان کنکور سه تور حج عمره قرعه کشی خواهد شد.

جشن قرآن در مسکو هم زیبا و هم یک کار نیکو خواهد بود.
خواندن کامل متن: http://persian.ruvr.ru/2014_09_19/277515594/


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین