22اردیبهشت سالروز درگذشت استاد شهریاری

22اردیبهشت سالروز درگذشت استاد شهریاری چهار شنبه 22 اردیبهشت 1395




حسن نیک بخت, [۱۱.۰۵.۱۶ ۰۱:۴۵]
☘ ☘ ☘ برگی از تقویم تاریخ ☘ ☘ ☘

۲۲ اردیبهشت ساروز درگذشت پرویز شهریاری 

پرویز شهریاری، نویسنده و مترجم آثاری در حوزه فلسفه و فلسفه علم و دانش و همچنین مولف و مدرس کتاب‌های ریاضی سال ۱۳۰۵ در کرمان متولد شد.
او در خانواده ای به دنیا آمد که  پدرش دهقان‌زاده‌ای بود که روی زمین‌های اربابی کارگری می‌کرد. بعد از مرگ پدر، مسئولیت خانواده به عهدهٔ مادر او (گلستان شهریاری) بود. این خانواده از لایه‌های درآمدی پایین جامعه بودند و دوران کودکی شهریاری دوران سختی از نظر معیشتی بود.
شهریاری در بیست‌وپنج سالگی و تا سال سوم دبیرستان را در دبیرستان ایرانشهر در شهر کرمان گذراند و وارد دانشسرای مقدماتی کرمان شد. در خرداد ۱۳۲۳ فارغ‌التحصیل شد و برای ادامه تحصیل به تهران آمد.
در تهران در سال ۱۳۳۲ در رشتهٔ ریاضی در دانشکدهٔ علوم دانشگاه تهران و دانش‌سرای عالی (دانشگاه تربیت معلم تهران کنونی) فارغ‌التحصیل شد. یک سال در شیراز معلم بود. در ۱۳۳۳ بعد به تهران آمد. آن روزها در دبیرستان اندیشه و دبیرستان‌های مربوط به گروه فرهنگی خوارزمی درس می‌داد. در دانشکدهٔ فنی دانشگاه تهران، در کلاس‌های روزانه و شبانهٔ دانشگاه تربیت معلم و در اراک در مدرسهٔ عالی علوم اراک هم مشغول بود.
شهریاری در دوران پرالتهاب سیاسی دههٔ ۲۰ به مبارزهٔ سیاسی روی آورد و در جریان چپ و مارکسیستی به فعالیت می‌پرداخت. در ۱۳۲۴ در نوزده‌سالگی به عضویت حزب توده ایران پذیرفته شد.پس از ۱۵ بهمن ۱۳۲۷ و سوءقصد به جان محمدرضا پهلوی موجی از دستگیری آغاز شد و در فروردین ۱۳۲۸ شهریاری که عضو حوزه‌یی به مسئولیت احسان طبری بود برای اولین بار بازداشت شد و به زندان افتاد و پس از آن بارها به زندان افتاد. زبان روسی را در زندان فرا گرفت و دست به تألیف و ترجمه زد. تاریخ حساب رنه تانون را در زندان ترجمه کرد.
او با انتشار نشریاتی چون اندیشه ما، وهومن و چیستا با توده مردم ارتباط مستقیم بر قرار نمود.   او در طول دوران کاری خود به دریافت نشان درجهٔ یک علمی از وزیر آموزش و پرورش وقت دکتر خانلری، نشان درجه یک علمی، برگزیده مراسم چهره‌های ماندگار در رشتهٔ آموزش ریاضیات، دکترای افتخاری ریاضیات از دانشگاه کرمان نایل آمد. او بیش از ۳۰۰ کتاب ترجمه و تالیف نموده است.
دکتر پرویز شهریاری بامداد روز ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۱ درگذشت و همان روز در قبرستان زرتشتی ها در قصر فیروزه به خاک سپرده شد. ح.ن.

☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘☘

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین