حقایقی شگفت انگیز درباره حافظه انسان

حقایقی شگفت انگیز درباره حافظه انسان شنبه 13 تیر 1394

حقایقی شگفت انگیز درباره حافظه انسان

حقایقی شگفتانگيز درباره حافظه انسان

در شرایطی که حافظه انسان امکان ثبت جزئیات دقیق رویدادهای گذشته را فراهم می کند، هنگامی که به یاد نمی آوریم کلیدهای خود را کجا جا گذاشته ایم نیز می تواند ما را مبهوت کند. انواع مختلفی از خاطرات وجود دارند و مغز روشی منحصر به فرد برای فراموش کردن هر نوع دارد.

روانشناسان روش های مختلف فراموشی را طبقه بندی کرده و زیست شناسان مکانیسم های فراموشی را در سطح سلولی مورد مطالعه قرار داده اند. آنها دریافته اند که فراموشی حالتی عادی و در واقع حیاتی برای چگونگی عملکرد مغز محسوب می شود. در ادامه این مطلب حقایقی عجیب در مورد این که مردم چگونه چیزی را فراموش می کنند، بیان می کنیم.

عبور از در

در یکی از رایج ترین و البته مرموزترین حالات فراموشی کوتاه مدت، ممکن است فرد در اتاقی حضور داشته باشد بدون آن که چرایی حضور خود در این مکان را به یاد آورد. به گفته پژوهشگران، در این شرایط ممکن است در ورودی مقصر اصلی باشد. عبور از در ممکن است این پیام را به مغز بفرستد که صحنه ای جدید آغاز شده و باید خاطرات پیشین را ذخیره کند. از این رو ممکن است فراموشی های عجیبی رخ دهد.

ورود و یا خروج از در به عنوان یک "مرز رویداد" در ذهن عمل می کند که قسمت های فعالیت را جداسازی و فایل بندی می کند. در همین راستا، یادآوری تصمیم و یا فعالیتی که در اتاقی دیگر رخ داده دشوار است زیرا به بخش های مختلفی تقسیم بندی شده اند. با این وجود، مرزهای رویداد سودمند هستند زیرا به ما در سازماندهی جدول های زمانی ذهنی و یادآوری این که رویدادی خاص کجا و کی رخ داده، کمک می کنند.

فعالیت های ذهن پاک کن

اگرچه مساله ای نادر است، اما فعالیت هایی مشخص می توانند به فراموشی موقت و گیج شدن مغز که فراموشی گذرای جهانی نام دارد، منجر شوند. افرادی که دچار این حالت می شوند با عوارض جانبی مواجه نبوده و مشکلات حافظه به طور معمول طی چند ساعت از بین می روند. چگونگی پدید آمدن این حالت روشن نیست و اسکن مغزی افرادی که دچار این نوع فراموشی شده اند نیز هیچ نشانه ای از آسیب مغز و یا نشانه های سکته ارائه نکرده است.

وجود خاطرات حتی در صورت عدم دسترسی به آنها

آیا بدون آن که آگاه باشیم ترانه های فراموش شده همچنان در حافظه ما وجود دارند؟ برای خاطرات فراموش شده چه رخ می دهد؟ به گفته پژوهشگران، خاطرات می توانند به اشکالی در مغز ذخیره شوند که به صورت در دسترس ارائه شده، اما در عین حال غیر قابل تشخیص هستند.

برنامه ریزی مغز برای فراموش کردن دوران کودکی

به گفته پژوهشگران، خاطرات سال های اولیه زندگی ما محو می شوند و احتمالا دلیلی برای آن وجود دارد. اغلب افراد هیچ خاطره ای را از دوران ابتدایی زندگی خود - به طور معمول پیش از سه یا چهار سالگی - به خاطر نمی آورند. این حالت فراموشی کودکی نامیده می شود. پژوهش های اخیر نشان داده اند کودکان طی سال های اولیه زندگی خود خاطراتی داشته، اما سپس از طریق مکانیسم های عمدی آنها را فراموش می کنند. پاکسازی خاطرات ذخیره شده توسط مغزی که در حال رشد و تولید سلول است می تواند توضیحی برای این شرایط باشد.

صدمات مغزی ممکن است موجب فراموشی شوند

به واسطه آسیب هایی در ساختارهای مغز که در شکل گیری، نگهداری و بازیابی خاطرات نقش دارند، امکان از دست دادن آنها پیش از آن که حتی ذخیره شوند، وجود دارد. آسیب دیدگی این نواحی می تواند به اشکال عجیب فراموشی منجر شود.


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین