منازعات خیابانی

 منازعات خیابانی سه شنبه 2 تیر 1394

 منازعات خیابانی


منازعات خیابانی یکی از پدیده های تعارض فرهنگی است . در منازعات خیابانی معمولا دو خرده فرهنگ به دلایل گوناگون با یکدیگر به نزاع می پردازند و دارندگان هر یک از این دو خرده فرهنگ با درگیر شدن با یکدیگر جرایمی ثانویه را نیز مرتکب می شود . بسیاری از منازعات ناشی از عدم شناخت ضوابط و مقررات زندگی در شهرهای بزرگتر نسبت به شهر مبدا مرتکبین می باشد و این پدیده در حاشیه نشینی های کلان شهرها بیشتر مشاهده شده است . شهروندی دارای الزامات و مقررات مشاهده شده است. شهروندی دارای الزامات و مقررات خاص خود می باشد که در چارچوب این الزامات همزیستی هزاران نفر در محیط و یا مساحتی کوچک امکان پذیر می نماید . شناخت حقوق شهروندی شامل دو بخش حقوق و حقوق سایرین می باشد  خواه این سایرین دیگران انسانی باشند یا غیر انسانی مانند طبیعت محیط شهر امکانات شهری و...

منازعات خیابانی از دو منظر قابل تامل است : نخست خوردن نظم عمومی و اتلاف حقوقی از جامعه می شود . و دوم آنکه  در یک درگیری معمولا بر اثر ضرب و شتم طرفین آسیب دیده یا حتی به قتل می رسند . بنابر این دو حریم حقوقی و خصوصی در یک درگیری و نزاع خیابانی مورد تعرض قرار می گیرد.

صرف نظر از اینکه کدامیک از طرفین نزاع مقصر و قابل پیگیری حقوقی می باشند نیروی انتظامی در مقام ضابط عمومی قانون می کوشد با بر هم زنندگان نظم عمومی برخورد داشته و آنان را به مراجع قانونی هدایت کند.

نزاع های خیابانی در حوزه جرایم عمومی سبب وارد شدن خسارت به اموال عمومی اموال دیگران و جان و مال رهگذران – که در درگیری نقشی و وروی ندارند –می شود . هم چنین با ایجاد اجتماعات جانبی و حاشیه ای راه بندان و انسداد معابر را سبب می گردد. که به دلیل اتلاف وقت و امنیت شهروندان از مصادیق اضرار به غیر بوده و مدعی العموم می تواند نسبت به ایجاد کنندگان منازعات خیابانی و  درگیری در وارع و معابر و امکان عمومی اعلام جرم وشکایت نماید . ارهاب و ارعاب مردم و اخلال در فضای امنیت روحی جامعه نیز از تبعات دیگر بر هم زدن نظم عمومی از طریق درگیری ها و نزاع ها ی خیابانی است . امری که به نوبه خویش دارای تبعات منفی برای شهروندان و فعالان بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی و آموزشی می باشد.

آیا می دانید؟

نتایج درگیری و دعوا چیست؟

به عاقبت آن فکر کنیم .

خسارت =زندان

ضرب و جرح=دیه

قتل=قصاص

نظم عمومی دو جلوه انجام فعل  یا ترک فعل دارد و موجبات تامین آن از این دو جلوه گاه ناشی می شود. بدین معنا که برای تامین نظم عمومی باید افعالی را انجام  و افعالی را ترک نمود و بر هم زدن نظم عمومی نیز ناشی از انجام برخی از اعمال و ترک برخی از افعال دیگر می باشد. نظم عمومی با رفاه اجتماعی به عنوان یک مقدمه و پیش نیاز رابطه مستقیم دارد و از این روی هر عامل حقیقی حقوقی که نظم عمومی را بر هم زند مجرم شناخته شد و تحت تعقیب قرار می گیرد.

یکی ازالزامات رعایت و استقرار نظم عمومی نظارت عمومی است که نیروی انتظامی شناخته شده ترین عامل نظارتی حکومت منتخب مردم برای این همه می باشد . لیکن این نظارت به تنهایی کافی نبوده و بدون تحقق عوامل دیگر نظم و امنیت اجتماعی حاصل نمی شود این عوامل عبارتند از :

1-      استقرار یک سامانه ارزشی روشن در جامعه

2-      آموزش عمومی و همگانی متناسب با جامعه و محیط ورودی

3-      نظارت و کنترل عمومی و همگانی

4-      نظارت و کنترل حکومتی

5-      اعمال قانون نسبت به قانون شکنان و بر هم زنندگان نظم عمومی.

 

اسلام به عنوان کاملترین اریان آسمانی و در برگیرند مجموعه ای از احکام سلبی و ایجابی برای سعادت کمال جامعه انسانی با هر گونه اقدامی که به بر هم زدن نظم عمومی و ایجاد رعب و وحشت در جامعه گردد مخالف است . آئین ابراهیمی که بر اساس تو حید و یکتا پرستی بنیان شده است و اساس ادیان بعد از خود اسلام می باشد. بر سلم و امنیت اجتماعی استوار است . حضرت ابراهیم بعد از آنکه به دستور خداوندن کعبه را بر پا می دارد از خداوند می خواهد این بیت شریف را اسباب امنیت و آرامش عمومی قرار دهد:

رب اجعل هذا البلد امنا (ابراهیم 35) و به همین دلیل می باشد که در فقه اسلامی سخت ترین مجازات ها برای بر هم زنندگان نظم و امنیت عمومی تعیین شده است و کسی که این اصل را در جامعه اسلامی مخدوش نماید محارب و مفسد فی الارض تعریف گردیده است.

در قرآن کریم ضمن آنکه بر هم زنندگان نظم و امنیت و صلح را با اقدامات قاطع حتی جهاد تهدید نموده و به پیامبر اعظم (ص) دستور مقابله با آنان را می دهد معذالک راه را برای بازگشت و استقرار صلح و امنیت و آرامش مسدود نساخته و می فرماید:(و ان جنحوا للسلم فاجنح و توکل علی الله انه هو السمیع العلیم )(انفال-61)(اگر آنها تمایل به صلح نشان دهند تو نیز از در صلح درای و بر خدا تکیه کن که او شنوا و دانا است )

 

این نگرش و بخشی از الزامات و واجبات آیین اجتماعی عبادی حج و تعیین حرم امن و نیز حرمت منازعه در حال احرام گویای اهتمام شارع مقدس نسبت به حسن روابط اجتماعی و ضرورت پایبندی به پرهیز از منازعه و درگیریهای جاهلانه و بی اساس می باشد.

 

پیشگیری از جرم نزاع های خیابانی

برای پیشگیری از این جرم اجتماعی که معمولا به جرایم فردی نیز کشیده می شوند پلیس پیشگیری بر اساس تجارب خویش توصیه های زیر را عرضه می نماید:

1-      تربیت عمومی جامعه به اخلاق همزیستی و حسن معاشرت متقابل در مقاطع گوناگون تحصیلی بخصوص در سنین مشرف به سن بلوغ .

2-      فرهنگ سازی درد خصوص مدیریت هیجانات روحی و احساسی.

3-      عدم تبلیغ فیلم های اکشن و خشونت بار در رسانه ها .

4-      کنترل مهارجت و مهار جریان اختلاط فرهنگی بی رویه .

5-      نظارت عمومی و مردمی مردمی بر یکدیگر بر اساس خیر خواهی و نصیحت و میانجی گری های اندیشمندانه .

6-      اطلاع رسانی به جامعه در خصوص عواقب سوء درگیری های خیابانی و زیان های احتمالی برای هر یک از طرفین درگیری.

7-      اطلاع رسانی نسبت به عواقب قانونی و مجازت های مربوطه .

8-      عدم مداخله غیر مسئولانه درمنازعات لفظی و طرفین و حمایت نا آگاهانه از طرف های درگیری.

 

همراه با پلیس پیشگیری در این راه سرنوشت ساز گام برداریم

                                                                       معاونت اجتماعی پلیس پیشگیری ناجا

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین