رشد فزاینده چاقی در دنیای امروز

رشد فزاینده چاقی در دنیای امروز   پنج شنبه 31 اردیبهشت 1394

رشد فزاینده چاقی در دنیای امروز

 

 

تعریف و علل چاقی

 

بطور کلی چاقی زمانی بوجود می آید که عدم تعادل بین انرژی دریافتی و انرژی مصرفی وجود داشته باشد. عوامل مختلفی شامل ژنتیک، سن، جنس، رژیم نادرست، خوردن غذاهای پرکالری، پرچرب و پرقند، کم تحرکی، بیماریهای تغذیه ای، پرخوابی و افسردگی و وضعیت اقتصادی می توانند به چاقی بیانجامد.

 

اگرچه وراثت بعنوان يک عامل تعيين کننده در ابتلا به چاقي مطرح است، اما عوامل محيطي هم نقش به سزایی در شیوع چاقی دارند. اين امر به دليل گسترش شهرنشيني، رشد اقتصادي و افزايش درآمد، افزايش سرانه دريافت انرژي و تغييرات اجتماعي و عادات فرهنگي در کنار کاهش تحرکات جسماني بوقوع مي پيوندد. تناقض موجود در وضعيت تغذيه در جهان و بويژه کشورهاي در حال توسعه نکته اي بسيارقابل توجه و حائز اهميت است.

 

در حالي که کشورهاي در حال توسعه از يک سو در تلاش براي کاهش سوتغذيه و گرسنگي هستند از سويي ديگر با مشکلي پيچيده تر بنام چاقي و اضافه وزن مواجه مي گردند. افزايش ميزان مبتلايان به چاقي در سالهاي اخير به حدي است که شمار آنها در اين کشورها از شمار افراد مبتلا به کمبود تغذيه فراتر رفته است.

 

از سوي ديگر بروز پديده افزايش وزن و چاقي به شکل غیر مستقیم نیز موجب غفلت از کمبود ويتامينها و ريزمغذيها مي گردد و اين امر باعث ايجاد کلاف سردرگمي از مشکلات عمده بهداشتي جهان يعني گرسنگي، چاقي و کمبود ويتامينها و ريزمغذيها مي شود که هر سه آنها راه حل مشترکي بنام تغذيه مناسب دارند. بعبارت ديگر، افزايش شهر نشيني و صنعتي شدن در اغلب کشورها همراه با تغييرات رفتاري و تغذيه اي به سمت تغذيه با ميزان بالاي چربي و انرژي در کنار کم تحرکي، باعث افزايش شيوع چاقي در جوامع شده که به موازات اين افزايش در سي سال گذشته، افزايش بيماريهاي قلبي - عروقي، ديابت نوع دوم و تعدادي از سرطانها رخ داده است.

 

قابل توجه است که میزان ابتلای افراد به اضافه وزن از طریق یک فرمول به دست می‌آید. در صورت این کسر، وزن افراد به کیلوگرم و در مخرج آن مجذور قد به متر قرار می‌گیرد. اگر حاصل این فرمول بین 18.5 تا 24.9 باشد وزن فرد، طبیعی است اما اگر بین 25 تا 30 باشد نشان دهنده ابتلای فرد به چاقی است.

چاقی درجات مختلفی دارد، اگر حاصل این کسر بین 30 تا 35 باشد، به معنای چاقی درجه یک، بین 35 تا 40 به منزله ابتلای فرد به چاقی درجه دو و بالاتر از 40 نشان دهنده چاقی مفرط است.

چاقی شکمی عامل مستقلی از فرمول قبلی است چون ممکن است وزن فرد، طبیعی ولی به چاقی شکمی مبتلا باشد.

اگر اندازه دور کمر فردی ایرانی بیش از 95 سانتیمتر باشد، او مبتلا به چاقی شکمی است. این نوع چاقی، فرد را مستعد ابتلا به بیماریهای غیر واگیر مانند بیماریهای قلبی، فشار خون و دیابت می‌کند این در حالیست که 66 درصد زنان تهرانی بالای 20 سال و 32 درصد مردان این شهر مبتلا به چاقی شکمی هستند.

عوامل مختلفی باعث ابتلا به چاقی شکمی می‌شوند که تحرک کم و نوع زندگی از جمله آنهاست. زنان، کمتر در محیطهای کاری فعالیت می‌کنند و بیشتر به مواد خوراکی دسترسی دارند. البته وضعیت هورمونی یکی از عوامل مهم در ابتلای زنان به اضافه وزن است چرا که بلوغ، بارداری، زایمان و شیردهی باعث ایجاد تغییراتی در سطوح مختلف هورمونهای زنان می‌شود.

قابل توجه است که، معده بزرگ به صورت برآمدگی در بالای شکم قابل مشاهده است اما چاقی شکمی در پایین شکم وجود دارد. طبق تحقیقات، چاقی شکمی سلامت فرد را به شدت به خطر می اندازد و هم اکنون عوارض آن از خود چاقی بیشتر شده است.

در مردان چاق، چربي زير پوست شكم بيشتر جمع مي شود. به اين نوع چاقي، نوع مركزي، بالاتنه، مردانه و يا چاقي سيبي شكل گفته مي‌شود. در زنان، چربي بيشتري در نواحي پايين شكم و لگن و ران‌ها جمع مي‌شود. به اين نوع چاقي، چاقي محيطي، زنانه يا گلابي شكل مي‌گويند.

در ارتباط با چاقی نوزادان، مطالعات اخیر نشان داده است، نوزادانی که در سنین زیر یک سال افزایش وزن زیادی پیدا می‌کنند بیشتر در معرض چاقی در سنین پیش‌دبستانی خواهند بود. این مسئه اهمیت عادات غذایی درست از زمان نوزادی را نشان می‌دهد.

 

بر اساس مطالعه انجام شده در دانشگاه هاروارد، آنها به این نتیجه رسیدند که، بچه‌هایی که در زمان تولد سنگین‌ وزن‌تر بوده و آنهایی که تا 6‌ماهگی بیشترین اضافه وزن را داشتند، احتمال بروز چاقی در 3‌سالگی آنها 40 درصد  بیشتر بود. جالب آن که افزایش وزن زیاد در نوزادی بیش از سنگین وزن بودن در هنگام تولد، ریسک چاقی در سنین رشد را افزایش می‌دهد. اگرچه چاقی در 3 سالگی الزاما به معنای چاقی در بزرگسالی نیست ولیکن بدون شک ریسک آن را بالا می‌برد.

از دیگر علل چاقی می توان به سن، جنس، میزان فعالیت، وضعیت اقتصادی، داروها، عوامل ژنتیک و بیماری ها، ریزه خواری ها و بی توجهی به حجم غذا اشاره کرد، که هر کدام از موارد، به تفکیک، در زیر توضیح داده شده است.
 

سن

افزایش سن بخصوص تا سنین 60-50 سالگی در کشورهای توسعه یافته و 40 سالگی در کشورهای در حال توسعه با افزایش وزن در هر دو جنس همراه می باشد. بعنوان یک قانون کلی با افزایش سن، سرعت متابولیسم بدن و کالری مورد نیاز برای ثابت نگاه داشتن وزن بدن کاهش می یابد. به همین دلیل بسیاری از بیماران بیان می دارند که همان غذاهای قبلی را مصرف می نمایند، هیچ افزایشی در میزان غذای مصرفی نداشته اند، و میزان فعالیت بدنی شان هم همانند قبل می باشد ولی با این وجود وزنشان در حال افزایش می باشد. بعبارت دیگر، با وجود غذای مصرفی و فعالیت مشابه، کاهش میزان کالری مورد نیاز برای ثابت نگه داشتن وزن است.

جنس

جنس نیز یکی از فاکتورهای مهم در ایجاد چاقی می باشد. متابولیسم پایه در مردان بالاتر از زنان بوده و به همین دلیل آنها به کالری بیشتری برای رفع کالری پایه مورد نیاز خود احتیاج دارند. علت بالاتر بودن متابولیسم پایه مردان، بالاتر بودن توده عضلانی آنهاست. بعلاوه سرعت متابولیسم در خانمها در دوران یائسگی به طور مشخصی کاهش می یابد و به همین دلیل است که بسیاری از خانمها بعد از یائسه شدن دچار افزایش وزن می شوند.

میزان فعالیت

با افزایش سطح فعالیت، میزان کالری مورد نیاز نیز افزایش می یابد. فعالیت فیزیکی نه تنها باعث کاهش اشتها در افراد چاق می شود بلکه توانایی بدن درمتابولیزه و مصرف نمودن مواد بخصوص چربیها، بعنوان منبع انرژی در بدن، را افزایش می دهد. امروزه باور بر این است که کاهش میزان فعالیت فیزیکی در طول 25 سال گذشته مهمترین علت افزایش بروز چاقی در سالهای اخیر بوده است.

وضعیت اقتصادی

وضعیت اقتصادی نقش موثری در شیوع چاقی دارد بطوریکه به نظر می رسد این حالت در کشورهای توسعه یافته و جوامع با وضعیت اقتصادی پایینتر شیوع بالاتری دارد.

داروها

نقش بسیاری از داروها در افزایش وزن گزارش شده است؛ این اثرات ممکن است مستقیم باشد مثل داروهای ضدبارداری و کورتون ها و یا غیر مستقیم باشد مانند داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب که با ایجاد خواب آلودگی و بی تحرکی سبب کاهش در مصرف انرژی می شوند. اثر برخی از داروهایی که برای بیماریهای التهابی، تشنج و مشکلات روانی تجویز می شوند در افزایش اشتها، کاهش سرعت متابولیسم و سپس افزایش وزن و چاقی ثابت شده است.

 

عوامل ژنتیکی

مطالعات ابتدایی در رابطه با نقش وراثت در چاقی، آن را حدود 66 تا 80 درصد تخمین زده اند و مطالعات انجام شده بر روی دوقلوها، نقش ژنها در ایجاد چاقی، حدود 50 تا 70 درصد نشان داده شده است.

 

 

 

 

بیماریها

از چاقی وقتی به دنبال یک بیماری ایجاد شده باشد، به عنوان چاقی ثانویه نامبرده می شود. این نوع چاقی با درمان بیماری زمینه ای قابل درمان می باشد. چاقی ثانویه ممکن است به دنبال بیماریهایی چون بیماریهای غددی و اختلالات هیپوتالاموس در اثر بیماریها، تومور مغزی و یا آسیب آن حین اعمال جراحی مغز ایجاد شود. بسیاری از بیماری ها باعث چاقی می شوند. کم کاری غده تیروئید سبب کاهش هورمونهای تیروئیدی، که نقش مهمی در سوخت و ساز مواد غذایی در بدن دارند، شده و در نتیجه آن چربی در بدن ذخیره شده و درنتیجه چاقی ایجاد می شود. بیماریهای دیگری چون اختلالات عصبی – عضلانی، بیماری های استخوان و مفاصل نیز بصورت غیر مستقیم و از طریق کاهش فعالیت باعث چاقی می شوند. اختلال در هورمونهای جنسی چه در زنان و چه در مردان ممکن است تعادل متابولیکی بدن را برهم زده و به چاقی بیانجامد.

 

ریزه خواری

قابل ذکر است که، ریزه خواری مکررنیز می تواند از علل چاقی باشد. خیلی از افراد چاق عادت به خوردن وعده های مفصل ندارند و یا وقتی برای خوردن غذا ندارند ولی به جای آن در طی روز بطور مکرر از تنقلات استفاده می نمایند. این تنقلات کم حجم که معمولا همراه با کالری فراوان است نیز از دلایل چاقی بدون دلیل هستند.


 
بی توجهی به حجم غذا
بی توجهی به حجم غذا نیز دلیلی دیگر بر چاقی بدون دلیل خواهد بود. بعضی از افراد که دچار افزایش وزن می شوند، در تخمین حجم غذای مصرفی خود دچار اشتباه هستند. به عبارت دیگر اگرچه حجم بالایی را در روز مصرف می کنند اما هنگامی از آنان درباره غذای مصرفی شان پرسیده شود، خیلی از غذاهای مصرفی خود را به یاد نمی آورند. از طرف دیگر بعضی نسبت به میزان کالری غذایی که استفاده می نمایند و یا اثر چاق کنندگی آن دچار اشتباه بوده که نتیجه آن چیزی نیست جز آن که به چاقی بدون آن که متوجه باشند، مبتلا خواهند شد.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


شیوع چاقی
مقایسه نحوه مصرف غذایی جامعه ایرانی با مصرف مطلوب و استاندارد غذایی که از سوی سازمان بهداشت جهانی اعلام شده نشان می دهد که مواد مورد نیاز بدن که در غذاهایی مثل شیر، لبنیات، میوه و سبزیجات یافت می شود در تغذیه غذایی ایرانی ها جایگاه پایینی دارد. این عوامل باعث شده که عارضه چاقی، اضافه وزن، کوتاهی قد و ناهنجاری های قامتی در میان جوانان کشور افزایش یابد.

همچنین 35 درصد از روستائیان بالای 20سال ایران اضافه وزن دارند که از این میان 15 درصد به چاقی مبتلا هستند.

براساس نتایج مطالعات مختلف 40 درصد جمعیت شهری بالای 20 سال ایران به اضافه وزن و 21 درصد به چاقی دچار هستند.

65 درصد از مردم ایران بالای 20 سال سن دارند که از میان آن‌ها 2/11 میلیون نفر در شهرها و 2/5 میلیون نفر در روستاها به اضافه وزن مبتلا هستند و 9/5 میلیون نفر در شهرها و 2/2 میلیون نفر در روستاها چاقی را تجربه می‌کنند.

سازمان بهداشت جهاني همچنين شيوع اضافه وزن را در مردان و زنان ايراني به ترتيب ۵۴ و ۷۰% گزارش كرده است.

بر اساس مطالعات انجام شده شیوع چاقی تا سال 2030، دو برابر می‌شود و در حال حاضر 18 درصد ساکنان کشورهای در حال توسعه مبتلا به چاقی هستند.

بیماری‌های دیابت و چاقی در شهرها بیشتر از روستاها و در كلان شهرها بیشتر از شهرهای كوچك است، لذا شیوع این بیماری در تهران بیشتر از سایر نقاط كشور است و در بعضی از استان‌ها به دلیل عوامل ارثی یا عادات غذایی، شیوع دیابت به مقدار زیاد گزارش شده است.

شیوع چاقی و اضافه وزن در كشور برای افراد بالای 20 سال 70درصد است.شیوع اضافه وزن و چاقی در کل جهان رو به رشد است و در بعضی مطالعات بیان شده که شیوع چاقی، دو برابر شده است. افزایش شیوع چاقی، تنها مختص کشورهای پیشرفته و پر درآمد نبوده و شیوع آن در کشورهای فقیر و در حال توسعه نیز رو به افزایش است. استفاده از كلمه Globesity در بعضي از گزارش ها نشانگر شدت وخامت اين مشكل، در سطح جهاني است. براساس آخرین آمار ارائه شده از طرف سازمان بهداشت جهانی یکی از هر سه نفر از افراد جهان دچار اضافه وزن و در مقابل یکی از ده نفر آنها مبتلا به چاقی هستند. با توجه به این آمار پیش بینی می شود که بیش از 3/2 بیلیون نفر از مردم جهان، تا سال 2015 به اضافه وزن مبتلا گردند. مقایسه شیوع چاقی در کشورهای مختلف تا حدودی دشوار می باشد چراکه مقیاسهای اندازه گیری این بیماری در بسیاری از مناطق مختلف می باشد. این موضوع البته با تقسیم بندی ارائه شده از طرف سازمان بهداشت جهانی تا حدودی مرتفع گشته است.

 

آخرین آمار موجود نشان دهنده تفاوت شیوع اضافه وزن و چاقی در کشورهای مختلف جهان می باشد. براساس این آمار شیوع چاقی از کمتر از 5% در چین و ژاپن و برخی کشورهای آفریقایی تا حدود 5/93% در کشور ساموآ آمریکا متغیر است. در این آمار جزایر کیریباتی (5/81%)، آمریکا (7/66%)، آلمان (5/66%) و مصر (66% ) در رده های بعدی قرار دارند. بوسنی هرزگوین، نیوزلند، کرواسی و انگلستان از دیگر کشورهای 10 کشور چاق جهان می باشند. تخمين زده شده است که 13 درصد مردان و 14 درصد زنان کانادايي ، 10 تا 20 درصد مردان و 10 تا 25 درصد زنان اروپايي،  9 درصد مردان و 11 درصد زنان استراليايي، و 20 درصد از مردان و 25 درصد از زنان آمريکايي چاق هستند. آخرین آمار از آمریکا نشان می دهد که بیش از 58 میلیون نفر از افراد از اضافه وزن، 40 میلیون نفر از چاقی و سه میلیون نفر از چاقی مفرط رنج می برند. بنا بر این آمار، از هر 10 نفر افراد بالای 25 سال 8 نفر دچار اضافه وزن می باشند.

 سازمان بهداشت جهانی نیز پیش بینی نموده اند که شیوع افراد مبتلا به چاقی شدید در طی سالهای 1995 تا 2025 دوبرابر می شود.

چاقی و اضافه وزن بخصوص در کودکان نیز شیوع بالایی داشته و به همین دلیل به یکی از معضلات جهان تبدیل شده است. براساس آمار بدست آمده از 79 کشور در حال توسعه و تعدادی از کشورهای توسعه یافته، بیش از 22 میلیون از کودکان زیر 5 سال در جهان از اضافه وزن رنج می برند. این آمار همچنین نشان دهنده افزایش سریع این بیماری در این افراد می باشد. به گونه ای که میزان بروز اضافه وزن در کودکان 5 تا 14 سال در سی سال گذشته در آمریکا تقریبا دو برابر شده است. آخرین آمار یکی از هر 5 کودک در سنین آغاز مدرسه از اضافه وزن و یا چاقی رنج می برد. براساس آمار NHS، در پایان دوره ابتدایی یکی از هر سه کودک چاق می باشند که این آمار بسیار بالایی است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 عوارض چاقی

چاقی عوارض متعددی دارد که می توان به دیابت، آرتروز، نقرس، ديسك كمر، نارسایی تنفسی، حمله های آسمی، سنگ كيسه صفرا، واريس، تصلب شرائين يا آرترواسكلروز، بالا رفتن فشارخون، بالا رفتن چربی خون، سکته قلبی و بیماری های روانی اشاره کرد.

قابل توجه است که، مرداني كه بيشتر چربي بدنشان در ناحيه دور كمر است ، ممكن است بيشتر در معرض خطر سكته مغزي قرار گيرند.


اضافه وزن و چاقي از ريسك فاكتورهاي بيماري قلبي و سكته مغزي هستند اما تحقيقات جديد نشان مي دهد محل توزيع چربي اضافي بدن نيز فاكتور مهمي محسوب مي شود.


به گزارش مدلاين پلاس، در مطالعه ای كساني كه چربي اضافي بدنشان در ناحيه شكمي قرار داشت در مقايسه با آنها كه پراكندگي چربي در بدنشان متناسب تر بود، بيشتر در معرض مرگ ناشي از پاره شدن ناگهاني عروق مغز قرار داشتند.

 


شايد دليل آن كه چربي شكمي يك تهديد جدي براي سلامتي محسوب مي شود اين است كه با افزايش فشار خون،  افزايش كلسترول بد خون (
LDL) و حساسيت ناقص به هورمون انسولين ارتباط دارد. همچنين افرادي كه چربي دور شكمي بيشتري دارند، سطوح بالاتري از مواد التهابي در خونشان ديده مي شود.

پيامدهاي چاقي کودکان
بررسي هاي جديد محققان نشان مي دهد به رغم هشدارهاي زيادي که درباره پيامدهاي ناگوار چاقي داده مي شود، هنوز بسياري از والدين اهميت اين عارضه را جدي نمي گيرند. هر سال بر تعداد کودکاني که به چاقي مبتلا هستند افزوده مي شود و اين در حالي است که چاقي پيامدهاي ناخوشايند بسياري را براي کودکان در سال هاي بعد خواهد داشت. چاقي عامل اصلي بروز بيماري هاي عروق قلب و مغز است و علاوه بر آن مي تواند زمينه را براي ابتلا به بيماري ديابت فراهم کند. با وجود آنکه در بسياري از کشورها تبليغات زيادي براي جلوگيري از چاق شدن کودکان مي شود، همچنان برخی والدين چاق شدن کودکان خود را نشانه سلامت بيشتر او مي دانند و سعي مي کنند به روش هاي مختلف وزن فرزندان خود را افزايش دهند. به علاوه بسياري از والدين به علت آنکه اشتغال زيادي دارند فرصت کافي براي نظارت بر تغذيه فرزندان خود ندارند و بسياري از مدارس نيز مواد غذايي مناسب در اختيار دانش آموزان قرار نمي دهند و مواد غذايي عرضه شده عمدتاً فاقد کيفيت مناسب است و ارزش تغذيه اي ندارد.

طی 20 سال گذشته میزان چاقی کودکان شیوع فراوانی یافته است، به طوری که در میان کودکان آمریکایی شیوع چاقی دو برابر شده و تقریبا 3/1 درصد آنها چاق یا دچار افزایش وزن هستند. شیوع چاقی کودکان متاسفانه در کشور ما نیز طی سال‌های اخیر رشد چشمگیری داشته است. همان طور که می‌دانیم، اپیدمی چاقی با مشکلات تهدیدکننده سلامتی از قبیل ریسک بالای بیماری‌های قلبی، دیابت و سرطان در ارتباط است.

 


راهکارها

امروزه چاقی و افزایش وزن به معضل بزرگی تبدیل شده و میلیونها انسان را در جهان رنج می دهد. چاقی غیر از اینکه ظاهر انسان را نامتناسب و زشت جلوه می دهد، بیماریهای خاصی را نیز به دنبال دارد.


50 تا 70 درصد چاقی با عوامل محیطی و رژیم نادرست غذایی مرتبط است. با اصلاح شیوه تغذیه و پرهیز از غذاهای آماده، پرکالری، سرخ کرده و پرنمک، می توان از چاقی پیشگیری کرد.با توجه به اهمیت چاقی نوزادی در چاقی سنین بعد زندگی، آموزش والدین برای بهبود رژیم غذایی نوزادان و عدم اصرار به افزایش وزن سریع در زیر یک سالگی ضروری است، چرا که اصرار بیش از حد به افزایش حجم مواد غذایی نوزادی می‌تواند افزایش وزن بی‌رویه و چاقی در سنین کودکی را به ارمغان آورد. از طرف دیگر نوشیدن آب به اندازه کافی نیز در پیشگیری از اشتهای کاذب و چاقی کودکان مفید است.

 

براساس دو مطالعه انجام شده اخیر، غذا ندادن بیش از حد به بچه‌ها در زمان سیری آنها و تشویق به نوشیدن میزان زیاد آب می‌تواند در کنترل وزن آنها بسیار موثر باشد.


به دلیل نگرانی بیش از حد مردم در ارتباط با وزن خود، بعضا تبلیغاتی نا به جا در ارتباط با روش های نادرست کاهش وزن انجام می گیرد، که متاسفانه باعث سوق دادن مردم به این روش ها می شود، که می توان به داروهای غیر مجاز و دستگاههای غیر استاندارد اشاره کرد. بی تردید ارتقای دانش و آگاهی عمومی در سطح جامعه یکی از روشهای مبارزه با ترویج چنین شیوه های غیر مجاز و خطرناکی است که از جمله وظایف خطیر رسانه های جمعی و متخصصان آگاه در این رشته است.

قابل ذکر است که معيارهاي فعلي براي استفاده از درمان‌هاي دارويي چاقي با مشورت پزشک متخصص، شامل BMI بالاتر از 30 يا BMI‌ بالاتر از 27، در صورت وجود بيماري‌هاي همراه است. و اگر نمایه توده بدنی (BMI) بدن بالای 40 باشد یا نمایه توده بدنی بین 35 و 9/39 در صورت وجود بيماري‌هاي همراه باشد، گزینه مناسبی برای جراحی های باری اتریک خواهد بود.

 

 

 

 

البته باید متذکرشد كه این قبیل جراحی‌ها هرگز نمی‌تواند نیاز به رعایت رژیم غذایی سالم و فعالیت بدنی را پر كنند. در واقع موفقیت پس از انجام این عمل با رعایت نكاتی همچون نوع تغذیه و فعالیت بدنی وابستگی مستقیم دارد. در واقع به طور كلی جراحی‌های باری اتریك كه به منظور كاهش وزن صورت می‌گیرند، گام بعدی برای افرادی به شمار می‌رود كه حتی پس از اعمال روش‌های درمانی غیرجراحی همچنان چاق هستند و این چاقی باعث بروز مشكل شده است.

 

قابل ذکر است که در رژیم هایی که خود افراد بدون نظر کارشناس تغذیه معمولا تنظیم می کنند، شامل حذف یک وعده ی غذایی مثل صبحانه، و با کاهش مصرف در وعده های غذایی می باشد. با حذف وعده غذایی فرد دچار کاهش قند خون و کاهش کارایی روزانه و حتی ابتلا به پرخاشگری می شود و در وعده های بعدی هم با پرخوری آن را جبران می کند. ضمن آنکه در روش کاهش میزان مصرف در وعده های غذایی، فرد به اندازه کافی مواد مغذی مورد نیاز مصرف نمی کند و دچار سوء تغذیه می شود.

بهترین شیوه در این میان، رژیم غذایی بر مبنای علمی آن است که در آن تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن در رژیم غذایی تأمین می شود. این برنامه غذایی توسط کارشناسان و متخصصان تغذیه پایه ریزی می شود.

 

قابل ذکر است که، یکی از دلایل چاقی، تغییراتی است که در نحوه کار کردن به وجود آمده است. بسیاری افراد تمام روز کاری خود را پشت میز اداره یا پشت کامپیوتر می نشینند و کار خود را انجام می دهند، بدون این که تحرکی داشته باشند، از راهکارها برای حل این معضل، می توان به پیاده روی منظم به مدت 20 دقیقه تا 30 دقیقه در روز اشاره کرد، که این امر همکاری سازمان های شهرداری را در مناسب کردن  شرایط پارک ها برای پیاده روی و گذاشتن دستگاههای مناسب ورزشی، می طلبد.


اگر بخواهیم در مورد پیشگیری از چاقی شکمی هم توصیه کنیم باید گفت ترکیبی از غذاهای سالم به همراه تحرک بدنی یعنی همان شیوه مقابله با چاقی، راه حل مقابله با چاقی شکمی نیز هست.

تحقیقات نشان داده است که پیاده روی منظم ۷ تا ۱۰ درصد از وزن مبتلایان به چاقی مفرط را کم می کند و چاقی شکمی آن ها قابل کنترل می شود. نکته این جاست که با همین مقدار کاهش وزن، بسیاری از اختلالات متابولیک ناشی از چاقی در افراد چاق کنترل خواهد شد.


همواره و در همه حال متخصصان تغذیه استفاده از مواد غذایی حاوی کربوهیدرات های پیچیده را توصیه می کنند و در مقابل استفاده نکردن از شیرینی جات یا مواد قندی که سریع جذب بدن می شوند و در متابولیسم بدن تبدیل به بافت چربی می شوند، کنار گذاشتن فست فودها و نوشابه های معمولی و رژیمی برای مبارزه با چاقی شکمی توصیه می شود.


از طرفی اصولا باید سعی کنیم سرعت خوردن غذا را کم کنیم، آهسته تر بخوریم تا مغز فرصت کند سیگنال های سیری را دریافت کند و کسانی که دارای چاقی شکمی هستند هم باید حتما در ابتدای غذا سالاد و سبزیجات بخورند تا حجم زیادی از معده شان که بزرگ شده پر شود و سپس اقدام به خوردن غذای اصلی کنند.
اضافه کردن وعده های غذایی نیزاز 3 به 5 وعده باعث بالا رفتن سوخت و ساز می شود و بهترین روش لاغری سریع، افزایش وعده های طولانی مدت با جویدن طولانی غذا است.

در نتیجه می توان بیان کرد، کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش بهترین و اصولی ترین روش برای کاهش وزن و داشتن وزن ایده آل است.

 

تهیه وتنظیم: نفیسه بهادری

کارشناس ارشد تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین