جعفر صابری/پارکیگ

جعفر صابری/پارکیگ سه شنبه 7 آذر 1396

پارکینگ 

 

 

تنها در 20 ثانیه ی اول موتور های جستجو گر گوگل 626000 مورد در خصوص پارکینگ، ملاحظه میکنیم که بیش از 80% آن پیرامون در گیری بر سر جای پارک است ، دعوا و خشونت مردم  بر سر جای پارک ماشین ، تاریخچه ای به اندازه تاریخ پیدایش بشر دارد!

 شاید بد نباشد این موضوع را دنبال کنیم که بیشتر جنگ ها و کشتار های انسانی بر سر زمین و همین جای پارک می باشد حتی غالب حیوانات ،منطقه سکونت خود را علامت گذاری می نمایند تا در صورت حضور بیگانه با آن برخورد نمایند و طبیعی است که جنس بشر نیز نسبت به جایی برای ماندن حتی چند دقیقه از خود حساسیت نشان دهد .

بدون شک پیدایش وسیله های حمل و نقل از درشکه و گاری گرفته تا پورشه و پراید برای این بوده تا انسان در آرامش و رفاه باشد اما تا چه اندازه؟ برای نمونه  وقتی قرار می شود فرزندمان را برسانیم مدرسه و یا بالعکس  آیا لازم است درست درب اصلی مدرسه بایستیم؟ وقتی قرار است مادر بچه ها را از جلو فروشگاه یا آرایشگاه یا آموزشگاه سوار کنیم باید درست در مقابل درب آن جا بایستیم تا ایشان بعد از خداحافظی مفصل با دوستان و رهگذران عزم حرکت بکنند و سوار ماشین شوند ؟ و یا برای رفتن به اداره ، یا محل کارمان باید درست در مقابل درآنجا پارک نمائیم ؟

آیا شایسته نیست این  وسیله رفاه و آرامش را اگر کمی دور تر قراردهیم واز پاهایما ن  چون گذشتگان نه چندان دور یاری  جسته تا  دیگر اجزاء بدنمان را به مقصد برسانیم؟

بعضی وقت ها بیشتر وسایل  همچنان کاربردی ندارند بخصوص در اتومبیل، برای نمونه زیر سیگاری و یا فندک ماشین یا حتی راهنما و جالب این است که از بوق برای موارد بسیاری می توان بهره جست از سلام و خدا حافظی گرفته تا اعلام خطر و یا اخطار حتی برای مراسم شادی و عروسی هم این وسیله مورد استفاده فراوان دارد و اما چراغ ها بخصوص نور بالا برای آن است که وقتی کنار خیابان می ایستیم بتوانیم از  مشاهده عبور عابرین پیاده و سواره  نیز لذت کافی ببریم!د بی فر هنگی و...

حال اینکه از داخل اتو مبیل خود زباله و یا ته سیگار و یا حتی کیسه آشغالهای منزلمان را به بیرون شوت کنیم بماند که چه نام دارد!

از فرهنگ بالای رانندگان تاکسی و مسافر کشهای محترم که دیگر چه بگویم؟

اما باور بفر مائید عدم رعایت  همین موارد در در جوامعی چون ما بار ها باعث در گیری ،حتی منجربه مرگ شده است و دیگر به هیچ عنوان خنده دار نیست!

افرادی که سالهاست درون زندان ها در انتظار اجراء حکمشان هستند  همانهایی هستند که فقط برای لحظه ای حاضر نشدند چند قدم دورتر ماشین خود را پارک نمایند و قدم زنان به مقصد برسند!اندیشیدن و داشتن صبر و تحمل در زندگی امروز که به شدت ماشینی شده ازواجبات است متأسفانه ما درگیر بیماری آلزایمر میشویم بدون اینکه بدانیم از کودکی ریاضی خواندیم تا لااقل مسائل ساده را با کمک ذهنمان حل کنیم نه ماشین حساب!

استفاده از گوشی های همراه برای رفاه حال بشر است نه اینکه در هر شرایطی و مکانی حتی پشت فرمان  اتو مبیل پیام ها ی رسیده  را بخوانیم و پاسخشان را بدهیم و یا فیلمها را با دقت ببینیم و زیر نویسشان را  نیز ترجمه نمائیم. همین رفتار به ظاهر ساده  و معمولی مان  نامش بی فرهنگی است و بیشتر مواقع منجر به تصادف و مرگ انسانی شده!

بدون شک اگر پس از ایستادن در جای مناسب و توضیح اینکه بدلیل رانندگی و پشت فر مان بودن نتوانسته اید پاسخگو  مخاطبتان باشد ایشان را نگران و خشمگین نخواهد کرد فرض کنید دوست محترمی است که نمی خواهید پاسخش را بدهید و او مدام تلاش میکند تا شما جواب تلفنش را بدهید و شما خونسرد او را در انتظار می گذارید!که این کار هم نوعی بی فرهنگی محسوب میشود!

بگذریم دوستی دارم که نامش فرهنگ است و بسیار انسان با فرهنگی است.شاهنامه می خواند ،گردنبند فروهر می اندازد و لوح کورش را نیز از حفظ میداند!اما...

یا حق

جعفر صابری

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین