سیر دارویی شفابخش

سیر دارویی شفابخش دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

            سیر دارویی شفا بخش

 

در آن هنگام كه اطباء از فوائد گياهان دارويى غافل بودند و يا آن را در جاى خود به كار نمى‏بردند، دانشمندان اسلام و پيشوايان دين حنيف از آن غافل نبودند و از فوائد و خواص آن چيزهايى را گفته‏اند كه كتابها از آن پر است و احاديث بسيارى در اين زمينه از ائمه معصومين (ع) رسيده است. بنگريد به كتاب طب الائمه و طب الرضا و طب النبى و كتاب كشف الاخطار و كتاب بحار الانوار و كتابهاى ديگر.

اينك برخى از سخنان طبى و راهنماييهاى بهداشتى آن حضرت را در باره گياهان نقل مى‏كنيم؛ گياهانى كه پزشكان، پس از گذشت زمانى طولانى به منافع آنها پى برده‏اند.

اينك بعضى از سخنان آن حضرت را در مورد سیر مى‏آوريم و آنها را با سخنان پزشكان اين عصر تطبيق مى‏دهيم.

امام صادق (ع) فرمود: با سير مداوا كنيد ولى پس از خوردن آن به‏ مسجد نرويد.  پيامبر مى‏فرمود: سير بخوريد كه آن دواى هفتاد نوع بيمارى است.

 اكنون بدانیم که در قرن بيست و یکم، علم آن را كشف كرده و به مغز سخن امام صادق (ع) رسيده است.

دکتر ( ریم ) فرانسوی در مقاله‏اى تحت عنوان « گوارا باد سير».  گفته است:

خوشحال خواهى شد اگر بدانى كه پزشكان در فارماكولوژى جايگاه شايسته اين گياه را به آن داده‏اند و گفته‏اند كه كارگرانى كه در هرم « خوفو» در مصر در سال 5400 پيش از ميلاد كار مى‏كردند زياد سير مى‏خوردند تا بدنشان قوى شود و از بيماريها نجات يابند.

در جاى ديگرى از اين مجله آمده كه تجربه‏هاى پزشكان معروفى مانند

« سالين» و « لوتر» و « دويريه» و ديگران روشن كرده كه سير بلورهايى را كه در بدن جمع مى‏شوند و باعث تصلب شرايين مى‏گردند، از بين مى‏برد و خون را رقيق مى‏كند.

در طب جديد ثابت شده كه سير عضله‏هاى قلب را تقويت مى‏كند و فشار خون را تنظيم و خون را تصفيه مى‏كند و با اين كار بيمارى‏هايى‏ كه از فساد خون ناشى مى‏شود مانند سختى حيض در زنها، مداوا مى‏كند. همچنين سير پيرى زودرس و بواسير و روماتيسم را از بين مى‏برد و مجارى تنفسى را باز مى‏كند و تنگى نفس را بهبود مى‏بخشد و بعضى از انواع سل ريوى را معالجه مى‏كند بخصوص اگر با شير با هم خورده شود، چون به ميكروب «كخ» كه عامل بيمارى سل است تأثير مى‏گذارد.

همچنين سير در برابر بيماريهايى مانند آنفلونزا و تب مصونيت ايجاد مى‏كند و رنگ صورت را زيبا و سرخ مى‏كند و روده‏ها را بخصوص در اطفال از عفونت پاك مى‏سازد و از تيفوئيد و ديفترى و خروسك حفظ مى‏كند.

گفته شده در شهرهايى كه مصرف سير زياد است عمرها طولانى است و از سلامت خوبى برخوردارند: به اضافه اينكه سير باعث پاكسازى عفونتهاى داخلى و از بين رفتن التهابها و زخمهاى مزمن و حاد معده مى‏شود حيض و ادرار را به خوبى دفع مى‏كند و سنگريزه و كرم را در اطفال برطرف مى‏سازد.

اين بود برخى از فوائدى كه از اطباء در باره اين گياه به دست ما رسيده است.

پس بیائیم  به كلام امام صادق عليه السّلام بنگريم كه چگونه در عصرى كه اهل آن نمى‏توانستند چيزى را درك كنند و اهل اين زمان با وسائل جديد و پس از رشد عقل با تجربه‏ها و گسترش‏ علوم درك مى‏كنند، سخن گفته است.

بعضى از منافعى كه خدا در گياهان طبيعى گذاشته، رهنمون مى‏شود تا آثارى را كه خدا در آنها قرار داده به دست آورند.

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین