پهلوان سید تقی روحانی اولین مرد دویست کیلویی آسیا:

پهلوان سید تقی روحانی اولین مرد دویست کیلویی آسیا: سه شنبه 1 اسفند 1396

پهلوان سید تقی روحانی اولین مرد دویست کیلویی آسیا:

مدال طلای آسیا را قبول ندارند و از من مدال بازی‌های آسیایی ها را می‌خواهند

پهلوان تا پای مرگ پیش رفت تا مسافران زنده بمانند

با ماهی صد هزار تومان و دارای دو مریض ،در خانه چگونه زندگی کردم!؟

من همه مربیان عزیزم را دوست دارم

مصا حبه ی اختصاصی و منتشر نشده از سید تقی رو حانی اولین مرد 200 کیلویی آسیا با هفته نامه بین المللی همسر


مقدمه :

یلی از یلان راستین ورزش ایران بار سفر را بست وپروازابدی خود را به دیارباقی آغاز کرد .

پهلوانی از پهلوانان مردمی که همواره دست همه را می گرفت ،از جمع یاران رخت بربست وبه سرای باقی شتافت.

پهلوانی که دست همه را می گرفت ،حالا دیگرکسی نمیتواند حتی  دستش را بگیرد ،زیرا آسمانی شده است.

سید تقی روحانی اولین مرد 200 کیلویی آسیایی را می گویم که روز جمعه بیست ونهم دی ماه وبعد از تحمل سال ها بیماری پارکینسون ،جان به جان آفرین تسلیم کرد .

مراسم تشیع جنازه ایشان روز یکشنبه یکم بهمن ماه ازمحل مجموعه شهید شیرودی برگزار شد که در آن اقشار مختلفی از ورزشکان ،ورزش دوستان واساتید دانشگاه ودیگرمسئولان حضور داشتند وبعد از تشیع باشکوه ،پیکر مطهرش به قطعه نام آوران بهشت زهرا منتقل شد ودر میان عده زیادی از چهره های نام آشنا و مسئولان لشکری وکشوری به خاک سپرده شد .

مراسم سه پهلوان روحانی نیز در مسجد نور برگزار شد. که در آنجا نیز قهرمانان نامی دیروز وامروز وبزرگان ورزش کشور در صحنه حضور داشتند .

مراسم شب هفت نیز در قم برپا شد وحاضران در صحنه یاد و خاطره پهلوان نامی وزنه بر داری ایران وآسیا را گرامی داشتند.

روحش شاد ویادش گرامی باد.

پهلوان از همان روز نخست مردمی بود و ظلم ستیزو در برابر مردم حتی جانش را می‌داد در حالی که بارها حق و حقوق او را نادیده گرفتند اما توکلش به خدا بود.

در بازی‌های آسیایی به علت اشتباه تاکتیکی کادر فنی مدال خود را از دست داد

و حالا که در بستر بیماری افتاده از او مدال  بازیهای آسیایی را طلب می‌کنند،در حالی که  پهلوان مدال آسیایی را در جیب دارد،او اولین 200کیلویی آسیا شناخته می‌شود ولی صندوق حمایت اینها را قبول ندارد و ماهی یکصدهزارتومان به او حقوق می‌دهند.

سید تقی روحانی حالا در بستر بیماری افتاده و دخترش از کودکی مریض بوده و هزینه سنگینی هم بابت او پرداخت می کند اما با این حقوق نا چیز زندگیش تامین نمی شود .آقایان صندوق حمایت از قهرمانان کجا هستند وحالا چه می کنند؟سید به شما نیازدارد فردا خیلی دیر میشود و...

مصاحبه ای را قبل از فوت ایشان با پهلوان انجام دادیم که برای اولین بار منتشر می شودکه با هم می خوانیم:

+++

    پهلوان سید تقی روحانی در سال 1327 در شهر مقدس قم بدنیا آمد و از سال 1340 در شهر قم  وزنه برداری را شروع کرد ، ابتدا مربی نداشت و خود به صورت مبتدی تمرینات را آغاز کرد میله و وزنه ای درست کرده ودر میدان تره بار کارش را به نمایش گذاشت مردم جمع میشدند  روحانی وزنه می زد و آنها هم نفری یک ریال می داد ند مردم شهر او را خیلی دوست داشتند و تشویق می کردند سید آن زمان چهارده یا پانزده ساله بود و صد کیلو وزنه می زد که برای دیگران جالب بود این امر در واقع مقدمه ای برای تمرینات حرفه ای اش  شد و به ورزشگاه تختی قم رفت وزیر نظر استاد فریدون سامانی تمرینات خود را شروع کرد ودر سال 1345 به مسابقات کشوری رفت  و عنوان پنجمی را بدست آورد. روحانی رشد فزاینده ای داشت و به زودی و در خلال مسابقات با شگاههای تهران به رکورد های جهانی حمله کرد و به مرورعنوانهای قهرمانی کشور را در دسته 75 کیلو بدست آورد و به اردو های تیم ملی راه یافت  همراه تیم به بازیهای آسیایی تا یلند رفت و در آنجا وزنش را هم تغییر دادند وهمین امر باعث شد مدال آسیایی اش از کف برود و .. پهلوان سید تقی روحانی قویترین مرد آسیا به چند رویداد مهم زندگی خود اشاره کرده  و می گوید :

 

 

سرباز بودم و برای رفتن به پادگان از قم به سمت تهران با اتو بوس حرکت می کردیم   بین راه بارندگی شدیدی بود و ناگاه دیدم که یک ماشین بنز 190 را آب می برد و سر نشینان در حال غرق شدن  هستند. اتوبوس ایستاد و من بیرون پریدم و به آب زدم و سرنشینان بنز را که در حال غرق شدن بود ند  نجات دادم ولی ماشین زیر آب رفت ودر میان امواج در حال غلط زدن بود و سرنشینان دیگر را پیدا نکردم زیرا سیل آنها را با خودش برده بود من هم با لباس خیس وارد ماشین شدم وبه تهران که رسیدیم بر اثر زخمهای زیاد، در بیمارستان بستری شدم و مدتی از تمرینات دور افتادم.

سید تقی روحانی سپس به مسابقه خود با ابراهیم پوردژم اشاره دارد که بسیار حساس ،نزدیک و تماشایی بوداو می گوید :آن موقع در 100 کیلو مبارزه می کردیم و مقررات اجازه افزایش نیم کیلو وزنه را هم می داد، بنابر این بعد از زدن وزنه 175کیلو در حرکت دو ضرب به سراغ 5/175کیلو رفتیم که هر دو موفق بودیم و 176 کیلو و 5/ 175کیلو هر دو را زدیم .

من 178 را انتخاب کردم و پوردژم سراغ 180 کیلو رفت. من 5/180 کیلو را بالای سر مهار کردم  ولی مرحوم آقای  ابراهیم پوردژم 5/182 کیلو را به نام خود ثبت کرد .

پهلوان سید تقی روحا نی در ادامه به مسابقات قهرمانی آسیا در سال 80 اشاره کرد و بیان داشت در سئول رقابت سختی بین بنده و حریف ژاپنی و کره ای در گرفت در آن جا من و حریف کره ای 100/108 کیلو بودیم و حریف دیگر یک کیلو سنگین تراز ما بود مسابقه که شروع شد هر سه نفر 145 کیلو وزنه زدیم من و کره ای چون وزنمان یکی بود، دوباره وزن کشی کردیم . کره ای 800/97 کیلو بود ومن 400/97 کیلو بودم، به این ترتیب من قهرمان شدم. در حرکت دو ضرب هر سه 5/177 کیلو را به ثبت رساندیم ،حریف کره ای وزنه دوم را انداخت ومن5/182کیلو را زدم و برای بار سوم200 کیلو را انتخاب کرده و چراغهای سفید را گرفتم . این اولین باری بود که در آسیا وزنه برداری وزنه 200 کیلو را مهار میکرد. به این ترتیب در این دوره سه رکورد آسیا هم به نام من نوشته شد واین خاطرات برای بنده خیلی شیرین است و هنوز هم آنها را به خوبی به یاد دارم. سید تقی روحانی در برابر این سوال که کدامیک از مربی های خود رابیشتر دوست دارید، می گوید: اولین مربی من آقای فریدون سامانی بود ولی همه مربی هایم که برایم زحمت کشیده اند را دوست دارم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

استاد داودعلی ملکی قهرمان اسبق جهان :

سید تقی روحانی پهلوان و قهرمان واقعی ورزش ایران است

 داود علی ملکی از پیشکسوتان سرشناس کشور از یاران غار سید تقی روحانی است واز زمانی که به اردوی تیم ملی رفت همراه ایشان بود.ملکی در این باره می گوید :آقای روحانی در اردوها حضوری فعال و درخشان داشت درخشان از این جهت که ایشان همدمی متعهد و مهربان برای همه بود و هر کسی حرفی داشت یا مشکلی با آقای رو حانی درد دل می کرد. روحانی مسولیت صلوات اردو ها را هم بر عهده داشت در اردوها در بدو ورود یا خروج صدای دلنشین سید با ذکرصلوات بر دلها می نشست و حال و هوای  معنوی  به ا ردو ها می داد. قوی ترین مرد آسیا در زندگی از خود گذشتگی بسیاری داشته و کارهایی انجام داده که ستودنی  است .

سید تقی روحانی برای همه ورزشکاران و پهلوانان واقعی یک نمونه جوانمردی است

اگر از پنحره سبز معرفت نگاه کنیم، در ورزشمان انسان هایی را پیدا میکنیم که قهرمانی و رفتن روی سکو برایشان کوچک است آنچه انسان را شاخص میکند، پشت پا نزدن به جوانمردی است. یکی از انسان های راستین ،سید تقی روحانی است که از این موارد در زندگی زیاد دارد. جوانان این کشور نیاز مند شخصیت های والایی همچون سید می باشند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محمد در بهشتی قهرمان اسبق ایران و از پیشکسوتان خوشنام کشور :

تقی روحانی خستگی نا پذیر بود

در بهشتی را همه می شناسند مرد خوشنام و خوش قلب و دوست داشتنی وزنه برداری در مورد سید تقی روحانی می گوید : در سال 1353 با آقای روحانی که آن زمان

 

 

73کیلو وزن داشتند .صبح زود پنج نفری به کلکچال رفتیم در راه بازگشت ،مسیر را گم کردیم و چهار ساعت و نیم پیاده آمدیم تا ساعت شش بعد از ظهر به باشگاه فردوسی رسید یم. شروع به تمرین کردیم، همان روز آقای روحانی از روی پایه  وزنه سنگین 5/197 کیلو را دو ضرب بالا برد. این وزنه سنگین  با آن کوه رفتن و پیاده باز گشتن به باشگاه و در حال خستگی تعجب همگان را در پی داشت و همه می گفتند :ما شاالله سید وزنه برداری.

محسن در بهشتی از دوستان نزدیک تقی روحانی

گویا مسابقه روحانی و پور دژم همین دیروز بود

روحانی میگوید :آقای محسن در بهشتی خیلی به من خدمت کرده است .در بهشتی هم راجع به این قهرمان بزرگ بیان کرد :وقتی آقای روحانی با پورد ژم مسابقه می داد و نیم کیلو، نیم کیلو با هم مبارزه داشتند بنده صفحه ایشان را می گذاشتم و مثل اینکه آن مسابقه پر شور همین دیروز بود که انجام گرفت .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جمشید جندقی  عضو اسبق تیم ملی ورئیس کمیته پیشکسوتان تهران :

مردی که به جوانان درس زندگی می داد

جمشید جندقی از قهرمانان ارزنده واسبق تیم ملی وزنه برداری است

ایشان در مورد قوی ترین مرد آسیا میگوید :بنده افتخار داشتم که در سال 62 ودر اردوی تیم ملی برای حضور در اولین دوره جام انقلاب در کنار این مرد بزرگ وبا اخلاق باشم.

مردی که به تمام جوانان درس درست زندگی کردن را می داد .جندقی خطاب به همسر فداکار روحانی می گوید :شما در زمانی که سید قوی ترین مرد آسیا بود ایشان را انتخاب کردید ... که همراه با خنده حاضران بود .

جعفر ذبیحی از پیشکسوتان وزنه برداری کشور:

روحانی یک رکورد تاریخی را در آسیا بر جای گذاشت

جعفر ذبیحی از ماساژورهای بنام وزنه برداری است که بسیاری را درمان کرده است .ایشان در مورد روحانی می گوید :سید تقی روحانی رکورد تاریخی را در آسیابر جای گذاشت وباعبوراز 200کیلو، اولین آسیایی بود که دست به این کار مهم زد .ایشان الگوی تمام عیار برای نوجوانان و جوانان و سالهای سال در خدمت تیم ملی بودند. سید اولین کسی بود که عکس امام خمینی را روی سینه زد ودر مسابقات آسیا ظاهر شد .

محمد سوری از قهرمانان  پیشکسوت اسبق تیم ملی :

روحانی خصلت مرحوم تختی را دارد

محمد سوری از قهرمانان ارزنده و سابق تیم ملی در رابطه با شخصیت روحانی می گوید :ایشان خصلت آقا تختی را دارد .

در مسابقاتی که قهرمان می شدم سوال می کردند الگوی شما چه کسی است می گفتم : آقای نصیری و آقای تقی روحانی، ایشان همواره مشوق من بودند و روحیه ای مضاعف به من می دادند .

شاپور نوبخت از  وزنه برداران سابق تیم ملی

     بهترین رکوردم را با

مربیگری آقای روحانی زدم

شاپور نوبخت از جمله قهرمانان خوب

 تیم ملی وزنه برداری بوداو می گوید :

بهترین رکورد خود را در زمان مربیگری

آقای روحانی زدم .ایشان زحمت مرا زیاد

کشیده است من هم همواره سپاسگزارشان

هستم .

 

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین