مدیریت مالی = پیشرفت مالی

مدیریت مالی = پیشرفت مالی دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

به نام خدای هستی آفرین

مدیریت مالی = پیشرفت مالی

چگونه مدیریت مالی داشته باشیم؟

       از ثبت دخل و خرج شروع کنید. هر درآمدی که دارید و هر خرجی که میکنید را ثبت کنید. روش سنتی ، یعنی نوشتن دخل و خرج در یک دفتر کمک زیادی می کند ولی با کمک اپلیکشنهای موبایل یا نرم افزارهای کامپیوتری ، خیلی سریعتر و راحت تر میتوانید این کار را انجام دهید.

ثبت دخل  و خرج ها به چه درد می خورد؟ چقدر خرج غذا و پوشاک یا تفریح کرده اید ؟ کدامیک از اعضاء خانواده بیشتر ولخرجی کرده؟ پولتان را کجا هدر می دهید؟ چه خرجهایی مهم است که درموردشان خسیس بازی درمی آورید؟

اگر ثبت و بررسی دقیقی داشته باشید به جواب سوالهای دیگری هم می رسید.

چطور مخارجم را کاهش بدهم؟

 ساده ترین و مهمترین راه برای مدیریت خرجها، داشتن لیست خرید است.

برای تهیه آن بهتر است کاغذی در آشپزخانه بچسبانید  هر وقت به ذهنتان رسید  که به چیزی نیاز دارید، در آن یادداشت کنید.   به این ترتیب موقع خرید کردن، میدانید به چه چیزهایی نیاز دارید.

چندساعت دربازار سرگردان بودیدو هنوز هم احساس می کنید چیزهایی که نیاز دارید را نخریده اید؟

        این اتفاق به علت خرید بدون برنامه می افتد. ولی با استفاه از لیست خرید دقیقا می دانید که می خواهید  چه بخرید.   پس در موقع خرید خیلی سریع و راحت کارتان را انجام می دهید.

خودتان بهتر میدانید که بسته بندی های شیک و پرزرق و برق بعضی کالاها موجب خرید آنها می شود، درحالی که نیازی به آنها ندارید. جلوگیری از خرید این دسته از اجناس ، از دیگر مزایای داشتن لیست خرید است. چون با این لیست نیازهایتان را میخرید نه هرچیزی که چشمتان را گرفت.

1

لیست خرید به جز کمک به اقتصاد خانواده، به سلامت آن هم کمک می کند.

       وقتی در فروشگاه هستیم، غذاهای آماده، پرچرب و مضر برای ما چشمک می زند. ولی وقتی در منزل لیست خریدمان را تنظیم میکنیم، بدور از تاثیر تحریک کننده این خوردنیها، غذاهای مفید را در لیست می نویسیم.

درلیست خرید با اضافه کردن چند کلمه می توانید خرید سالمتری داشته باشید. مثلا جلوی محصولاتی که از آرد تهیه می شوند مثل ماکارانی و بیسکویت بنویسید با آرد کامل. چون محصولاتی که از آرد کامل تهیه میشوند مفیدترند. مانند ماست کم چرب، ماکارانی با آرد کامل ، آبمیوه طبیعی

بعضی از این اجناس مورد نیازتان که خراب نمیشوند را به صور عمده خریداری کنید. آنها را در لیست دیگری یادداشت کنید. بعد از دوسه ماه، لیست خرید عمده شما آماده میشود. با استفاده ا این لیست میتوانید خریدهای عمده انجام دهید و صرفه جویی زیادی در پول و وقتتان کنید.

راه دوم برای تهیه لیست خرید عمده:

       وقتی دخل و خرج ماهانه را بررسی می کنید متوجه می شوید که برخی از اجناس را بیشتر از سایر آنها می خرید و نیاز دارید. میتوانید با توجه به این اجناس و اجناسی که در لیستهای خریدتان می بینید، لیست خرید عمده دقیقتری تنظیم کنید.

برخی از کالاها را ظاهرا" نمیشود به صورت عمده خریداری کرد ، ولی این امکان وجود دارد که چند خانواده با هم اقدام به خرید عمده کنند. به این صورت میتوانید کاهای کم مصرف تر یا آنهایی که تاریخ انقضای کوتاه تری دارند را هم عمده بخرید و در هزینه هایتان صرفه جویی کنید.

چه چیزهایی را می توانیم عمده بخریم؟

       اجناس پرمصرف،     اجناسی که تاریخ انقضای طولانی مدت دارند.     اجناسی که تخفیف خوبی   خورده اند.قبل از خرید عمده آن جنس را امتحان کنید. اگر از مارک و نشانی ناشناس خرید کنید، ممکن است مقدار زیادی کالای بی کیفیت روی دستتان بماند.

2

ساده ترین راه کنترل و مهار خشم چیه؟

     به آرامی یک لیوان آب بنوشید، به نظر بسیار ساده میرسد، ولی علاوه برسادگی، روش بسیار موثری نیز هست. زمانیکه در حال نوشیدن آب هستید روی هر جرعه آن تمرکز کنید، تصور کنید که چطور آب از دهانتان به معده فرو میریزد.

چرا میگویند خانمها حساس هستند؟

     بیشتر خانمها محافظ و نگهبان روابط صمیمی خود هستند و می خواهند از رابطه خود با همسرشان محافظت کنند ، نه از ان جهت که به همسر خود اعتماد ندارند، بلکه از آن رو که اورا دوست دارند. معمولا" به طور غریزی و فطری زنان از هرچه برایشان ارزشمند باشد، مراقبت می کنند.

     پژوهشگران اخیرا" تایید کرده اند که افرادی که دچار دل شکستگی میشوند احساسی مشابه با درد فیزیکی دارند بنابراین خوردن مسکن ها در این زمان بیشتر از دردودل کردن به موضوع آنها کمک می کند.

دیدی خانمها وقتی حرف می زنند، حالت چهره شون تغییر می کند و احساساتی مثل خشم، تعجب، آرامش،  لذت،.... رو به راحتی توی چهره شون میشه دید!     اما مردها موقع گوش دادن به حرف خونسرد هستند و چهره شون زیاد تغییر نمیکند.    به همین علت خانم ها فکر می کنند آقایان به حرفهاشون گوش نمیدند.

مصرف چه میوه ای در رفع استرس موثر است؟

     موز حاوی موادی است که به سروتونین یعنی هورمون شادی تبدیل می شود. همچنین قند موجود در موز میتواند انرژی مورد نیاز برای فعال شدن در ساعات خستگی را فراهم کند. بطور کلی مصرف بیشتر میوه و سبزیجات باعث افزایش سلامت جسمی و روانی می شود.

 

 

3

همسرم روز و شب خلق و خوی متفاوتی دارد!

   انسان همیشه در یک حالت روحی روانی نیست. بعضی از افراد صبحها سرحال و پرانرژی هستند و عصرها خسته، به همین علت عصرها و شب ها ممکن است سطح تحملشان بسیار پایین باشد. بهتر است مسائل حساس در زمانی مطرح شوند که فرد سرحال تر است.

همسرم وقتی با دوستانش وقت می گذراند پرخاشگرتر میشود

     اگر همسرتان دوستان عصبی و پرخاشگری دارد سعی کنید ارتباطش را با آنها به روش های مختلف و با تدبیر، کمتر و کمتر و در نهایت قطع کنید و ارتباط خانواده با آشنایانی که رفتارهای بهتری دارند را جایگزین کنید.

مکانهای مذهبی در رفع استرس موثرند

     تحقیقات نشان داده اند که مراجعه به مکانهای مقدس باعث آرامش می شود. فضای روحانی مکانهای مقدس دور شدن از گرفتایهای زندگی،  تأثیر زیادی در آرامش انسانها دارد.  فعالیتهای مذهبی مثل عبادت و صدقه دادن هم آرامش بخش است.

وقتی همسرم از خاواب بیدار می شود عصبی و آماده پرخاشگری است.

     ممکن است کمبود خواب داشته باشد، اگر مشکل از کمبود خواب نیست ممکن است از نوعی اختلال خواب رنج می برد. خواب تأثیر زیادی روی خلق و خو دارد و اگر در این زمینه مشکلی دارید روانشناس می تواند به شما کمک کند.

حل کردن جدول برای کنترل خشم وقتی عصبی هستید مفید نیست

     حل کردن جدول برای کنترل خشم وقتی عصبی هستید مفید نیست چون معمولا" شما را عصبی تر می کند. ولی اگر حل جدول وقتی که آرام هستید انجام شود باعث آرامش بیشتر می شود و از بروز خشم پیشگیری می کند. حل کردن جدول یکی از فعالیتهایی است که تأثیر خوبی روی سلامت روح و روان دارد.

4

دیگران می گویند بخاطر انتظار زیادم خشمگین می شوم.

     توقعات برآورده نشده میتوانند به عصبانیت ختم شوند. انتظار شما از دیگران و خودتان تا چه حد عملی و واقع گرایانه است؟ آیا کمی زیاد نیست؟ خودتان را به جای دیگران بگذارید و ببینید اگر از شما این انتظار را داشتند چه میکردید؟

چه فعالیتهای عملی برای رفع استرس توصیه می شود؟

     فعالیتهای شاد گروهی بسیار مؤثرند. ورزش گروهی خیلی شادتر از ورزش انفرادی است. کارهای گروهی در زمینه امور خیریه ، هنری و اجتماعی می توانند تأثیر خوبی بر روی شما داشته باشند. مسافرت جمعی با تورهای گردشگری هم میتوانند به شما کمک کنند.

وقتی همسرم از سرکار می آید اگر با او صحبت کنم عصبانی میشود.

     به قول قدیمی ها صبر کنید نفسی چاق کند چون برخی فقط متوجه نیاز خودشان به حرف زدن هستند و متوجه این نیستند که در حالت خستگی کسی حوصله شنیدن حرف ندارد. همسرتان بعد از رفع خستگی هم صحبت بهتری خواهد بود.

اگر ممکن است روشی برای مقابله با مواقع خشم معرفی کنید.

     روش چسباندن کلمات را امتحان کنید. در این روش یک کلمه منفی را با یک کلمه مثبت با هم در نظر می گیریم و این دو را آنقدر با هم تکرار می کنیم که این کلمه همیشه با هم به ذهنمت بیاید.   مانند خشم و صبر

اگر می خواهید از روش چسباندن کلمات برای کنترل خشم استفاده کنید، در بکار بردن کلمات دقت کنید، مثلا" خیلی ها به جای مشکل کلمه بدبیاری یا بدشانسی به ذهنشان میرسد. در حالیکه به بکار بردن کلمه بدشانسی اراده و تلاش معنی ندارد.

 

 

5

گاهی برای کم کردن استرس جمله های مثبت خوبی به نظرم می رسد ولی آنها را فراموش می کنم.

     کمرنگ ترین جوهرها از بهترین حافظه ها ماندگارترند. اگر دفتر یادداشت کوچکی در کیفتان داشته باشید میتوانید هر جمله مثبت یا هر نکته مهمی که در روز به آن برخورد می کنید را یادداشت کنید.

آیا روش غذا خوردن در ایجاد استرس نقش دارد؟

     اگر نتوانید از خوردن لذت ببرید، یک فرصت خوب و آرامش بخش را از دست داده اید. تندتند غذا خوردن استرس زا است. تلویزیون را خاموش کنید، به داشتن تغذیه سالم توجه کنید و هنگام خوردن از بحث و جدل خودداری کنید.

انگار قدیمی ترها کمتر عصبانی می شدند.

     شاید چون آنها دور هم مینشستند و سبزی پاک می کردند و گردو می شکستند و با هم حرف میزدند ولی ما در فرصت کمی که با هم داریم، حواسمان به تلویزیون و موبایل و کامپیوتر است.  به همین دلیل مهارتهای ارتباطی کمتری داریم و انگار بلد نیستیم چطور با هم باشیم.

برنامه های تلویزیونی استرس زا هستند.

     هرچقدر کمتر تلویزیون نگاه کنید، استرس کمتری خواهید داشت، تفاوت یک برنامه سرگرم کننده و یک برنامه شاد را تشخیص دهید. معمولا" بعد از برنامه های استرس زا،احساس نگرانی و دلشوره به سراغتان می آید یا اینکه برای دیگر کارهایتان انرژی ندارید.

 

 

 

 

6

هیچ کس مثل والدین دلسوز نیست. نباید با آنها مشاجره کنید، ممکن است فکر کنید آنها مانع پیشرفت شما هستند، اما آنها در واقع فقط مراقب شما بوده اند. عاقلانه فکر کنید، در نهایت تکیه گاهی بهتر از آنها وجود ندارد.

     بعضی مواقع در جمع دوستانم در مورد شخص دیگری صحبت می کنیم.

همانطور که می دانید غیبت کردن در دین اسلام نهی شده است. وقتی شما غیبت می کنید دلیلهای طرف مقابل را نمی شنوید این کار باعث بوجود آمدن سوء تفاهم میشود که سلامت روانی را به خطر می اندازد.

دوست داری پسرداری یا دختر دار؟

     بای پسردار شدن: لازم است مواد غذایی غنی از سدیم و پتاسیم و فقی از کلسیم باشد. هنگام تهیه غذا، نمک اضافه کنید.

     برای دختردار شدن: رژیم غذایی فقیر از سدیم و پتاسیم و غنی از کلسیم باشد. میوه های خشک حبوبات و موز مصرف نشوند. نمک رژیمی که غنی از پتاسیم است جای نمک معمولی استفاده نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7

میتونم از لوسیون بدن واسه شستن صورت استفاده کنم ؟

     همه لوسیونها واسه شستن صورت که پوستی نازکتر داره مناسب نیستند، اکثر لوسیونهای بدن نسبت حاوی عطر بیشتر و مواد مغذی کمتری هستند و بهتره واسه شستن صورت از مرطوب کننده مخصوص یا لوسیونهایی با کیفیت استفاده کنی.

آیا نحوه خوابیدن هم میتونه روی چین و چروک پوست مؤثر باشه؟

     خوابیدن روی یک پهلو، باعث افزایش چین و چروک روی گونه ها و چانه و خوابیدن روی صورت باعث چین  و چروک ابرو می شود. این خطوط ، چینهایی هستند که روی سطح پوست حک میشوند و جایشان می ماند. برای کاهش آنها بهتر است به پشت بخوابیم.

چه مواد غذایی مصرف کنیم تا ریزش موها کم شود.

    ویتامین گروهی ( بی)  مصرف کنیم که شامل جگر،تخم مرغ،مرغ ، موز، جوانه گندم و سبوس گندم. همچنین اسیدهای چرب امگا 3 رو که در ماهی  و روغن سویا یافت میشود استفاده کنید. سعی کنید 8 لیوان آب هم بنوشید که به بهبود رطوبت ساقه مو کمک میکند.

رطوبت پوست چگونه حفظ شود؟

     ماسک بادام، رطوبت پوست را حفظ می کند و از خشکی جلوگیری می کند. 1 قاشق غذاخوری پودر بادام و یک قاشق غذاخوری عسل و سفیده  یک تخم مرغ را با هم مخلوط کنید. مایه بدست آمده را 15 دقیقه روی پوست قرار دهید و سپس با پارچه مرطوب و یا با آب صورت را تمیز کنید.

ماسک هویج

     2 الی 3 عدد هویج بزرگ را پخته سپس له کنید . 4 قاشق عسل به آن اضافه کنید و با هم مخلوط کنید و به آهستگی بر روی پوست خود بمالید و پس از 10 دقیقه  آنرا با اب سرد بشویید.

 

 

8

ماسک موز

     2 عدد موز متوسط را با یک عدد چنگال له کنید اگر مایل بودید مقداری عسل به آن اضافه کنید بعد

روی صورتتان بمالید و پس از 10 دقیقه صورت خود را آب سرد بشویید.

 

 

 

 

 

 

 

چطور شوفاژ را تمیز کنیم؟

     برای تمیز کردن رادیاتور شوفاژ، زیر و رو و اطراف رادیاتور روزنامه خیس قرار دهید. سپس با دمیدن هوای جاروبرقی آنها را تمیز کنید و یا یک دستمال نمدار را با یک برس دسته بلند  که بین   پره های رادیاتور برود پاک کنید.

طلاهای کثیف را چطوری تمیز  کنیم؟

     طلا را به خمیر جوش شیرین و مایع ظرفشویی اغشته ، بعد از چند دقیقه با اب بشویید. یا طلا را در محلول از آب  مایع ظرفشویی و وایتکس قرار دهید و محلول را به همراه طلا روی گاز جوش بیاورید به این ترتیب جرم و کثیفی طلا خارج می شود.

 

9

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شاخه  کارودانش

 

شاخه کارودانش

شاخه کارودانش

 

شاخه کارودانش


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین