نمایشگاه مینیاتوردر موزه هنر های ملی...

نمایشگاه مینیاتوردر موزه هنر های ملی... دو شنبه 7 اردیبهشت 1394

به مناسبت هفته میراث فر هنگی و روز جهانی موزه ، به همت سر کار خانم دارائی مدیر محترم موزه هنر های ملی ایران  واقع در وزارت فر هنگ و ارشاد اسلامی ، آثاراز شاگردان  هنرمند عزیز و ارجمند استاد عباس معیری شاگرد مرحوم حسین بهزاد  به مدت ده روز  از روز سه شنبه 30 اردیبهشت ماه با حضور جمعی از فر هیختگان و هنر مندان به معرض بازدید عموم قرار گرفت.

 

نمایشگاه “مینیاتور ایرانی، نقاشان فرانسوی” که مجموعه ای است از آثار هنرمندان فرانسوی که همگی از شاگردان استاد عباس معیری می باشند، در روز سه شنبه 30 اردیبهشت ماه 1393 ساعت 10:30 صبح در موزه هنرهای ملی ایران گشایش می‌یابد.
در این نمایشگاه آثاری از حسین بهزاد، عباس معیری، هلن باريو، ژرمن کوهن، كلودين ژيلو، بريژيت گولدبرگ، ان يئس گوبيان، شهریار ختایی زاده، والری لوفِبور، ايزابل منوكيان، ریموند میگانی، مارى نوئل روبرت، مروا اومه، لورانس ودر راسين، ايوون پن رضوانى، سالینا رودبارکی، مونا تاج آبادی، لورين توپاليان، نیلوفر یکتا و شیرین معاصر گردآوری شده است.
این نمایشگاه تا تاریخ 13 خرداد همه روزه به استثناء پنجشنبه و جمعه از ساعت 8 تا 17 جهت بازدید عموم دایر می باشد.

عباس معیری، نقاش، مینیاتوریست و مجسمه ساز، در سال  1318در شهر رشت متولد شد..
او شاگرد اساتید نامدار هنر ایران مانند حسین بهزاد و محمد علی زاویه در زمینه مینیاتور و استاد اسماعیل آشتیانی در زمینه نقاشی بوده است. دیپلم هنرستان هنرهای زیبای پسرانِ تهران را در رشته هنرهای سنتی گرفت و سپس به اخذ لیسانس و فوق لیسانس در رشته مجسمه‌سازی، با درجۀ ممتاز از دانشکده هنرهای تزیینی تهران نائل آمد. هنرجویانی که سال‌های بعد از او وارد این دانشکده شدند، مجسمه اسب‌سوار معیری را که در حیاط دانشکده نصب شده بود و نقش برجسته‌های وی را بر دیوارهای آتلیه مجسمه‌سازی این دانشکده بخاطر دارند. پس از درگذشت حسین بهزاد، مسئولیت کلاس‌های استاد در هنرستان هنرهای زیبای پسرانِ تهران، به عباس معیری واگذار شد و او بین سال‌های 1346- 1349 در این هنرستان به تعلیم مینیاتور پرداخت. معیری در اواخر سال 1349به فرانسه مهاجرت کرد و در پاریس سکنی گزید و از همان ابتدا ترویج و تداوم بخشیدن به هنر مینیاتور ایرانی را یکی از اهداف خود قرار داد. وی در سال 1363شمسی موفق شد با کمک شهرداری پاریس، کلاس‌های مینیاتور ایرانی را در "ADAC" (انجمن گسترش فعالیت‌های فرهنگی شهر پاریس) راه اندازی کند. دوران تدریس او در "ADAC" که سپس به "PARIS ATELIERS" تغییر نام داد مدت 30 سال به طول انجامید. او همچنین کلاس‌های مینیاتور ایرانی را بین سال‌های 1368-1376 در مرکز فرهنگی "AMORC" پاریس نیز دایر نمود و بدین ترتیب به آموزش و معرفی این هنر اصیل ایرانی همت گمارد.  سخنرانی‌های متعدد عباس معیری در مورد فن و تاریخچه مینیاتور ایرانی، همچنین ادامه کلاس‌های آموزشی‌اش در آتلیه شخصی، باز هم شاهدی است برای اصرار او به تداوم بخشیدن به این سنت. ثمره فعالیت‌های عباس معیری در خارج از ایران، شاگردانش هستند از ملیت‌های مختلف و اکثراً فرانسوی که بیشتر آنها سال‌های متمادی با جدیت در محضر او آموزش دیده‌اند و امروزه هنر مینیانور ایرانی را بصورت حرفه‌ای دنبال نموده و با به نمایش گذاشتن آثارشان در نمایشگاه‌های فردی یا دسته جمعی، هریک به تنهائی سهمی در ترویج این هنر اصیل ایرانی دارند. عباس معیری به موازات تعلیم و کار در رشته مینیاتور، در آثار نقاشی‌اش نیز شیوه‌ای مخصوص به خود را دنبال می‌کند. وی دریافت‌هایش را از قرن‌ها هنر ایران با تکنیک نقاشی غرب درآمیخته و بیننده آثارش را به دنیای هنر نمادی (سمبولیک)، افسانه‌‌ای، شاعرانه و عرفانی هدایت می‌کند. فعالیت‌های هنری و حرفه‌ای او با شرکت تابلوهایش در نمایشگاه‌های متعدد بین‌المللی، جوایز و افتخارات زیادی را برای او به ارمغان آورده است.

 


برچسب ها:

بحث و نظرات

ارسال نظر

لطفاَ همه فیلدها را پر کنید
نام و نام خانوادگی
ایمیل

آخرین