لوح سپاس آشتی به آقای مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق تقدیم شد...

لوح سپاس آشتی به آقای مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق تقدیم شد... دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

خرسند هستیم از اینکه در آخرین روز های سال 1392گروه محقق و بررسی کننده نامزد های دریافت لوح سپاس آشتی به مسئولیت خانم دکتر واله کردستانی (ش- ا) به اتفاق آراء،نهمین لوح سپاس آشتی را  به دلیل مدیریت و شایستگی جناب آقای مسعود بارزانی رئیس محترم اقلیم کردستان عراق به جهت مردم دوستی و همت شایسته ایشان در برقراری نظم و امنیت و آرامش در این منطقه تقدیم ایشان نماید. خانم دکتر واله کردستانی به نمایندگی از تیم بررسی کننده اعلام داشتند که سالها تلاش خانواده بارزانی دوشادوش اقشار کردستان برای احیای حقوق حقه ایشان بویژه شخص جناب آقای مسعود بارزانی باعث شد تا بعد از بررسی های مختلف بخصوص جهانی و دید گاه جهانی به مدیریت و تلاش ایشان لوح سپاس آشتی که نشانی از تقدیر و تشکر از تلاش بشر دوستانه افراد است به این مرد بزرگوار تقدیم شود .

آنچه در ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد از ایشان آمده به شرح زیر است:

مسعود بارزانی، (کردی: مسعود بارزانی، زاده ۱۹۴۶، در مهاباد،ایران) رئیس اقلیم کردستان عراق و رهبر حزب دموکرات کردستان عراق و در عراق است. او پسر مصطفی بارزانی است.

خاندان بارزانی یکی از خاندان‌های بزرگ دینی منطقه و مورد احترام در کردستان عراق هستند که از زمان حکومت عثمانی ها برای گرفتن حقوق پایمال شده کردها در حال مبارزه بودند[و از این رو اغلب در تبعید به سر می‌بردند. عموی بزرگ مسعود, شیخ عبدالسلام بارزانی در سال ۱۹۱۴ پس از یک سری مبارزات در موصل به دست حکومت عثمانی اعدام شد. پس از او شیخ احمد بارزانی به مبارزه ادامه داد و چندین بار توسط حکومت سلطنتی عراق تبعید شد. سلسله مبارزات در این جا هم پایان نیافت و ملا مصطفی بارزانی ادامه این مبارزات را به دست گرفت و در سال ۱۹۴۵ پس از یک سری مبارزات و جنگ با دولت عراق به همراه خانواده و قبیله بارزانی وارد ایران شد و در ایران هم با پیشمرگـان خود به دفاع از حکومت جمهوری مهاباد پرداخت[نیازمند منبع]. در همین زمان مسعود بارزانی در شهر مهاباد متولد شد. پس از این که حکومت جمهوری مهاباد سرنگون شد ٬ ملا مصطفی در میان سه دولت مخالف ایران و عراق و ترکیه ناچار شد با جنگ و گریز با سه دولت به شوروی پناهنده شود. مسعود بارزانی خردسال با خانواده خود به عراق رفت و از آن جا به جنوب عراق تبعید و عموها و برادرهایش زندانی شدند.

در سال ۱۹۵۸ پس از کودتای عبدالکریم قاسم خانواده بارزانی بعد از ۱۲ سال از تبعید و زندان آزاد شدند و ملا مصطفی به کردستان عراق برگشت ولی پس از دو سال دوباره حکومت عراق به وعده‌های خود برای دادن حقوق کردها عمل نکرد و ملامصطفی در سال ۱۹۶۱ دوباره برای گرفتن حقوق کردها با حکومت به مبارزه برخاست. در این میان مسعود بارزانی که

نوجوانی بیش نبود وارد میدان مبارزه شد و به صف پیشمرگان پیوست. درسال ۱۹۷۹ در وین، سوء قصد ناموفقی به جان مسعود بارزانی صورت گرفت که طی آن یکی از دستیارانش مجروح شد. ادریس بارزانی ( برادر مسعود بارزانی)در سال ۱۹۷۹ پس از مرگ ملا مصطفی از سوی اعضا و طرفداران حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری حزب برگزیده شد و به مبارزات ادامه داد[نیازمند منبع]. پس از مرگ ادریس بارزانی، مسعود بارزانی به رهبری حزب رسید. تا توانست در سال ۱۹۹۱ پس از یک نبرد با دولت مرکزی کنترل کردستان عراق را به دست بگیرد و به همکاری سازمان ملل پس از تجدید خط پرواز ممنوع و پس از یک انتخابات داخلی کة ۵۱٪ آرا را به دست آورد. به همراهی اتحادیه میهنی کردستان، حکومت اقلیم کردستان عراق را تشکیل دهد. درحال حاضر مسعود بارزانی رئیس منتخب اقلیم کردستان عراق است.

 

آقای جعفر صابری بعنوان مدیر عامل موسسه فر هنگی هنری آشتی در این خصوص بیان داشت: همواره حضور شایسته افرادی که بعنوان برندگان لوح سپاس آشتی و یا جوایز جهانی چون جایزه صلح نوبل و این گونه جوایز انتخاب می شوند باعث افتخار جهانیان خواهد بود چرا که نشان می دهد کم نیستند افراد بزرگواری که خود را فدای خلق و مردم نموده اند افرادی که برای بشریت و همنو عان خود تلاشی شایسته داشته اند شاید این افراد کاری برای همه ی بشریت نکرده باشنداما همین اندازه که در اقلیم خود و میهنشان گامی برای آسایش و آرامش مردمشان بر داشته و بر میدارند قابل احترام میباشند . گرچه ارزش مادی این گونه جوایز بسیار ناچیز است اما ارزش معنوی و انسانی آن که نشان می دهد کم نیستند افرادی که قدر دان این گونه بزرگواری ها هستند . آشنایی من با خانواده بارزانی به سالهای 1353 و 54 بر میگردد و خوب یاد دارم مرحوم پدرم با این خانواده آشنایی داشت و خودم در بیمارستان ار تش در همان سالها فکر می کنم نزدیک نوروز هم بود که از نزدیک با این خانواده آشنا شدم و دانستم که مردمانی شجا ع و با غیرت و از همه مهمتر صادق و صمیمی هستند . این آشنایی در سالهای دفاع مقدس بیشتر شد و همت و تلاش برادران کرد ما دوشا دوش رزمندگان اسلام در مرز های طولانی ادامه یافت . من به شخصه بسیار خرسند و خوشحال هستم که این لوح را به نمایندگی موسسه فرهنگی، هنری آشتی به جناب آقای مسعود بارزانی ریاست محترم اقلیم کردستان عراق تقدیم نمایم و امید وارم ملت عزیز و ارجمند کرد زبان همواره در صحت و سلامت و سر بلندی به سر برند . امید م با کمک این بزرگ وار مشکلات مجروحین شیمیایی جنگ هشت ساله که بیشترشان زنان ـ کودکان ُو بطورکل مرز نشینان بود هم برطرف شود...

 

شایان ذکر است لوح سپاس آشتی که برای نهمین بار به افرادی که شایستگی در یافت آن را داشته اند این بار به نشان قدر دانی از تلاش جناب آقای بارزانی به وی تقدیم می شود این لوح که از سال 2000 بعنوان تقدیر از تلاش بشر دوستانه به افرادی چون پاپ ژان پل دوم و یا کوین راد و همچنین سلطان قابوس تقدیم شده در سال 2013 بعد از بر رسی های به عمل آمده از بین سه نامزد دیگر دریافت این لوح تقدیم ریاست محترم اقلیم کردستان عراق شد .

این لوح که به دو زبان پارسی اصیل و انگلیسی تهیه شده به خط خوش نستعلیق و به زبان پهلوی نوشته شده و نشانی از لوح کورش کبیر است که به نشان صلح و دوستی برای اولین بار در جهان هنوز می درخشد

 

گفتنی است این لوح جهانی  سپاس آشتی در مجمع عمومی انجمن فر هنگی ادبی مستوره کردستانی  با حضور فر هیختگان و اندیشمندان پرده برداری شد و مقرر گردید به نهو شایسته ای به شخص اقای بارزانی دراولین فرصت تقدیم شود.

.

 

 

 

 

 

زندگینامه: مسعود بارزانی (1946-)

جهان > غرب آسیا- همشهری آنلاین:
مسعود بارزانی در سال 1946 در شهرستان مهاباد ایران به دنیا آمد

وی فرزند مصطفی بارزانی؛ نخستین رهبر حزب دموکرات کردستان عراق است.

مسعود بارزانی در کودکی با خانواده خود به عراق رفت و از آن جا به جنوب عراق تبعید و عموها و برادرهایش زندانی شدند.

در سال ۱۹۵۸ پس از کودتای عبدالکریم قاسم، خانواده بارزانی بعد از ۱۲ سال از تبعید و زندان آزاد شدند. ملامصطفی در سال ۱۹۶۱ دوباره برای گرفتن حقوق کردها با حکومت به مبارزه برخاست. در این میان مسعود بارزانی که نوجوانی بیش نبود وارد میدان مبارزه شد و به صف پیشمرگان پیوست.

درسال ۱۹۷۹ در وین، سوء قصد ناموفقی به جان آقای مسعود بارزانی صورت گرفت که طی آن یکی از دستیارانش مجروح شد.

مسعود بارزانی در سال ۱۹۷۹ بعد از مرگ ملا مصطفی از سوی اعضا و طرفداران حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری حزب برگزیده شد و به مبارزات ادامه داد تا توانست در سال ۱۹۹۱ پس از یک نبرد بزرگ و مردمی خاک کردستان را آزاد کند.

همچنین وی به همراه اتحادیه میهنی کردستان، حکومت اقلیم کردستان عراق را تشکیل داد. مسعود بارزانی نیز رهبر کنونی حزب دموکرات کردستان عراق و رئیس کنونی دولت فدرال کردستان عراق می‌باشد.

در همین زمینه:


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین