چه کسی چاق است ؟

 چه کسی چاق است ؟ چهار شنبه 20 آبان 1394
چه کسی چاق است ؟

بـرای از بـین بـردن بافت چربی ذخیره شده در بخشی از بدن ، تـنها رعایت رژیم غذایی کارساز نـیست، بلکه با انـجام فعالیت هایی مناسب می توان به مـرور ، آن را کـاهش داد.

 

امروزه چاقی یکی از نگرانی هایی است که گریبـان گـیر بـسیاری از افراد است . دیده ایم کـه حتـی کـودکان دبـستانـی هم در این رابطه سـخن می گـویند . تحقیقات انجام شده در این زمـینه نشانگر آن اسـت که ، حدود 20 درصد از کودکانی که در وزن نرمال هستند گاهی از ترس چاق شدن، یکی از وعده های غذایی خود را حذف می کنند و این مساله ای است که نیاز به کنترل والدین دارد . مادر، از هنگام تولـد کودک باید توجه داشته باشـد که به کودک چه می خوراند . باید توجه کند که کودک در سنین دبستان چاق است ، لـاغر است یا نرمال است و در مشـاوره با یک کارشناس تغذیه در صورت وجود مشکل ، به حل آن بپردازد .

چاقی در سنین نوجـوانی نیز مساله ای است که باید به آن توجـه شود . خصوصا دختران که قبل از بلوغ و در سنین بلوغ دچار اضافه وزن می شوند و در صورت عدم کنترل ، 25 درصد آنان در بزرگسالی به چاقی مبتلا می شوند.

اکثر افراد در سنین بالا اضافـه وزن پیدا می کنند و این امر در این سنین، بدلیل کاهش فـعالیت و کاهش طبیعی متابولیسم بدن ( سوخت انرژی )، طبیعـی است و بالطبع باید دریافت انرژی کاهش یابد، چرا که در غیر این صورت چاقی عارض می شود.

البته ، این نکته قابل توجه است که هر چه سطح درآمد خانوار پایین تر باشد، چاقی بیشتر عارض می شود که می توان دلیل آن را کم اهمیت بودن مساله کنترل وزن و کمبود اطلاعات دانست .

اما چه کسی را چاق می دانیم؟

چه کسی چاق است ؟

اینکه آیا فردی چاق است یا خیر و چقدر اضافه وزن دارد مساله بسیار مهمی است . ممکن است فردی با وزن 65 کیلوگرم چاق محسوب شود، ولی این وزن برای دیگری ایده آل باشد . در علم تغذیه برای تعیین وضعیت سلامت جسمانی افراد ، فاکتورها و روش های سنجش زیادی وجود دارد که یکی از آنها وزن است .

افراد در یک محدوده وزنی، سلامت هستند و این محدوده به جنس ، سن و قد آنها بستگی دارد .

گاهی ما از اندام خود تصور اشتباهی در ذهن داریم ؛ مثلا فردی که بسیار لاغر است با افزایش یک کیلوگرم احساس چاقی بیش از اندازه و احساس سنگینی می کند و شروع به رژیم گرفتن می نماید و گاهی با بکار بردن یک روش غلط برای کاهش وزن ضربه های غیر قابل برگشتی به بدن خود وارد می کند .

چه کسی چاق است ؟

بهترین روش تعیین وزن مناسب افراد تعیین وزن بر اساس قد است . قد یکی از فاکتورهای مهم است، زیرا با افزایش هر 1 سانتیمتر به قد افراد، حدود 1 کیلوگرم وزنشان افزایش می یابد .وزن ایده آل وزنی است که شما در آن وزن احساس راحتی و سبکی و سلامت می کنید و ضعف و ناتوانی باعث کاهش فعالیت عادی شما نمی شود .


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین