جعفر صابری/اخلاق

جعفر صابری/اخلاق چهار شنبه 5 اسفند 1394

 

اخلاق

 

فرزند ادب باش نه فرزند پدر

فرزند ادب زنده کند نام پدر را

هیچ چیز زیبنده تر از داشتن اخلاق نیکو نیست که برخواسته از ادب و تربیت درست است و خوشبختانه نیکوترین خوشنامی  ملت های شرقی بخصوص ایرانیان همین تربیت و ادبیست که خرد و کلان داشته و دارند... بی شک انسان با ترقی در علم و دانش و یا حتی کسب درآمد و ثروت در جامعه  اگر تربیت و ادب  درستی  نداشته باشد بین مردم از محبوبیت و ارزشی برخوردار نخواهد بود.

شاید برای شما پیش آمده باشد که باشخص مهمی قرار ملاقات داشته باشید و لحظه شماری کنید تا با او برخورد نما ئید، حتی لباس مناسب  این ملاقات را تهیه می کنید و به همراه هدیه و یا  دسته گلی به خدمت ایشان شرف حضور پیدا میکنید و در طول مسیر به این می اندیشید که این ملاقات چقدر می تواند برای شما اهمیّت داشته باشد و تا چه اندازه مسیر زندگی و مشکلات شما را مرتفع می نماید، اما نوع و روش برخورد کلامی و منش او چنان روحیه شما را مکدر می سازد که اساساً از زمانی که برای دیدار او صرف نموده اید پشیمان می شوید و مدتها و گاه سالها به این روش برخورد و ملاقات می اندیشید که با شما صورت گرفته و درد ناک تر اینکه متوجه می شوید این شخص همواره با افراد ،این گونه برخورد داشته و دارد. البته مگر زمانهای خاصی! غالباً این  افراد دارای چهره و شخصیت دیگری نیز هستند که در زمانهای مختلف بشدت تغییر می کند برای نمونه وقتی نیاز به شما دارند و یا در مقابل دوربین هستند و یا در جمعی می خواهند سخنرانی کنند و ...در این شرایط ،افرادی با شخصیت و معادی ادب و نزاکت می شوند و اگر مرد باشند حامی شدید جنس مخالف می گردند و مدافع حقوق تمام افراد جامعه بخصوص محرومین و مظلومین می شوند. اما  همان طور که عرض شد این موضوع تا زمانی ادامه دارد که به شما نیاز دارند و شما را وسیله ای برای  رسیدن به اهدافشان تلقی می کنند .

البته  مستثنی هم هستند  وافرادی  هستند که این گونه نیستند  معذالک روش و منش برخورد با مردم  اخلاق و تربیتی است که باید در ذات افراد نهادینه شده باشد وگرنه مشکل می توان بدان دست یافت.

گاهی وقت ها یک پزشک ، یک مأمور ، یگ کارمند اداره و حتی یک معلم ... بی اخلاقی میشود که بواقع  بسیار درد ناک است و تأثیر فراوانی بر روی همه افرادی که با او برخورد دارند می گذارد و اگر این افراد ،کودکان و یا سالمندان باشند بسیار عمیق تر است چرا که  این روش برخورد همواره در ذهن یک کودک باقی می ماند ...برای نمونه یک چشم پزشک که قرار است کودکی را معاینه کند را در نظر بگیرید اگر با پرخاشگری واز روی خستگی کار و مشغله با یک کودک برخورد کند .چه نتیجه ای به جا می گذارد، و به همین شکل مشاغل دیگر،بیشتر افراد یک جامعه در گیر مشکلات فراوانی هستند که ریشه در موارد زیادی ازجمله اقتصادی دارد و اگر آموزش لازم را برای فرونشاندن خشم و استرس را ندیده باشیم این فشار روحی را به دیگران انتقال می دهیم . و متأسفانه اخلاق در رانندگی ، کار ، و حتی زنا شوئی نیز تأثیر مستقیم دارد .

در اینجا روی سخن با افرادی است که دارای روحیه  چند گانه و اخلاقی غیر معقول هستند می باشد که بد نیست بدانند مردم و اطرافیان شما دارای شخصیت و شعورفراوانی می باشند و در نهایت، این شما هسیتد که به مرور زمان جایگاه و ارزش اجتماعی خود را در میان ایشان از دست خواهید داد .

به یاد داشته باشیم که جایگاه  امروز ما  ثمره ازجان گذشتگی های بسیاری از شیرمردان و دلیر زنان این آب وخاک  می باشد که بی احترامی به آنها بی شک بدترین بی اخلاقی است!

دوستی عزیزابیاتی را از آقای محمد تقی فریدون صفائی مقدم برایم ارسال کرد که تقدیم شما عزیزان می کنم.

چه کسی می گوید :که گرانی شده است ؟

دوره ارزانی است!

دل ربودن ارزان!

دلشکستن ارزان

آبرو قیمت یک تکه نان .

ودروغ از همه چیز ارزانتر!

قیمت عشق عجب کم شده است

کمتراز آب روان . وچه تخفیف بزرگی

خورده ،قیمت هرانسان!

 

 

 التماس دعا

 جعفر صابری


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین