جعفر صابری/ از ماست که بر ماست

جعفر صابری/ از ماست که بر ماست جمعه 21 اردیبهشت 1397

از ماست كه بر ماست

این مقاله در سال 86 چاپ شده

اواخر سال گذشته در اكثر رسانه ها وبه ويژه اخبارفرهنگي صحبت از آخرين توليد سينمايي كمپاني برادران وارنر فيلمي به نام سيصد بود . كه در آن به نوعي به گذشته و تاريخ ايران و فرهنگ چند هزار ساله ما ايرانيان برخورد ناشايستي شده بود . كه البته مسئولين اين كمپاني پس از شنيدن اعتراضات مردم به ويژه ايرانيان اعلام كردند كه اين فيلم تخيلي و ... بوده است و به نوعي پوزش خواستند . كه متاسفانه همين نوع برخورد چند صد ميليون دلار سود براي اين كمپاني به همراه آورد !

بگذريم از ماست كه بر ماست . شما بفرمائيد ظرف مدت 40 سال گذشته چند فيلم تاريخي از ايران باستان ساخته شده است ؟

چند در صد از برنامه ها ي تلويزيون وراديو به معرفي آثار باستاني اختصاص يافته است ؟ و ...

توهين و تمسخر از هر جنسي كه باشد براي شوخي و خنده يا براي وقت گذراندن و مطرح كردن مسائل اجتماعي، هرگز نبايد به زبان ، لباس و تفكر اقليت و اقوام خاصي از دنيا صورت گيرد.

حالا بفرمائيد در طول همين ده سال گذشته چند برنامه با تم طنزو تمسخر فقط درتلويزيون ساخته و پخش شده است .

ناديده گرفتن عقايد و باورهاي فرهنگ وزبان اقوام ايراني با هزاران سال تاريخ و تمدن كم لطفي نيست !

در سينما بحثي وجود دارد به نام ايدئولوژي سينمايي وانتقال آن، براي نمونه وقتي شما فيلم سرخ پوستي و يا آلماني از زمان جنگ جهاني را مي بينيد چون  اين افراد با زبان خودشان تكلم مي كنند بيننده متوجه حرف هاي آن ها نمي شود ولي بازيگران اصلي فيلم كه غالباً آمريكايي و يا انگليسي هستند ترجمه شد و بيننده بلافاصله با آن ها ارتباط سمعي و سپس بصري ودرنهايت همزاد پنداري برايش به وجود مي‌آيد . كه بي شك انگيزه و فكري در پشت سر سازندگان فيلم بوده و هست ، پس طبيعتاً اين گونه سينماها سينماي ايدئو لوژي هستند ، نتيجه كلام اين كه فيلم سيصد بدون شك يك فيلم سياسي بوده و هست .

اما از ماست كه برماست ! چرا كه اگر همين روز ها به خيابان ها ي شهرمان تهرا ن سري بزنيم تابلوهاي چند متري را مي‌بينيم كه براي آن هايي كه نديدن وياديدن و توجه نكردن اين تابلو را با هم بررسي مي نمائيم .

1-      تصوير سربازوبا داشتن آن تاج پادشاه دوران هخامنشي را مي بينيم كه به طور كاريكاتوري و تمسخرآميز با قد كوتاه وقيافه اي كمدي روي چهار پايه اي ايستاده است .

2-      نقش روي كلاه اين شخصيت تاريخي  نمادو سنبل اعتقادي ايرانيان باستان و مذهب زرتشت يعني فروهر مي باشد .

3-      سرستون تخت جمشيد به زير چهارپايه چوبي افتاده است

جالب اينكه در خبرها آمده بود يك بازيگر ايراني پس از خواندن سناريو فيلم سيصد حاضر به بازي در فيلم نشده است اما به سادگي اين بازيگر ايراني در ايران حاضر شده تصويرش  بر روي اين بيلبورد تبليغاتي قرار گيرد.

بگذريم سخن زياد است و مارا چه به طرح كردن مطالبي از اين دسته ، فقط چون غربي ها به ما و فرهنگ ما توهين كرده اند خواستيم بگوييم مرك بر آمريكاي جنايت كار.   

برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین