جعفر صابری/آشورا ده

جعفر صابری/آشورا ده دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

   
حاشیه نگاری بر تصمیم دولت مردان برای تغییر کاربری «آشوراده»؛ 

 

از داستان غرورآفرین حراست از جزایر جنوبی تا حکایت تنها جزیره شمالی
همواره افراد قدرتمند و صاحب نفوذی پشت پرده این ماجرا حضور داشته‌اند و این بار نیز رد پایشان را لابه لای سخنان اخیر مدیر کل محیط زیست گلستان می‌توان دید. آنجایی که وی گفته: «قرار بود آشوراده طی قرار دادی 99 ساله به بخش خصوصی واگذار ( بخوانید برای همیشه فروخته شود!) شود».

کد خبر: ۴۶۰۴۷۶
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۸ -
24 December 2014 نیم نگاهی به سرنوشت دو جزیره در جنوب و شمال کشور نکات جالب توجهی را یادآوری خواهد کرد؛ جزیره بوموسا در خلیج فارس و جزیره آشوراده در دریای مازندران. دو جزیره‌ای که یکی از سال 1903 تا 1971 میلادی، به مدت 68 سال در اشغال استعمار بریتانیا بوده و دیگری از سال 1836 تا 1921 میلادی، به مدت 85 سال در اشغال استعمار روسیه بوده و حالا هر یک حکایتی متفاوت یافته‌اند.

به گزارش «تابناک»، نهم آذرماه هر سال، سالگرد آزادسازی و بازگشت جزایر سه گانه بوموسا، تنب بزرگ و تنب کوچک به مام میهن گرامی داشته می‌شود؛ جزایری که به دلیل اهمیت استراتژیک فوق العاده، همواره مورد طمع و ادعاهای ارضی دشمنان کشورمان قرار داشته و در مقابل، حساسیت های به جای ایرانیان مانع از دست درازی ایشان به این بخش از مام میهن شده است.

اما هرچه حکایت این جزایر و واکنش های به موقع ما به زیاده گویی های همسایه جنوبی کشورمان به نوعی غرور آفرین به نظر می‌رسد، از شمال کشورمان، درباره تنها جزیره ایرانی در بزرگترین دریاچه جهان، اخباری به گوش می‌رسد که به هیچ وجه خوشایند نیست؛ از جزیره‌ای آن آن هم از قضا سالها طمع بیگانگان را به خود جلب کرده، مدت ها طعم تلخ اشغال را چشیده، به جهاتی از نقاط استثنایی کره خاکی است و شاخصه های منحصر به فردش طلب می‌کند که نگاه ویژه ای به آن داشته باشیم اما اینقدر در سایه بی توجهی ما غرق شده که برای تخریبش هیچ تردیدی به خود راه نمی‌دهیم.

مدتی است آشوراده که روزگاری بزرگانی چون امیرکبیر برای خاتمه دادن به اشغالش توسط روسیه تزاری تمام توان خود را به کار می‌گرفتند، بعد از آنکه چند نوبت تلاش برای واگذاری اش به نهادها و اشخاص حقیقی با مخالفت های مردمی و مقاومت برخی مسئولان ناکام ماند، به دستور دولت مردان فعلی برای احداث مراکز گردشگری و تغییر کاربری انتخاب شده تا نه تنها موجبات بروز نگرانی های گسترده‌ای شود، بلکه این نگرانی بزرگ تر را زمینه ساز شود که وقتی سرنوشت «ذخیره گاه زیست کره» اینچنین می‌تواند به سلیقه افراد دستخوش تغییر شود، پس چه امیدی می‌توان به حراست و حفاظت از دیگر نقاط تحت حفاظت سازمان محیط زیست کشورمان داشت؟

دکتر میر مهرداد میرسنجری، استادیار منابع طبیعی و محیط زیست در این باره می‌گوید: این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که عاشقان میراث طبیعی و فرهنگی ایران زمین، سوء مدیریت و واگذاری های متعددی از گذشته از سازمان به اصطلاح" حفاظت" محیط زیست به یاد دارند؛ از واگذاری منطقه حفاظت شده جزیره «فارور» و جزیره «بنی فارور» به منطقه تجاری اقتصادی گرفته تا واگذاری چهل هکتار زمین‌های منطقه حفاظت شده «دنا» به شهرک صنعتی، واگذاری هفتصد هکتار از منطقه «جاجرود» به مسکن مهر، واگذاری ۲۷۰ هکتار از پارک ملی «کلاه قاضی» اصفهان به شهر بهارستان، واگذاری ۲۱۰ هکتار از پارک ملی «بمو» به توسعه پالایشگاه و مسکن مهر، واگذاری ده‌ها هکتار از منطقه حفاظت شده «سراج» برای طرح‌های نفتی هرمزگان، واگذاری پارک ملی «لار» برای هتل‌سازی و موارد متعدد دیگری که حتی نمونه هایش در جزیره آشوراده نیز به ثبت رسیده است!

وی‌ می‌افزاید: البته مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست همواره در چنین بهبوهه‌هایی یا همه چیز را انکار می‌کنند و یا سیاست سکوت در پیش می‌گیرند و این بار نیز چنین کرده اند؛ واگذاری جزیره آشوراده را در حالی انکار می‌کنند که منتقدان با توجه به طرح هایی که قرار است در جزیره اجرا شود، بر این باورند که با احداث پلاژ، هتل، پیست های مختلف هنری و ورزشی و تفریحی و غیره، چیزی از عرصه طبیعی تنوع زیستی با ارزش  گیاهی و جانوری آشوراده و سپس کل شبه جزیره میانکاله باقی نخواهد ماند.
 

 

این فعال محیط زیستی در ادامه به سابقه تلاش های صورت گرفته برای واگذاری این جزیره در سالهای گذشته در سکوت خبری، می‌گوید: آنچه واضح است، همواره افراد قدرتمند و صاحب نفوذی پشت پرده این ماجرا حضور داشته‌اند که این بار نیز رد پایشان را لابه لای سخنان اخیر مدیر کل محیط زیست گلستان می‌توان دید. آنجایی که وی گفته: «قرار بود آشوراده طی قرار دادی 99 ساله به بخش خصوصی واگذار ( بخوانید برای همیشه فروخته شود!) شود». این سخنان از پرده بر افتاده، موید این نکته است که نگرانی عاشقان ایران، از واگذاری آشوراده، بی مورد نیست.

میرسنجری می‌افزاید: ابعاد ماجرا زمانی بیشتر آشکار می‌شود که اهمیت اکولوژیکی و محیط زیستی آشوراده را مرور کنیم تا دریابیم این جزیره در سال  1348 خورشیدی برای حفاظت موثر حیات وحش به ویژه پرندگان مهاجر آبزیِ در معرض خطر، به عنوان به پناهگاه حیات وحش معرفی شد و سپس به عنوان یکی از ذخیرگاه های زیستکره به کمیته «برنامه انسان و کره مسکون یونسکو» معرفی شد و به ثبت جهانی رسید؛ منطقه‌ای که زیستگاه انواع پرندگان بومی و مهاجر، پستانداران و حتی آبزیان (در مجاورت جزیره) است و دایره اهمیتی بسیار فراتر از مرزهای کشورمان داراست.

این استاد دانشگاه در ادامه می‌گوید: آنچه حکایت واگذاری این جزیره را جالب توجه تر می‌کند، شرح روزگاری است که بر آن رفته است. بعد از آنکه این جزیره پس از 85 سال اشغال به میهنمان بازگشت، آنچنان مورد طمع اشغالگران داخلی ها قرار گرفت که شاهدیم در طول 11 سال اخیر، دو بار تا آستانه واگذاری کامل (اشغال مالک خصوصی) پیش رفته است.

وی می‌افزاید: یک بار در اواخر دولت هشتم، در پی ادعای شرکتی که مالکیت جزیره را از بنیاد فلان خریداری کرده، پس از چانه زنی ها موافقت سازمان حفاظت محیط‌ زیست را برای اجرای طرح گردشگری در آشوراده گرفتند که بعدها دولت نهم مانع واگذاری شد و بار دوم زمانی که دولت دهم با تغییر ریاست سازمان محیط زیست، سلیقه ها تغییر کرده و قرار بود یک شرکت لبنیاتی در آن کار گردشگری کند که آن هم خوش بختانه فرجام شومی نیافت.

میرسنجری در ادامه می‌گوید: پرونده تغییر کاربری آشوراده که گمان می‌رفت با روی کارآمدن دولت یازدهم -که از شعارهایش حفظ محیط‌ زیست بود- برای همیشه مختومه اعلام شود، در حالی با نوید معاون اول رئیس جمهور بار دیگر به جریان افتاده که مستنداتی چون ماده يک و ماده شش قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست تاکید دارند «وظيفه سازمان محيط زيست، حفاظت، پيشگيري و ممانعت از هر نوع آلودگي و اقدام مخربي است كه منجر به از بين رفتن تعادل اكولوژيك طبيعت مي‌شود.» و یا ماده ١٦ قانون حفاظت و بهسازي محيط زيست می‌گویند «این سازمان قائم مقام قانوني دولت در مناطق چهارگانه است و حق واگذاري مناطق را ندارد. حتي اگر این واگذاري قطعي هم نباشد، اين سازمان حق واگذاري مديريت منطقه به قصد تغيير كاربري، بدون اخذ موافقت سازمان جنگل ها را ندارد.» قانونی که حتی اجازه بوته کنی در این مناطق را نمی‌دهد، چه برسد به ساخت و ساز و راه اندازی مناطق تفریحی و گردشگری!

این استادیار منابع طبیعی و محیط زیست با تاکید بر غیر قانونی بودن این واگذاری می‌گوید: از سوی دیگر، به موجب قانون الحاق ايران به كنوانسيون تنوع زيستي مصوبه سال ١٣٧٤ مجلس شوراي اسلامي، دولت ايران متعهد به حفظ تنوع زيستي و شبكه مناطق حفاظت شده كشور شده است و از این رو، موافقت با هر گونه اقدام مغاير با ضوابط حاكم بر مناطق چهارگانه، تخطي از قانون بوده و منجر به خدشه دار شدن اعتبار دولت ايران نزد مجامع بين المللي - از جمله يونسكو، اتحاديه جهاني حفاظت، كنوانسيون رامسر و كنوانسيون حفاظت از تنوع زيستي - خواهد شد که به نوعی اثبات دیگری بر غیر قانونی بودن واگذاری جزیره آشوراده، تحت هر عنوانی است.

میرسنجری در ادامه بخشیدن مجوز به برخی برای فعالیت در چنین مناطقی را موجب طرح ادعای مالکیت ایشان بر این مناطق به مرور زمان خوانده و طرح شکست خورده طوبی در سازمان جنگلها را شاهد آشکاری برای اثبات این مدعا می‌خواند، تا در پایان بگوید: هنگامی که شاهدیم بدنه کارشناسی و متخصصان سازمان محیط زیست، استادان دلسوز و دغدغه مندان حفاظت محیط زیست در اقدامی همسو به واگذاری آشوراده اشکال وارد می‌دانند و خواستار لغو تفاهم نامه صورت گرفته هستند، یعنی هنوز کور سوی امیدی وجود دارد.
مطالب مرتبط 

 

 

  متن فیلم نامه خاک سرخ که در بهار 1391 ساختم و مستندی از جزیره هرمز است و ادامه آن در بندره انزلی بوده...

خاك سرخ

**

تيتراژ آغاز—كره زمين درحال گردش-لوگوي آشتي- موسيقي محلي بوشهري

نمايي از دريا-متن خاك سرخ- ادامه موسيقي

نمايي از لنج ها و قايق هاي خالي كنار اسكله- ادامه موسيقي

نمايي از مسافران در حال سوارشدن به لنج قديمي- ادامه موسيقي

نمايي ديگر از قايق ها و لنج هاي خالي اطراف- ادامه موسيقي

ناخداي لنج- در حال حركت فرمان- ادامه موسيقي

نمايي از عده اي ازمسافران روي لنج

نمايي ديگر از مسافران روي لنج- نماي شهر اززاويه نزديك- ادامه موسيقي

نمايي از (جعفر صابري): بسم الله الرحمن الرحيم .ساعت يك ربع به دوازده روز15فرودين 1391- ادامه موسيقي

نمايي از انتهاي لنج- تصويري از دريا-متن خليج هميشه فارس- ادامه موسيقي

نمايي ديگر از مسافران در حال عبور و مرور در لنج- تصوير ديگر از دريا- ادامه موسيقي

نمايي از مسافران ديگر از بعد ديگر لنج- ادامه موسيقي

محل استقرار ناخداها- ادامه موسيقي

احمداصفهاني:  ضمن سلام من احمد اصفهاني ناخداي لنج شمس الدين هستم. حول و حوش 16 ساله ناخداهستم.افسرين افسردوم كارميكنم(نامفهوم)

ناخداي ديگريوسف كريمي: يوسف كريمي هستم 33 سال سنمه .8 ساله تو اكيپ دريانورديم-6 ساله كه ناخداهستم دوفرزنددارم .يه دختريه پسرشكرخدا از زندگيم راضيم

نمايي ديگراز ابتداي لنج –نمايي ديگر ازلنج هاي اطراف اسكله (مسير توقف لنج) نمايي از خيابان اطراف اسكله- ادامه موسيقي

نمايي از خيابانهاي اطراف- عده اي گردشگر سواربر موتو سه چرخه اي – در حال گشت و گزار- - ادامه موسيقي

نمايي از يك ميدان –نمايي از يك توپ جنگي- چند بزكنارميدان- گردشگران درحال گذر- ادامه موسيقي

نماي از سطح شهر- نمايي از خارج از شهر- كوه هايي سنگي به چشم ميخورد- گردشگران براي تفريح از موتور پياده شده اندو روي سنگ ها را ميروند- ادامه موسيقي

نماي ديگر ازجاده –موتور در حال حركت- كوه نمك – متن كوه نمك - ادامه موسيقي

نمايي از چهره نيم رخ راهنما- درحال توقف موتور- بادست به جاي اشاره ميكند

همه پياده شده اند- به غاري نزديك ميشوند- متن غار نمك- ادامه موسيقي

نمايي از غار نمك- توضيح راهنما- گردشگران در حال عبور

راهنما: اين كوه ها همش كوه نمكه-راهنما از گردشگران ميخواهد مراقب باشند-صداي (جعفرصابري) نه زير پاهاتون مواظب باشيد- ادامه موسيقي

نمايي از يك كوه- صداي(جعفرصابري): اينجا برج نگهباني بوده كه كشتي ها ميومدند از اين ساحل (همزمان نمايي از ساحل) (تابولي ايستگاه گردشگري خليج منفغ ) براي كشور هاي مختلف نمك از هرمز ميبردند- ادامه موسيقي- «صداي گوينده در استديو بازگويي شود»

نمايي از كوه ها- نماي ديگر از جاده در حال حركت -- ادامه موسيقي

نمايي از پشت موتور سه چرخه در حال حركت

تصويري از گردشگران

نمايي از چهره (جعفرصابري) : «اينجا منطقه هرمزه جزيره هرمزگان. مانزديك جزيره هرمز هستيم و بايكي از بهترين وسيله هاي نقليه اين منطقه موتورسه چرخه اومديم براي بازديد از منطقه.همون طوركه راهنمامون توضيح داد تعداد كوه هايي كه اينجا هست فوق العاده زياده و كوه هااز تنوع رنگي فوق العاده زيادي برخوردار هستندرنگ هاي قرمز –سبز- آبي» (بهتراست صدا در استديو بازگويي شود)

نمايي از ساحل دريا- بازهم تابلوي گردشگري خليج مفنغ – نمايي از يك درخت تزئين شده با خاكي كه به صورت سفال درآمده و چندنخ بزرگ رنگي توسط گردشگران ديگر- نمايي از خاك سرخ منطقه از بالاي بلندي-- ادامه موسيقي

نمايي از همان منطقه – راهنما در حال توضيح: كوه هاي هرمز همشون رنگارنگند. 85 رنگ كه ... با تركيب 120 رنگ ميشه  ... رنگ سبرش ،مثلاما 6 نوع داريم .از كمرنگ ترين رنگ تا ژررنگ ترين رنگ (بهتراست در استديو بازگويي و اصلاح شود) با صداي گوينده موسسه

صداي جعفر صابري: اين سفيد ها نمكه (تصويري از دور نمايي نمك در مابين خاك ها)

نمايي ديگر ازهمان منطقه – راهنما رويش را به طرفي ميچرخاند و با دست اشاره ميكند: كلاً اين منطقه همه نمكزاره . هرمزم بزرگترين جزيره نمكه .نصبتاً. جزيره قشم ، هرمز ، ابوموسسي ،كلاً بزرگترين جزيره نمكه

نمايي ديگر از درختي خشك شده اي كه روي زمين افتاده و عده اي گردشگر روي آن را با خاك سرخ مجسمه دستي ساخته اندو تزئين كرده اندو از خود به يادگار گذاشته اند. - ادامه موسيقي

نمايي ديگر از جاده در حال حركت – نمايي چرخشي از مسافران در پشت موتور- بادميوزد-- ادامه موسيقي

نمايي از سطح شهر-  نمايي از ساختمانهاي دانشگاه پيام نورو آزاد- ادامه موسيقي

نمايي ديگر از اطراف شهر- قلعه اي ويرانه از پرتغالي ها روي تپه – گردشگران در پشت موتور در حال عكاسي - ادامه موسيقي

نمايي از موتور در حال گذر از جاده  نمايي ديگر از يك كوه نمك ديگر–رسيدن به قلعه پرتغالي ها- متن قلعه پرتغالي ها- گردشگران به همراه راهنما و مسئول ديگر در حال نزديك شدن به قلعه- ادامه موسيقي« بهتراست گوينده قلعه پرتغالي ها را معرفي كندو شرح دهدـ»

نمايي از درب وردي قلعه-نمايي از درب زندان كه مسئول آنرا بازميكند-محفظه كوچك

صداي جعفر صابري: اينجا زندان بوده

مسئول هشدار ميدهدكه مراقب باشند

نمايي از ديوار و سقف زندان كه از خشت است -راهرو وردي زندان

مسئول: اين هم جز نگهباني زندان بوده

صداي جعفر صابري: پس اونجا تازه ورودي زندان بوده – هنوز مونده

 چند پله –همه از آن عبور ميكنند

نمايي ديگر از ديوارهاو سقف زندان- چرخش دوربين- زندان بيشتر به صورت دالان هاي كوچك و تاريك است

نمايي از چندميله زندان – نمايي از ساحل – نمايي از دريا- نمايي از يك توپ قديمي جنگي –ادامه موسيقي

نمايي از كنج قلعه- نماي از چندمسافر در حال ورود به قلعه

نمايي از ديوارهاي بلندو تاريك و كنج دار زندان- روي زمين اسكلتي نمايان است كه نشانگر سالهاي معدود افراد زنداني است كه دراينجا مانده اند- درپاي اسكلت يك زنجير با گلوله آهني بسته شده است –ادامه موسيقي

نمايي ديگر از زندان- سياه چاله ها-ديوارهاي بلند

صداي جعفرصابري: اينجا از زندان هاي اصلي- اينم سياه چاله كه درواقع...

راهنما: زنداني هارو مينداختن اين تو(نمايي از سياه چاله ها با سرپوش چوبي)

صداي جعفر صابري: بيشتر چه زنداني هايي بودند؟

راهنما:بيشتر ايراني بودند

صداي جعفر صابري: بيشتر ايراني بودند!

نمايي ديگر از ديوار زندان – راهنما جايي را بادست اشاره ميكند: اينجا زندانهاي دسته جمعي بوده

فضايي كاملا ترسناك و خوف آور و بلند وتاريك- بازهم نماي چرخشي از سقف – نمايي از گردشگران – راهنما برايشان چيزي را توضيح ميدهد

گردشگر: اسكلته واقعيه؟

راهنما: نه

نماي تكميلي

صداي جعفر صابري: اينها انفراديهاش بوده(تصوير جاي تنگ و ترش وتاريك)

صداي گردشگران نامفهوم در حال بازديد

صداي عكس انداختن آنها

نمايي ديگر از سياه چاله ها-4 سياه چاله به چشم ميخورد

صداي جعفر صابري: جمعا! چندتا انفرادي داشته

صداي راهنما نامفهوم است

نمايي ديگر از سلول هاي انفرادي- نماهاي تكيميلي از آنجا

خروج از زندان- ورود به موزه قلعه

صداي جعفرصابري: اينجا موزه اشه

ورود راهنما به موزه – نمايي از موزه – چند ظرف سفالي در ويترين موزه

صداي جعفرصابري: اينها چيزهايي بوده كه اينجا پيداشده

راهنما آب تعارف ميكند و ميخورد

صداي جعفر صابري: اين نقشه اينجا بوده( نمايي از نقشه قلعه روي ديوار چشم نوازي ميكند)

جند كوزه بزرگ و شكسته قديمي – چند ظرف تزئين شده و لعاب خورده سفالي – صندوقچه يا تابوت-سنگ قبر مسيحي و مسلمان- بازمانده آثار به جامانده از توپ ها و ابزار آلات جنگي-چند كوزه شكسته بدون لعاب

مسئول موزه: اينجا قسمت ديده باني قلعه بوده . سطح دريارو ديده باني ميكردند_(نمايي از ديوارهاي بلند) يه طبقه ديگه بالاش بوده كل منطقه رو ديدباني ميكردند.( نمايي از سنگ قبرها) اين سنگ قبرهاشونه . سنگ قبرهايي كه از خود پرتغالي ها به جامونده. (نمايي از يك سنگ قبر مخصوص) سنگ قبراوليه سنگ قبر يه كشيشيه به نام  كشيش واسرچي كه 25 دسامبر 1580 فوت ميشه يعني 432 سال پيش .اون سنگ قبرها هم مال مسلموناست. قبل از پرتغالي ها بودند.( نمايي از سنگ قبرهاي ديگر) حدود 700 سال پيش. (نماي تكميلي از سنگ قبر ها) سنگ قبر اولي مربوط ميشه به دوره رضا شاه اون موقعي كه جزيره تبيعد گاه بود.( مطالب ديگر واضح نيست ) (نمايي از چند گلوله توپ جنگي)- اين گلوله ها رو سرش آتيش ميكردند با توپ پرتابش ميكردند

صداي جعفر صابري: از تاريخچه اينجا اگه بخوايم بگيم اول دست مسلمونها بوده؟

نمايي ديگر از سنگ قبرها

مسئول: قبل از پرتغالي ها اين جزيره با 42 هزار نفر جميعت بزرگترين مركز تجاري داخل آسيا بوده بعد پرتغالي ها اومدند به جزيره

 صداي جعفر صابري: قبل از پرتغالي ها ؟

مسئول: اره وقتي شاه عباس اومد جزيره رو از دست پرتغالي ها گرفت بندرعباس  روبه عنوان  بزرگترين بندر تجاري معرفي كرد.

نمايي از نقشه ديگر _(صداي نامفهوم مسئول)

نماي از نقشه

مسئول: اين منطقه مسكوني جزيره است( روي نقشه جايي را نشان ميدهد و توضيح ميدهد)

نمايي ديگر ازموزه – سنگ قبر ديگر – ساده و بي نقش و نگار

مسئول: يه وقت بيماري زياد بوده. كشته زياد بوده وقت نميكردند سنگ قبر تراش بدند از سنگ هاي ساده استفاده ميكردند. (نمايي از دو تخته سنگ يكي مستطيل يكي شانه دار) اونايي كه مستطيل بوده سر قبرآقايون ميذاشتند اونايي كه شونه داشته سر قبر خانم ها)

نمايي ديگراز سنگ ها

صداي جعفر صابري:مستطيل ها رو ميتونيد نشون بديد با دست

مسئول اشاره ميكند

كنار سنگ ها سبد حصيري محلي به چشم ميخورد- بالاي سنگ ها نمايي از گورستان است

صداي جعفر صابري: به خاطر طاعون فقط مشخص بشه كه ...

صداي نامفهوم مسئول- بادست روي نقشه قلعه چيزي را نشان ميدهد

نمايي خارجي از جايي ديگر – كليساي قلعه

راهنما در حال توضيح :  اينجا كليساست.اينجا عبادت گاه پرتغالي ها بوده .

گردشگران به داخل كليساي قلعه ميروند

نمايي از كليسا- معماري پرتغالي ها- دالونهاي زيبا و مهندسي شده – با ستونهاي زيبا وسقف هاي مرجاني

راهنما: سقفش كلاًبا سنگ هاي مرجاني به صورت نخل درآورند. اين سنگ ها خصوصياتي كه دارند اين كه هم سبكند. نياز به تراشكاري ندارند دوتاشو به هم بمالي خودبه خود حالت ميگيرند.بعد هم ضد پشه اند. پشه گير اند. در حال حاضر اينجا پشه نيست. هم خنك كننده است متوجه بشي حالت خنك كننده اي هم هست . خنك نيست داخلش ؟

صداي جعفر صابري: چرا

راهنما : چندسال پيش عمقش 30 متر بوده الان بازسازي شده پرشده به 1متر و 60 سانت بيشتر نميرسه –حساب كن عمق كه چقدر بوده الان پرش كردند.

جعفر صابري: يعني ارتفاع ستوها بلنديش 3متربوده .

راهنما: چندسال پيش پرش كردند الان 1مترو 60 هم نميشه

نماهاي تكميلي از ستونهاي مرجاني و سقف هاي مرجاني كليسا

راهنما: خيلي راحت اينها حالت ميگرفته به صورت نخل درآورندو سرتاسرش پرچم گذاشته بودند

صداي جعفر صابري: معماري خود پرتغالي ها هم بوده

نمايي تكميلي از داخل كليسا- در حال خروج

نمايي از يك توپ جنگي قديمي – نمايي از ساحل – نمايي از ابرهاي آسمان- نمايي از دريا-دامه موسيقي-

نمايي از يك سر توپ جنگي شكسته –ادامه موسيقي

نمايي از قلعه در حال بازسازي – نمايي از چند بز –نماهاي تكميلي از خارج قلعه – چند توپ جنگي به ترتيب چيده شده-نمايي از آب انبار-(صداي جعفرصابري) اب انبار- نمايي ديگر از بيرون كليسا-(صداي جعفر صابري) اينجا كليساست–ادامه موسيقي

نماهاي تكميلي قلعه- گردشگران در حال بازديد–ادامه موسيقي

ساحل زيباي خليج هميشه فارس–ادامه موسيقي

نماههايي از ديوار متروكه قلعه–ادامه موسيقي

نمايي از بيرون زندان –توپي از كنار پنجره زندان مشاهده شد-گردشگر كوچك در حلا بازي با توپ جنگي- نماي تكميلي از ديوار بلند زندان–ادامه موسيقي

چند دست فروش در حال فروش صدف و گوش ماهي و گردنبند ودستبند صدفي–ادامه موسيقي

چند سر توپ جنگي ديگر–ادامه موسيقي

نماهي تكميلي از قلعه- چند تابلو به زبان لاتين – نمايي از منطقه اي كه خاك سرخ گونه اي دارد–ادامه موسيقي

گذر گردشگران از منطقه خاك سرخ با موتور سه چرخه تصوير  از پشت–ادامه موسيقي

ساحل دريا- كارخانه  خاك سرخ-نمايي از خاك سرخ- تپه اي از خاك سرخ

موتور در گوشه اي توقف كرده تا گردشگران از نزديك خاك سرخ را تماشاكنند. فيد اوت–ادامه موسيقي

نمايي از ساحل دريا- راهنما دنبال چيزي ميگردد-كنار ساحل باغات به چشم ميخورد–ادامه موسيقي

 در ادامه تعداد زيادي ماهي مرده كه شبها دريا به ساحل ميارود براي استفاده به عنوان كود به پاي درختان

صداي جعفر صابري: اينها ماهي هايي اند كه حرام گوشتند.به خاطر اينكه تو طور گير افتاده اندميارند ماهي گيرها ميذارند اينجا كه بعد كود بشندبذارد زير درختها- فيد اوت

نمايي از تنگه هرمز-

صداي جعفر صابري: (اينجا خليج فارسه تنگه هرمز)( بهتراست گوينده در استديو بازگويي كند)

صداي گردشگرها- صداي موسيقي محلي – نماي تكميلي از تنگه هرمز-–ادامه موسيقي

موجهاي زيبا از بالاي تنگه خودنمايي ميكنند–ادامه موسيقي

زون بك –ادامه موسيقي

نمايي از درخت گز بالاي تنگه- نمايي از ساحل – فيد اوت-ادامه موسيقي

نمايي از يك كوه بزرگ آهكي–ادامه موسيقي

راهنما در حال جمع كردن مقدراي اهك براي نشان دادن به گردشگرها–ادامه موسيقي

نمايي از كوه بلند قامت آهك–ادامه موسيقي

دردست راهنما مقداري آهك ميبينيم كه به گردشگران نشان ميدهد–ادامه موسيقي

گردشگران آهك ها را لمس ميكنند–ادامه موسيقي

نماي ديگر از كوه اهك

راهنما: به اين منطقه ميگند كوه برفي .كلاً مثل برف روهم جمع شده .همه كوه هاش از آهك تشكيل شده .با اين كرم پنكيگ و پودر بچه هم درست ميكنند.اگر به كشورهاي خارجي بود ميخواستند كلاً پودرش كنند.

نماي بي صدا از راهنما در حال جمع آوري مجدد آهك

منطقه اي ديگر –سرسبزو كوهستاني

صداي جعفر صابري: اسم اينجا چيه؟(صدا بازگويي شود)

راهنما: به اين منطقه ميگند دره رنگين كمان. فرشي كه ساختند بومي ها ديدند كه رنگش ازاينجا بارگيري شد. كلاً 85 نوع رنگ تو اين منطقه است . مثل تابلو نقاشيه. تو كل دنيا مثل اين منتطقه پيدا نميشه.با تركيبش 120 رنگ. تو اين منطقه همه رنگ هست. حتي سياه ، سبز(نماي از دره) راهنما با دست جايي را نشان ميدهد .رنگ سبزش اون منطقه –شوران – سياه- زرد نارنجي-آبي – آبي آسموني-سبز پرنگ سبز كمرنگ . كلا ً تو اين منطقه همه اش هست. ما دانشمند آورديم تو اين منطقه اين رنگ ها رو تشخيص دادند. كلاً اين منطقه رنگارنگه . رنگ هاي زردشون همشون گوگرد داره بقيه اش هم طبيعه

نماي تكميلي از كوه هاي اطراف- موتور در حال گذر–ادامه موسيقي

فوت اوت- تصوير سياه رو به روشني

نمايي از يك محل مخصوص صنايع دستي

حسن كوهان : حسن كوهان هستم از جزيره هرمز

صداي جعفر صابري: راجه به جزيره توضيح ميديد؟

حسن كوهان: جزيره هرمز در حنوب شرقي بندرعباس واقعه شده . خود جزيره مساحتش 42كيلومتر مربع است .جميعتش هم نزديك به 8 ميليون نفر

صداي جعفر صابري: بيشتر بومي هستند؟

-          بيشترشون بومي هستند . بله

-          كارهايي كه انجام ميشه چيه هست ؟

-          كار اكثراً صيادي بيشرشون(نامفهوم)

-          صنايع دستي خاصي داره اينجا؟

-          صنايع دستي دارند- شلوار بندري ميدوزند. خانمها. خياطي ميكنند. تواين رشته ها كار ميكنند- نمونه هاش هم ميارم خدمتون.

-          ممنوم ميشم – بعد از صنايع دستي شون غذاهاشون چي هاست ؟

-     چند نوع غذا داريم. يكيش حواريه. حواري همون  استامبولي كه به اصطلاح تو زبون فارسي ميگند. حواري ميگو داريم. حواري ماهي داريم. حواري مرغ داريم .بعد قليه داريم –ماهي كباب داريم- ماهي سرخ كرده داريم.ميگو سرخ كرده داريم به هر حال چند نوع غذا خاصه اينجاست – يه نوني هم پخت ميكنند خانم ها يه معجوني درست ميشه از خاك سرخ اينجا باماهي ساردين قاطي ميكنند بهش ميگند سورا- رنگ قرمز اين خاك بوي خوبي داره ( براي رفع بوي ماهي) بعد هم ماهيي هست بهش ميگند ماهيتا با زيره و گشنيزو .. قاطي ميكنندبااون ماهي بريانه درست ميشه.

-          از خاك سرخ چقدر اطلاعات داريد براي ما توضيح بديد

-          خاك سرخ در معدن رنگ سازي – در صنايع موزائيك سازي- در وسائل آرايشي استفاده ميشه

-           براي خوراك هم گفتيد براي غذا پختن استفاده ميشه؟

-          براي غذا نه .رونون ميذارند.خودشو خام استفاده نميكنند. ميذارند 35 روز رو ماهي بمونه برسه بعد رو نون ميذارند. نونش هم خوشمزه ميشه

فيد اوت- مرد ايستاده كالاهايش را نشان ميدهد

-          اين  چيه؟

-     كمه زنگي ميگند(نمايي از ابزارآلات دست مرد) كارگاه چوبي بزرگي گه داخلش پارچه اي را محكم كرده اند و رويش بانخ هاي سرمه و پولك و منجق چيزي ميدوزند و روي پاچه شلوارهايشان ميدوزند

نمايي از ميز كار كمه زنگي

دو ناز بالش كوچك روي دو ميز چوبي گذاشته شده و نوارهايي باريكي از نخ هاي سرمه و منجق كه با آن بافت ظريفي شكل گرفته است براي حاشيه كارشان

ميز كار

-          اين چيه

-          به اين كار زري بافي ميگند.

-          زري بافي كه به اصطلاح ميز كارشون ميشه

-          بله . (نمايي ديگر از كار)  اينم نمونه اي از پولكه (در دست قوطي پولك دارد) رو به گردشگر(بازكن ببين)

گردش گر بازميكند و رو به دوربين ميآورد

مرد نوع ديگري دردست دارد- اينم يه نوعشه-

صداي جعفر صابري: بياريد جلوتر بيشتر توضيح بديد بي زحمت!

-اين چوبهارو درست مينند كه ...

اين چوب ها تو بازار بندرعباس هست.

-يعني اينها پاچه هاي شلوار ميشه- از زانو به پائين-

نماي تكميلي از كار- اين زري بافيه- نمايي ديگر از ميز كارشان – اين زري هايي كه كنارش ميبينيد زري بافيه بعد روش گلابتون دوزي ميشه

-          يعني به وسيله اين چندتا نخ اين كارها رو توليد ميكنند- نمايي تكميلي از ميزكار

-          اين زري روش هم گلابتون دوزي ميشه

-          فيد اوت

-          مصاحبه با خود شخص، دوستانه

صداي جعفر صابري : 1360 ازدواج كرديد

-1360 با دختر خاله ام ازواج كردم – حواصل اين ازدواج 3 پسر 3 دختره –دو تا از دخترهام رفتند خونه بخت يكي از پسرهامم زن گرفته

-به سلامتي

يه پسرم هم تازه سربازيش تموم شده- يكي از دخترهام هست

-الان دخترتون خونه اند؟

- يه دختر تو خونه دارم وقت شوهرشه

نوه دار شديد؟

سه تا نوه دارم

(باخنده) به سلامتي- متولد چه سالي هستيد؟

-41

- به سلامتي

 -سلامت باشيد

فيد اوت- نمايي از خروج مرد از صحنه– روي ديوار صنايع دستي است -ادامه موسيقي

نمايي از بازار بزرگ شهر- مسجد ابوبكر كنار بازار–ادامه موسيقي

گردشگران در حال خريد سوغاتي–ادامه موسيقي

شب- نمايي از درياي خليج فارس–ادامه موسيقي

پراونه اي روي گلهاي دشتي نشسته است –ادامه موسيقي تيرا‍ژ پاياني – متن كاري از : جعفر صابري

نمايي از ماهي هاي كف دريا –ادامه موسيقي

پرنده دريايي كنار ساحل  مواج خليج فارس –ادامه موسيقي

كره زمين در حال چرخش معكوس –ادامه موسيقي نماي آخر

 

پايان

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین