یکشنبه خونین

یکشنبه  خونین یک شنبه 18 بهمن 1394

یکشنبه  خونین

 

هنوز با آوردن نام  فرزند عزیزش  بقض گلویش را می فشرد و زلال اشک از چشمانش میجوشید.

شهید محمود غریب گرد از اولین شهدای شهر مشهد بود که شربت شیرین شهادت را صبح روز دهم دی ماه 1357 نوشید و به ندای هَل مِن یَنصرونی لبیک گفته بود.

مادرش می گفت :صبح روز شهادتش گفت، میروم  تا حضور مردم را با گرفتن تصویر هایی جاودانه سازم اما نگذاشتم و دوربینش را گرفتم او لبخند زد و رفت سال چهارم رشته اقتصاد بود و آن روز که از ایام  ماه صفر بود رفت تا سفرش را آغاز کند. دبیرستان تعطیل بود و به همراه معلمین شان به منزل آیت الله شیرازی رفته و بعد از هجوم مأمورین ساواک  به  چهارراه لشکر رفتند که امروز شده چهارراه شهدا، آنجا تانکی به سمت مردم می راند و به گمان اینکه به مردم پیوسته مردم به سویش میروند و ناگهان  شلیک ها شروع میشود و تانک روی مردم می آید...

من آن روز ها 37 ساله بودم وفردای آن روز پیکر فرزندم را در سرد خانه بیمارستان دیدم .خیلی سخت بود گرچه محمود چند روز قبلش برایم سه کتاب ازجمله صبر و شهادت شهید دکتر علی شریعتی را آورده بود و مدام می گفت مادر صبر پیشه کن اما باور نداشتم. چند روز طول کشید که پدرش از سفر بیاید  ، وقتی تصویر بزرگ محمود را درب خانه دید از حال رفت ،ده سالی خانه نشین بود و سرانجام او نیز به دیدار فرزندش رفت...

روزهای سختی بود جنگ و صف ایستادن و کمبود ها، شکر خدا سپری شد اما این درد  است که امروز بعضی از جوانان ما بلاتکلیف هستند و حتی معتاد شده اند واین حیف است. جوانان ما شهید نشدند که این گونه باشد .

من بعد از شهادت فرزندم اشک می ریختم تا این که یک شب محمود به خوابم آمد و گفت مادر این روسری سیاه را از سر بردار و در عزای من نقل به مردم بده پیروزی در راه است و این قبل از چهلمش بود من به همه گفتم این انقلاب به پیروزی می رسد و همان گونه هم شد.

ما سه پسر و یک دختر داشتیم و حتی پسر دومم هم که آن روز ها 15 ساله بود همان روز دهم دی که معروف شد به یکشنبه سیاه، دستگیر شده بود و ساعت ها، ما از او هم بی خبر بودیم.امروز این بچه ها تنها دلگرمی من می باشند و آینده خوبی را برای ایشان آرزو می کنم .

من از حضور آقای آزاد ،مدیر دبستان شهید مهدی زاده،مدیرمدرسه نوه عزیزم  و همکارانش و همچنین شما کمال تشکر را دارم و سپاسگزارهستم.

قسمت هایی از گزارش  تصویری نیز در سایت هفته نامه همسر  در دسترس شما می باشد.

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین