هر آنچه می خواهید از انواع رنگ مو و تأثیراتش بر موهایتان بدانید

هر آنچه می خواهید از انواع رنگ مو و تأثیراتش بر موهایتان بدانید دو شنبه 7 اردیبهشت 1394
برخي از خانم‌هايي هم که به اين مهماني‌ها دعوت مي‌شوند، به فکر مي‌افتند تغييري اساسي براي زيباتر شدن و تغيير روحيه در ظاهرشان بدهندبرخي از خانم‌هايي هم که به اين مهماني‌ها دعوت مي‌شوند، به فکر مي‌افتند تغييري اساسي براي زيباتر شدن و تغيير روحيه در ظاهرشان بدهند چه با راه‌هاي ساده و بي‌خطري مثل کوتاه‌کردن يا مدل دادن به موها با قيچي و چه امتحان راه‌هاي پرخطرتر مثل دکلره و فر و مش! البته خيلي از آرايشگرها اين روش‌ها را براي موها خطرناک نمي‌دانند و معتقدند اگر اصول رعايت شود، هيچ اتفاقي براي مو نمي‌افتد اما واقعا همين‌طور است؟

در «پوست، مو و زيبايي» اين هفته شما را با انواع و اقسام بلاهايي که چه خودتان و چه آرايشگرتان مي‌توانيد سر موهايتان بياوريد و خوبي و بدي و باورهايي که درباره‌شان وجود دارد، آشنا مي‌کنيم.

هاي‌لايت: در اين روش تکه‌هاي مو را با کلاه مش يا فويل با رنگ تا 3 درجه يا با دکلره کاملا روشن (مش) مي‌کنند.

لولايت: اين کار عکس هاي‌لايت است؛ يعني در موهاي بلوند تکه‌هايي را تيره مي‌کنند. در اين روش مو بايد 1 سانت رشد ريشه داشته باشد.

سان‌لايت: بلوند کردن (دکلره کردن) بيضي بالاي سر (از رستنگاه تا تاج سر) که پهناي آن به خواست شخص بستگي دارد.

مون‌لايت
: اين کار عکس سان‌لايت است و تکه زير مو بلوند و بيضي بالاي سر تيره مي‌شود.

هاف‌لايت: روشي پرطرفدار است که نوک موها را به شکل‌هاي مختلف (رديفي، يکي در ميان مثل مش) از 3 تا 10 سانت بلوند مي‌کنند يا به رنگ‌هاي فانتزي درمي‌آورند.

مووي‌لايت: يک کار بسيار فانتزي است که در آن مستطيل بالاي سر را جدا و دکلره مي‌کنند. سپس موها به 3 تا 7 قسمت افقي تقسيم و با رنگ‌هاي فانتزي هر تکه جداگانه رنگ مي‌شود.

ماسك موي داخل حمام: بعد از شستشوي مو با شامپو و آبكشي آن به كار مي‌رود و نرمي و لطافت به موها مي‌دهد. علاوه بر اين، ظاهر موهاي وز، شكننده و آسيب‌ديده را تا حد زيادي بهتر مي‌كند.

احياكننده‌ها: معمولا آرايشگران به خانم‌هايي كه موهايشان را كاملا دكلره، مش يا هاي‌لايت كرده‌اند، توصيه مي‌كنند هرگز احياكننده را فراموش نكنند. احياكننده‌ها محصولات كرمي مانند و رقيق هستند كه ظاهر موهاي آسيب‌ديده از رنگ و دكلره را تا حد زيادي بهبود مي‌دهند.

ماسك مويي براي بيرون از حمام: براي کساني که تمايل ندارند در حمام ماسك مو بزنند و خانم‌ها و آقاياني که حتي بعد از استفاده از ماسک مو در حمام، موهايشان بعد از خشک‌شدن ظاهر نازيبايي پيدا مي‌کند، ماسك‌هاي موي مخصوص به كار مي‌آيند. اين ماسك‌ها را وقتي موها هنوز نمدار است روي آن مي‌زنند تا هم ظاهر موها درخشنده شود و هم در برابر اشعه آفتاب از آنها محافظت كند.

اسپري‌هاي دوفاز و آبرسان: نرم‌‌کننده و درخشنده‌‌كننده موها بعد از حمام هستند. اگر موهايتان در اثر رنگ و دكلره آسيب‌ديده باشند يا كلا موهاي وز و شكننده داشته باشيد، اسپري‌هاي دو فاز ظاهر آنها را در چند ثانيه‌ بهتر مي‌كنند.

شامپوي مخصوص موهاي رنگ‌شده: اين محصولات براي حفظ و شفافيت‌ رنگ روي مو به كار مي‌روند. چون معمولا رنگ‌ها بعد از مدتي روشن مي‌شوند و از بين مي‌روند. با استفاده از اين شامپوها، ظاهر اوليه و زيبايي رنگ روي مو ديرتر خراب مي‌شود.

ژل مو: ماده‌اي ژله‌اي مانند است كه انواع سخت و نرم دارد و استفاده از آنها راحت‌ترين راه براي حالت‌دادن به موهاست. علاوه بر اين، موها را درخشنده هم مي‌كند.

موس: به‌صورت اسپري وجود دارد و وقتي از ظرف محتوي آن خارج مي‌شود، كف‌مانند است. موس‌ها نسبت به ژل لايه نازك‌تري روي موها ايجاد مي‌كنند و بيشتر براي فركردن آسان موهايي كه خودشان حالت دارند، به كار مي‌روند.

تافت: اين اسپري‌ها از قديم براي نگه‌داشتن حالتي كه به مو مي‌دهيم، به كار مي‌رفته‌اند و معمولا موها را معطر هم مي‌كنند.

واكس‌مو: موها را براق مي‌كنند ولي چون موها با استفاده از آن حالت‌ شكننده پيدا نمي‌كنند، كمتر به موها صدمه مي‌زند. معمولا واكس‌هاي مو چرب هستند.

تغيير رنگ و حالت مو اما به چه شرطی؟

وقتي رنگ‌هاي دائمي و رنگ موهاي اکسيدان به موهايمان مي‌زنيم، مي‌دانيم از يک ماده شيميايي استفاده کرده‌ايم. از نام اکسيدان هم پيداست که باعث مي‌شود براي ايجاد رنگ مورد نظر، در ساختمان مو، واکنش اکسيدکنندگي رخ دهد. رنگ مو با عامل اکسيدکننده و فعال‌کننده (اکسيدان‌هايي که با رنگ موي کرم مانند مخلوط مي‌کنند) ترکيب مي‌‌شود و اين خاصيت را پيدا مي‌کند که بتواند به ساقه مو نفوذ کند. اين ماده به علت توليد ترکيب‌هايي مانند پراکسيدهيدروژن که عامل رنگ‌زدا دارد، رنگ طبيعي و اصلي مو را از بين مي‌برد. البته اگر فردي مايل باشد موهاي خود را خيلي روشن‌ کند بايد قبل از اين کار، با مواد قوي‌تري (مواد دکلره) رنگ اصلي و طبيعي موي خود را از بين ببرد و هر چه درجه روشن شدن موها بيشتر باشد، آسيب به مو هم بيشتر مي‌شود. هر بي‌رنگ کردني باعث آسيب به مو و شکنندگي آن مي‌شود اما اين حرف به معني منع کامل اين کار نيست.

به 5 شرط مي‌توان هم مراقب سلامت مو بود هم از تغيير ظاهري چهره لذت برد:

1. اول اينکه به دفعات از مواد دکلره استفاده نشود.

2. مهارت آرايشگر هم شرط است که گاهي مي‌تواند فقط با بي‌رنگ کردن بخش‌هايي از مو به جاي همه آن، ظاهري زيبا به موها بدهد.

3. رسيدگي به موهاي رنگ شده و استفاده از نرم‌کننده مو پس از هر بار شامپو کردن هم بسيار مهم است چون مو شفافيت خود را با اين کار از دست مي‌دهد و بايد تا مي‌توان موهاي بي‌رنگ شده را نرم نگه داشت تا به آساني شانه شوند. نرم‌کننده‌ها درخشندگي و نرمي ‌موها را به آنها برمي‌گردانند و مو را از آسيب بيشتر حفظ مي‌کنند.

4. نکته ديگر انتخاب مدل‌هايي از رنگ کردن که به جاي همه موها رگه يا دسته‌هايي از مو را بي‌رنگ مي‌کند و ما آن را راه‌راه کردن مي‌ناميم و بهره گرفتن از تکنيک کلاه مخصوص مش يا فويل آلومينيومي‌ که اجازه نمي‌دهد پوست سر با ماده محرک بي‌رنگ‌کننده تماس پيدا کند.

انتخاب مدل‌هايي که ساقه انتهايي مو را بي‌رنگ مي‌کنند، انتخاب بد از بين بد و بدتر است. با اين انتخاب حداقل همه موها صدمه نمي‌بينند و لازم نيست هر ماه براي رنگ ريشه و اينکه تفاوت رنگ موهاي روييده و ساقه را از بين ببرند و دوباره پوست سر را تحريک کنند. بدترين کار، بي‌رنگ کردن همه موهاست که در آن مجبور مي‌شويد پوست سر را مدام در معرض تحريک قرار ‌دهيد.

5. با اين انتخاب اگر هم آسيبي شديد به موها رسيد و نشد موقتا با نرم‌کننده و مواد کراتينه آن را پوشاند، مي‌توان از محل آسيب مو را کوتاه کرد و نيازي نيست ماه‌ها منتظر رشد موهاي سالم ماند.

مراقبت از مو به چه شرط؟

كسي كه موهاي خود را رنگ مي‌كند يا از بي‌رنگ‌كننده‌ها و مواد فر استفاده مي‌كند، حتما بايد اين 5 نكته را به خاطر بسپارد.

1. مراقب باشد تا موهاي آسيب‌ديده، از تماس با محرك‌هاي محيطي مختلف دور بماند. اين آسيب‌هاي محيطي مي‌تواند نور خورشيد، آلودگي هوا، باد و گرماي زياد اتوهاي مو باشد. شناكردن در استخر به دليل كلر آب حتي براي موهاي رنگ‌نشده هم ضرر دارد چه برسد به موهاي رنگ شده بنابراين بايد حتما كلاه شنا بپوشيد.

2. بافت موهاي فر و بي‌رنگ شده به خاطر آسيبي كه ديده‌اند، امكان دارد از هم جدا شود و اين برهم‌ريختگي در ساختار مو باعث مي‌شود مو كدر، خشن و خشك و نوك آن دوشاخه (موخوره) شود بنابراين بايد از كانديشنرها و ماسك‌هاي مو استفاده كنيد. اين مواد با هر مارك و ماهيتي كه باشند، غلافي روي ساقه آسيب‌ديده ايجاد مي‌كنند و مو را از آسيب‌هاي محيطي يا حتي آسيب هنگام دستكاري و شانه زدن حفاظت مي‌كنند. پس با توجه به بودجه خود محصول مناسبي انتخاب كنيد.

3. حالت‌دهنده‌ها را فقط بايد به ساقه مو بزنيد و اگر آن را به ريشه موها بزنيد، دچار ريزش مو خواهيد شد.

4. به هيچ‌وجه موهاي رنگ شده را با صابون نشوييد چون pH قليايي آن باعث تورم ساقه مو مي‌شود و شكل‌دهي به آن را دچار اشكال مي‌كند.

5. استفاده از محصولات مراقبت از مو بايد در هر بار استحمام تجديد شود چون اين محصولات درمان‌كننده نيستند و فقط موقتي آسيب‌ها را مخفي مي‌كنند. هيچ محصولي نمي‌تواند سلامت از دست رفته را به مو برگرداند. تنها درمان قطعي براي موهاي آسيب‌ديده كوتاه كردن آنهاست. سعي كنيد هر ماه يكي، دو سانت از نوك موي خود را كوتاه كنيد.

توصيه‌ها و هشدارهاي متخصصان پوست و مو

موي دکلره شده را صاف يا فر نکنيد

اگر قصد داريد موهاي خود را صاف يا فر کنيد، قدم نخست براي ايجاد تغيير حالت زيبا و دلخواه، اطمينان از سلامت موهاست. اگر موهايتان را بي‌رنگ کرده‌ايد، به‌خصوص اگر موهاي خيلي تيره را روشن کرده‌ايد، به موي شما آسيب‌رسيده و شکنندگي آن و خشکي‌اش اجتناب‌ناپذير است. دقت کنيد در فر کردن دائمي ‌طي 2 مرحله ساختمان مو و پيوندهاي شيميايي آن شکسته مي‌شود تا موها شکل جديدي پيدا کنند و در حالت جديد بمانند. اگر مو آسيب‌ديده باشد، استحکام تارهاي آن کاهش مي‌يابد و توان تحمل فعل و انفعالات جديد با مواد فر را ندارد. بافت مو عامل مهم کسب نتيجه خوب در فر کردن است.

با همه اين دانسته‌ها، اگر اصرار داريد موي بي‌رنگ شده خود را فر کنيد، به آرايشگر باتجربه مراجعه کنيد زيرا يک آرايشگر حرفه‌اي توانايي تشخيص موي آسيب‌ديده را دارد و مي‌داند چطور از صدمه بيشتر آن جلوگيري کند. ممکن است براي اين کار از برندها و محصولات مناسب مو که مي‌شناسد استفاده کند. هر چند محلول‌هاي فرکننده مخصوص موهاي بي‌رنگ شده هم مانع صدمه به موي شما نمي‌شود. حتما از آرايشگر مجرب بخواهيد ابتدا اين کار را فقط روي يک قسمت از مويتان انجام دهد و اگر آسيبي نديد، سپس همه مو را فر کنيد.

اگر بخواهيم مو حالت خوب و طبيعي داشته باشد، بايد از کارهايي که ساقه مو را خشک‌تر مي‌کند، پرهيز کنيم و اگر خشک شده، با روش‌هايي رطوبت آن را تا حدي برگردانيم. مثلا دکلره، ساقه مو را خراب مي‌کند و به آن صدمه مي‌زند و به آساني نمي‌توان حالت طبيعي مو را به آن برگرداند.

اما تاثير اسپري‌هايي مثل اسپري‌هاي دوفاز روي مو موقت هستند. اين اسپري‌ها سريع‌ اثر مي‌کنند و به مو حالت مي‌‌دهند. آنها مواد هيدروکربني دارند و بايد سريع خشک شوند تا زبري مو را از بين ببرند و به آن حالت بدهند ولي برخلاف ادعايي که مي‌شود، درنهايت به ضرر مو هستند چون مواد مصنوعي در آنها وجود دارد که خشکي بيشتر موها را در پي دارد.

به طور کلي ترکيب‌هايي با پايه روغني بهتر مي‌توانند رطوبت مو را حفظ و حالت آن را طبيعي کنند پس از نظر تئوري، اسپري‌هاي مو گرچه اثر موقت در بهبود ظاهر مو دارند ولي چندان نمي‌توانند از موها در برابر حرارت سشوار و اتو محافظت کنند.

دانستني‌هاي صاف کردن مو

صاف كردن مو با روش‌هاي مختلفي و با مواد مختلفي انجام مي‌شود و زمان طولاني براي اين كار لازم است. زيبايي و صافي موها هم تا زماني كه رشد نكرده‌اند دوام دارد. اين روش گرانقيمت است و براي اينكه حالت موها صاف بماند حداقل هر 6 ماه يكبار بايد اين هزينه پرداخته شود. هر 3 روشي که براي صاف کردن مو داريم، خطرهاي خود را دارند. محصولات کرم مانند نسبتا بي‌خطرند اما براي موي خيلي مجعد مناسب نيستند و چربي محيط را جذب مي‌کنند. تاثير شانه‌هاي حرارت‌دهنده هم موقت است و با آسيب به پوست سر و صورت همراه‌اند. تنها راه صاف شدن طولاني‌مدت مو، استفاده از مواد شيميايي است. البته حتما بايد اين کار به وسيله فرد باتجربه انجام شود و احتمال سوختگي پوست سر و صورت و گردن با مواد خطرناک قليايي وجود دارد. ما نمونه‌هاي سوختگي درجه 1 تا 3 را داشتيم. تماس مواد صاف‌کننده با چشم هم باعث نابينايي مي‌شود. توصيه مي‌شود اول قسمت کوچکي از مو آزمايش و صاف شود و در صورت ايجاد نشدن حساسيت، اين کار براي کل موها انجام شود. اگر مو صدمه ديد، بايد از ادامه کار پرهيز کرد و تا رويش مجدد آنها صبر کرد و مو را با محصولات ترميم‌کننده موقت مرتب پوشاند. انتخاب بد و بدتر از ميان روش‌هاي صاف کردن مو، اتوي موي گرم يا شانه حرارت‌دهنده است به شرطي که به‌وسيله فرد ماهر به کار روند آن هم حداکثر ماهي يک بار و فقط در مجالس.

دانستني‌هاي فرکردن مو

پس از اين کار موي شما شفافيت و درخشندگي سابق را نخواهد داشت. سلول‌هاي لايه خارجي يا کوتيکول مو از هم جدا مي‌شوند و مدام در هم فرو مي‌روند. الکتريسيته ساکن مو زياد مي‌شود و موها مثل قبل حالت‌پذير نخواهد بود. ساقه موها به علت آسيب و اينکه کلي فرورفتگي ميکروسکوپي دارند، آب زيادي جذب مي‌کنند و سنگين مي‌شوند و شستشو و شانه زدن آنها سخت است. بايد از موي فر شده‌ بسيار مراقبت کرد، به آنها شامپوي قليايي نزد و حتما شامپوي اسيدي ضعيف استفاده کرد. بدون اينکه نرم‌کننده يا حالت‌دهنده به موها بزنيد، از حمام بيرون نياييد چون ساقه آسيب ديده موي شما بايد با اين مواد پوشانده و موقتا ترميم شود. محصولات فرکننده مو که به شکل اسپري و موس و کرم هستند، قادرند همراه با سشوار و اتوهاي فرکننده به طور موقت حالت مو را تغيير دهند. پس اگر قصد داريد براي مجالس و مهماني حالت موهايتان را تغيير دهيد با اينکه گرماي بيش از حد اين دستگاه‌ها و اين مواد هم به مو صدمه مي‌زند، انجام اين کار از فر دائم ‌و آسيب آن معقولانه‌تر و انتخاب بد از بدتر است. فركردن موها بايد در آرايشگاه و با مواد مخصوص انجام شود و براي داشتن موهاي فر به مدت چند ماه، بايد زمان طولاني در آرايشگاه‌ و روي صندلي نشست و بوي ناخوشايند مواد فر را تحمل كرد. براي اين كار روش‌هاي مختلفي وجود دارد ولي معمولا آرايشگر ابتدا موها را مي‌شويد و در بيگودي مخصوص مي‌پيچد و بعد با ماده مخصوص آغشته مي‌کند. مواد فر، موها را به شدت خشك مي‌كند و اگر كسي اهل رسيدگي به موهايش نيست، نبايد اين كار را انجام دهد.

چه شامپويي براي موهاي رنگ‌شده مناسب است؟

موهاي خيلي از خانم‌هايي كه موهاي خود را رنگ يا مش و هايلايت مي‌كنند، خشك، شكننده و آسيب‌پذير مي‌شود و شايد برايشان اين سوال مطرح باشد كه از ميان شامپوها و نرم‌كننده‌هاي موجود در بازار، كدام‌يك مناسب‌تر است. برخي هم مرددند كه آيا واقعا شامپوها و نرم‌كننده‌هاي مخصوص موهاي رنگ‌شده تفاوتي با شامپوها و نرم‌كننده‌هاي ديگر دارند؟

به‌طوركلي، مواداوليه شامپوها و صابون‌ها تقريبا يكي است ولي به برخي از انواع آنها موادي اضافه مي‌شود كه خواص ثانويه به آنها مي‌دهد. در مورد شامپوهاي مخصوص موهاي رنگ‌شده هم همين‌طور است. واقعيت اين است شامپوها و نرم‌كننده‌هاي مخصوص موهاي رنگ‌شده مزايايي نسبت به انواع ديگر دارند. اين شامپوها بسيار ملايم‌اند و چربي‌زدايي كمتري دارند تا موهايي كه در اثر مواد شيميايي خشك شده‌اند، خشك‌تر نشوند.علاوه بر اين، حاوي نرم‌كننده‌ هم هستند ولي معمولا بهتر است بعد از شامپو‌كردن موها، از نرم‌كننده‌هاي مخصوص موهاي رنگ شده هم استفاده كرد. شامپوها و نرم‌كننده‌ها مثل شامپوهاي انار، اين خاصيت را دارند كه رنگ مو را تثبيت كنند و چون مواد پاك‌كننده‌شان كمتر از ديگر شامپوهاست، باعث مي‌شوند رنگ مو ديرتر جلاي خود را از دست بدهد يا از روي موها پاك شود. از طرفي الكتريسته‌اي كه بين موهاي خشك وجود دارد را از بين مي‌برند تا موها حالت وز پيدا نكنند. اين شامپوها و نرم‌كننده‌ها معمولا حاوي موادي هستند كه تا حدي مي‌توانند از رنگ مو و خود موها در برابر اشعه UV آفتاب محافظت كنند. البته از آنجا كه ساقه مو بافتي مرده است، تاثير اين شامپوها فقط در ظاهر مو و تا زماني است كه از آنها استفاده مي‌شود و اثر درماني ندارند.

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین