بیا ئید به بچه هایمان یاد بدهیم :

بیا ئید به بچه هایمان یاد بدهیم : دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

    

بیا ئید به بچه هایمان یاد بدهیم :

وقتی ناراحت هستید و مشکلی دارید چه کسی از شما حمایت می کند؟

در چه دورانی نقش دوست برای شما پررنگ تر می شود و چرا؟

چرا حمایت دوستان برای شما مهم است؟

چرا شما با کسانی که با شما متفاوت هستند دوست می شوید؟

وقتی شما ناراحت هستید و مشکلی دارید دوستانتان از شما حمایت می کنند. اگر چه دوست در سراسر زندگی شما نقش مهمی دارد،اما در دوران نوجوانی، این نقش پر رنگ تر می شود زیرا شما دوست دارید در اوقات فراغت مدت بیشتری را در کنار دوستان خود سپری کنید . در ضمن نیاز شما به حمایت اجتماعی در این سن بیشتر است . دوستانتان شما را در یادگیری مهارت های اجتماعی و ارتباطی کمک می کنند.

وقتی شما با شخصیت های جدید ارتباط برقرار می کنید،افق دیدتان وسیع تر میشود دیدگاه های جدید پیدا کرده و با دیگران بهتر ارتباط برقرار می کنید.

یک مهارت مهم در دوستی: مهارت نه گفتن

شخصیت نوجوان طوری است که نسبت به خواسته های والدین حالت عناد و منفی کاری به خود می گیرد و تلاش می کند بیشتر مطابق با خواسته ها و نظرات خود عمل کند. این مهارت روشی برای نشان دادن حس استقلال در نوجوان است . با وجود اینکه این دوره ها به عنوان دوره های اختصاصی نه گفتن معروفند اما یادگیری نه گفتن در هر سنی امکان پذیر است با توجه به اینکه ویژگیهای فرد اهمیت قابل توجهی پیدا می کند.

 

 

انواع نه گفتن

نه گفتن به خود :

زمانی که شما در مقابل وسوسه تماشای یک برنامه تلویزیونی مقاومت می کنید در واقع از مهارت خود برای نه گفتن به خود استفاده می کنید.

 

نه گفتن به دیگران:

تصور کنید در یک شب امتحان شما کتاب درسی خود را برای مطالعه لازم دارید در مقابل در خواست دوستتان که کتاب شما را به امانت می خواهد چه عکس العملی باید داشته باشید؟در چنین مواردی معمولا مهارت نه گفتن احساس می شود.

در چه مواردی باید نه  بگوئید؟

باید طبقه بندی مناسبی روی موارد و موضوعاتی که نه گفتن  در آنها بازم به نظر می رسد داشته باشید . زمانی که قبول درخواستها خطرات و مشکلات جدی برای شما به همراه دارد لازم است شما با قاطعیت رفتار کنید. مثل درخواست فردی مبنی بر استفاده از سیگار یا رساندن تقلب سر جلسه امتحان از طرف شما.

 

 

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین