رابطه‌ای میان گروه خونی با رژیم غذایی و شخصیت شما وجود ندارد

رابطه‌ای میان گروه خونی با رژیم غذایی و شخصیت شما وجود ندارد دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

رابطه‌ای میان گروه خونی با رژیم غذایی و شخصیت شما وجود ندارد

درباره‌ی رژیم‌های غذایی بر اساس گروه‌های خونی A، B و O طی دهه‌های گذشته تبلیغات زیادی شده است و بسیاری از آنها ادعا می‌کنند که این رژیم‌های غذایی سلامتی را بهبود بخشیده و خطر بیماری را کاهش می‌دهند. (به عنوان مثال این مقاله در عصرایران)

feel-healthier-bodymind-fresh-food-better-than-canned_32

یک مطالعه‌ی مروری نظام‌مند (Systematic review) در سال ۲۰۱۳ مقالاتی را بررسی کرده که به این موضوع پرداخته‌اند: آیا داشتن یک رژیم غذایی خاص بر اساس گروه خونی یک فرد، در مقایسه با یک رژیم غذایی آزاد؛ باعث ارتقای سلامت و یا کاهش خطر بیماری می‌شود یا خیر؟

از ۱۴۱۵ مقاله‌ای که در ارتباط با رژیم غذایی و گروه خونی غربال شدند، تنها یک مقاله تا حدودی تحقیق درستی[۱] را در این‌باره انجام داده بود که حتی آن مقاله هم به بررسی تأثیر رژیم غذایی بر اساس گروه‌های خونی متداول (A, B, O) نپرداخته بود و به درستی به سوال مورد نظر پاسخ نمی‌داد.(Cusack ۲۰۱۳)

مطالعه‌ی دیگری در ژانویه ۲۰۱۴ نتیجه‌گیری می‌کند که گرچه داشتن برخی از رژیم‌های غذایی “بر اساس گروه خونی” اثرات مطلوبی بر عوامل خطر بیماری‌های قلبی دارند، اما این اثرات مستقل از گروه خونی فرد بوده و یافته‌های علمی، فرضیه‌ی رژیم‌های غذایی “مبتنی بر گروه های خونی” را تأیید نمی‌کنند. (Wang ۲۰۱۴)

به طور خلاصه میان مطالعات علمی موجود، هیچ‌یک شواهدی درباره مزایای ادعا شده درباره‌ی رژیم‌های غذای مبتنی برگروه خونی به دست نمی‌دهند.

[۱] برای علاقمندان: منظور از یک تحقیق علمی درست در این باب، انجام یک کارآزمایی کنترل شده‌ی تصادفی (randomized controlled trial) است. بدین ترتیب که مطالعه روی یک نمونه‌ی آماری از افرادی با یک گروه خونی خاص انجام شود. به طور خیلی خلاصه، در چنین مطالعه‌ای، افراد به طور کاملاً تصادفی به دو گروه تقسیم می‌شوند طوری که یک گروه برای مدت زمان مشخص از رژیم غذایی مبتنی بر آن گروه خونی خاص تبعیت کرده و گروه دیگر رژیم غذایی آزاد داشته باشد. این دو گروه برای یک مدت طولانی (فرضاً ۱۰ تا ۱۵ سال) پیگیری می‌شوند و آنگاه میزان بروز بیماری‌های مختلف در آنها اندازه گیری می‌شود. شایان ذکر است که انجام این گونه مطالعات از یک طرف معمولاً بسیار پرهزینه بوده و از طرف دیگر نیازمند تعداد زیادی شرکت کننده است.(بسته به شیوع بیماری‌های مورد نظر) که پیگیری آنها را دشوار می‌سازد؛ پراکندگی عوامل مداخله‌گر (confounders) که می‌توانند مستقل از رژیم غذایی بر بروز بیماری‌ها مؤثر باشند (مانند بیماری‌های ژنتیکی، میزان فعالیت روزانه‌ی افراد، استرس و غیره) می‌بایست در دو گروه به یک میزان باشد. در عین حال، این گونه مطالعات تنها مطالعاتی هستند که می‌توانند ارتباط علّیّتی بین یک عامل فرضی و یک حاصل فرضی را ثابت کنند.

Eat Right 4 Your Type: Fact or Fiction

با تشکر از نیما (پزشک متخصص)

اجتماعی باشید! به اشتراک بگذارید...

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین