جعفر صابری/ نا دان دوست!

جعفر صابری/ نا دان دوست! پنج شنبه 12 شهریور 1394
http://www.khatkhati.ir/images/Magazines/51/51_big.jpg

شما قضاوت کنید؟ 

 

نادان دوست  

 

 

مرحوم پدر بیشتر مواقع به نشان اندرز و پند این ابیات را برایم می خواند که:

 

دشمن دانا بلندت می کند

 

برزمینت می زند نادان دوست

 

بعضی شغلها و عنوانهای کاری به خودی خود مسئولیت می آفریند و راستش به همین دلیل است که سالهاست از پذیرفتن چنین مشاغل یا عناوینی دوری کرده ام ، اما گاهی  ناچار پذیرفته و سعی کردم  گامهای ارزشمندی بردارم.

 

 یکی از این عناوین شغلی مدیر پژوهش شرکت تعاونی مطبوعات کشوراست که  حدود  دو هزار عضو دارد و با افتخار سعی نموده ام تا به هر شکل ممکن بتوانم خد ماتی را در این بخش بنمایم.

 

 اما گاهی مواقع دوستانی هستند که زبان به گلایه می گشایند و صد البته درست هم می گویند و در واقع اگر نباشد همین نظرات  از طرف  خوانندگان ، مطبوعات در راه پیشرفت خود موفق نخواهند بود.

 

برای نمونه چند روز پیش زمانی که به عنوان سخنران به مستمعین فرصت داده شد تا سئوالات خود را مطرح نمایند شخصی برخواست و مؤدبانه پرسید: آقای صابری با توجه به اینکه شما قبل از هر چیز مدیریک هفته نامه هستید آیا شایسته نیست تیتر های مؤدبانه تری در مطبوعات بکار رود و برای نمونه نوشته نشود، 13عادت بد ایرانیان!

 

من ترجیح دادم تنها نام و شماره چاپ شده مجله مذکور را سئوال کنم  و  چیز دیگری نگویم.

 

یا همین دوشنبه گذشته نهم شهریور ماه بر حسب وظیفه به پیشخوان کیوسک های مطبوعاتی سری زدم تا با تیتر و روی جلد مطبوعات بیشتر آشنا شوم که متأسفانه چشمم به تصویر روی جلد ماهنامه خط خطی افتاد که کاریکاتوری با این عنوان و شکل بود که سنگ دستشویی را نشان میداد و دوسوسک کنارش نشسته بودند اولی به دومی میگوید:خوبه مدتی رفت و آمد زیاد شده،و دومی می گوید:تازه اینا بازرگانهای خارجی اند ! ...

 

بی شک هر بیننده ای منظور این تصویر را متوجه میشود و همین نکته بسیار شرم آور است که چرا یک همکار خوب مطبوعاتی به این موضوعات مهم برای ملت و دولت و حتی شأن و شخصیت خود توجه نمی کند ، این که کشور ایران را با  بیش از هشت هزار سال تاریخ و تمدن ،مستراح بنگارد و آمدن میهمانانی برای همکاری و دوستی بعد از آن همه تلاش مسئولین و دست اندر کاران نظام آن  معنی و مفهوم را برای ایشان دارد که ...حتی از نوشتنش هم انسان شرم می کند .در این میان تنها توحین به یک ملت و فرهنگ نیست ،بلکه توحین به تمام باورها و امید ها و آرزوهایی است که برای ملتی ارزشمند می باشد . باید پذیرفت که دنیا ی غرب ،بخصوص  مسئولین آمریکایی اقرار کردند که نتوانستند با تحریم کمر ایران رابشکنند و به میز مذاکره دعوتش کنند و همه باور دارند که ملت ایران در حمایت از دولت و باور هایش بسیار استوار است این را اگر تا کنون  شما متوجه نشده اید اساساً  مطبوعاتی نیستید. بی شک کم نیستند مدیران و مسئولین مطبوعاتی که با بسیاری از سیاست ها و روشهای دولت و جاری مملکت اختلاف نظر دارند و حتی خود من نیز شاید  چنین هستم، اما اینکه از جایگاه مقدس وارزشمندی که در اختیارمان است نه برای مبارزه با نظام، بلکه برای توحین به ملت و نظام بهره بجوئیم ،شایسته و بایسته نمی باشد . ما یاد گرفته ایم که بعنوان انسانهای فرهیخته و با تمدن به رأی و خواسته ملت واکثریت احترام بگذاریم و شاید به نظر من هم این نشستن به دور  میز مذاکره هسته ای  منافع آنچنانی  برای ملت ما نداشته باشد اما باید کشورم را م... دانسته و ...آیا می توان این همه خون پاک جوانان و عزیزانمان را که برای حفظ همین ارزشها بر زمین مقدس سرزمینمان ریخیته شده را نادیده بگیریم و آن را م... بدانیم.در دنیای غرب به صراحت در لوای آزادی بیان و قلم می آیند به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص)توحین می کنند و اسمش را آزادی قلم می گذارند ،بسیار خوب این نشان از شرف آن انسان و شعورش می باشد که مسیحی یا لایک است  و هدفش برخورد با اسلام و مسلمانان می باشد.اما شما که ایرانی و مسلمان هستید چرا؟...مگر خود شما در این مملکت زندگی نمی کنید که آن را این گونه معرفی می نمائید ...

 

در هر صورت جای بسی تأسف دارد به جای آنکه شاهد معرفت و شعورمطبوعاتی  باشیم ،این گونه تصاویری را نظاره کنیم. که بی شک کار نادان دوست است.

 

جعفر صابری

 

10/6/1394

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین